Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σοβατζής - τιμή


harrys

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει ή να με παραπέμψει κάπου για το τι είναι οι Ακμές ,Κορνίζες και οι Σκοτίες αλουμινίου ;

Είμαι ιδιώτης και φτιάχνω το σπίτι μου, ευρισκόμενος στα σοβατίσματα αυτή την εποχή,

αυτό που είπαμε αρχικά με το σοβατζή ήταν η τιμή το τετραγωνικό(8euro), τίποτε άλλο δε μου ανέφερε, ουτε ακμές ούτε...

Θα πληρώσω και γι αυτά; γιατί δε μου είπε τίποτε;

(προφανώς καταλάβατε οτι είμαι άσχετος επί του θέματος, γι αυτό και ζητάω τη βοήθειά σας...)

Link to comment
Share on other sites

harrys τί λέει το συμφωνητικό σας?Πώς μπορούμε να σου δώσουμε απάντηση χωρίς να εκθέσουμε το σοβατζη σου?Πού είναι ο Μηχανικός σου που τον πληρώνεις επίβλεψη έτσι κ αλλιώς,είτε θες είτε δεν θες από το νόμο?

 

Γι' αυτό το λόγο υπάρχει κ αυτό το φόρουμ,για να ενημερωθείτε κ εσείς.........η πιό ορθή,έντιμη κ έγκυρη απάντηση που θα πάρεις λοιπόν από εδώ μέσα είναι

1.Απευθύνσου στο μηχανικό σου που θα σου πάρει ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ την αμοιβή επίβλεψης

2.Μην κάνετε συμφωνίες χωρίς την παρουσία συμβούλων.Θα την πληρώσετε πολλαπλάσια τη νύφη.............επειδή όλοι ξέρουν να διαβάζουν ένα περιοδικό διακόσμησης δεν σημαίνει ότι ξέρουν τη δουλειά.........

 

Τί μπορούμε να σου απαντήσουμε λοιπόν?Αφού μας λες ότι ο σοβατζής σου δεν σου είπε τίποτε παραπάνω,οπότε είτε α)σου λέει την αλήθεια ή β)σου κρύβει το μεγάλο κόστος.Από εδώ μέσα σίγουρα πάντως δεν μπορεί να βγει άκρη...........

Link to comment
Share on other sites

1) harrys τί λέει το συμφωνητικό σας?Πώς μπορούμε να σου δώσουμε απάντηση χωρίς να εκθέσουμε το σοβατζη σου?

 

2)Πού είναι ο Μηχανικός σου που τον πληρώνεις επίβλεψη έτσι κ αλλιώς,είτε θες είτε δεν θες από το νόμο?

 

 

zavi από πότε η επίβλεψη περιλαμβάνει επεξηγήσεις επί συμφωνιών του ΚτΕ με τους εργολάβους δια αυτεπιστασίας ?

 

Σε παρακαλώ ανακάλεσε για την ορθότητα αλλά και για το γεγονός ότι κάνεις πολύ κακό τώρα αφού σε διαβάζουν και κουτοπόνηροι.

 

harrys συμφωνητικό κάνατε ? Αν όχι.....ετοιμάσου να τα πληρώσεις όλα.8-)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει Theo,άρθρο 91 πδ 696/74-''..... και οικονομικήν εκτέλεσιν των εργασιών, την μέριμναν διατην συμμόρφωσιν του αναδόχου προς τας συμβατικάς του υποχρεώσεις καιτην περιφρούρησιν των συμφερόντων του Εργοδότου'' ,να τονίσω δε ότι στην περίπτωση γενικής εργολαβίας με αυτεπιστασία του ιδιοκτήτη η αμοιβή επίβλεψης του μηχανικού είναι 4πλάσια της συμβατικής,παλι πδ 696/74...............

 

για το 4πλάσια κ εγώ ΕΔΩ το έμαθα,οι παλαιότεροι μάλλον ήταν γκαβοί............

Link to comment
Share on other sites

Ε,πες το ντε ότι είσαι κ αυθαίρετος................φίλε χρειάζεσαι άδεια κατεπειγόντως σε πρώτη φάση,σε δεύτερη θες ΠΟΛΛΑ.

 

Καλή τύχη.

 

Γι αυτό κ σε σφάζει στο γόνατο ο σοβατζής..................

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια εχει ημερομηνια ληξεις εκτος αν εχεις παρει αναθεωρηση επ'αοριστον..

Μηχανικος υπαρχει και αναγραφεται στην αδεια..

 

Ασε που οπως μαθαμε και αρκετοι εδω, τυπικα θα επρεπε να σου επιβληθει και προστιμο για την μη κατασκευη των οψεων μεσα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα..

 

Ρευμα εχει η οικοδομη??? Και αν ναι τι ρευμα???

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, έχεις πιο σοβαρά προβλήματα από τον σοβατζή!!!

μεταξύ των υπολοίπων και με το ΙΚΑ

 

βρες από την άδεια ποιός είναι ο επιβλέπων μηχανικός πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

zavi, όταν λέει "οικονομικήν εκτέλεσιν των εργασιών" εννοεί όσον αφορά τις ποσότητες όχι τον τρόπο πληρωμής. Αυτός είναι θέμα καθαρά μεταξύ των δύο μερών.

 

Βέβαια σε πια περίπτωση όπου έβαλα γκάζια τον μάστορα γιατί έριχνε περισσότερα μπετά στην θεμελίωση, ο ιδιοκτήτης είπε το θεϊκό "Μα εδώ τα ρίχνει, δεν τα παίρνει σπίτι του!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.