Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Επειδή το θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικό δεν έκανα καινούργιο. Ελπίζω να βοηθήσετε αν ξέρετε.

Το θέμα μου είναι το εξής.

Εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ. Τώρα αποφάσισα να ψάξω πιο εντατικά για δουλειά πάνω στο αντικείμενο και όπου έψαξα ζητάγανε άτομα με προυπηρεσία, κάτι που δεν έχω, και θέλανε και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Θα πάω στην Νομαρχία για να μου πούνε ακριβώς τι χαρτιά χρειάζομαι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αφού πάρω την άδεια, μετά θα πρέπει να πληρώνω κάποια συνδρομή κάθε μήνα ή κάθε χρόνο στο ΤΕΕ ή στο ΕΕΤΕΜ ή στο ΤΣΜΕΔΕ;

Γιατί αν δεν βρω δουλειά πάνω στην Ηλεκτρολογία δεν την χρειάζομαι την άδεια. Μην πληρώνω τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Την ΕΕΤΕΜ την χρειάζεσαι μόνο ως ΕΕ αν χρειαστεί να υπογράψεις ΥΔΕ. Επίσης μπορείς να γραφτείς στον ΠΟΣΕΗ για τον ίδιο σκοπό. Στο ΤΕΕ θα γραφτείς αν κάνεις πχ ενεργειακά πιστοποιητικά. Πάντως σε κάθε περίπτωση, πλην της ΕΕΤΕΜ, πληρώνεις όσο ασκείς το επάγγελμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την ΕΕΤΕΜ την χρειάζεσαι μόνο ως ΕΕ αν χρειαστεί να υπογράψεις ΥΔΕ. Επίσης μπορείς να γραφτείς στον ΠΟΣΕΗ για τον ίδιο σκοπό. Στο ΤΕΕ θα γραφτείς αν κάνεις πχ ενεργειακά πιστοποιητικά. Πάντως σε κάθε περίπτωση, πλην της ΕΕΤΕΜ, πληρώνεις όσο ασκείς το επάγγελμα.

 

 Αν πάω να βγάλω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, χωρίς να δουλεύω κάπου, πρέπει να γραφτώ και σε κάποιο απ αυτά; Γιατί την άδεια θα την βγάλω για να την έχω, επειδή ζητάνε και σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

 Αν πάω να βγάλω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, χωρίς να δουλεύω κάπου, πρέπει να γραφτώ και σε κάποιο απ αυτά; Γιατί την άδεια θα την βγάλω για να την έχω, επειδή ζητάνε και σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.

Πουθενα δεν γράφεσαι .. Την άναγγελία (του μηχανικού) την βγάζεις με 30 ευρώ παράβολο απο το υπουργείο βιομηχανίας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πουθενα δεν γράφεσαι .. Την άναγγελία (του μηχανικού) την βγάζεις με 30 ευρώ παράβολο απο το υπουργείο βιομηχανίας

 

Ευχαριστώ πολύ. Αυτό δεν είχα καταλάβει. Γιατί ήθελα να πάρω την άδεια να την έχω, αλλα αν ήταν να πληρώνω δεν άξιζε, αν δεν έχω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Xif επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και οπως διαβασα το δικο μου κείμενο , είναι σαν αυταρχικο ζητώ συγνώμη

Πήγαινε συνάδερφε και βγάλε την άδεια , αξίζει με τα χίλια. Το μετά το βλέπεις γιατι όλοι ειμαστε σε αναμονή τώρα

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να μου πέφτει λόγος θέλω να σου πω , πως την άδεια έπρεπε, 'οπως σου λέει και ο Τζιμάκος παραπάνω, να τη βγάλεις ..πέρυσι!! Χωρίς αυτή δεν κάνεις τίποτα (παρα μόνο γκαρσόνι ή εμπορουπάλληλος κλπ). Ξέρω (από πρώτο χέρι) οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά αυτό έπρεπε να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να μου πέφτει λόγος θέλω να σου πω , πως την άδεια έπρεπε, 'οπως σου λέει και ο Τζιμάκος παραπάνω, να τη βγάλεις ..πέρυσι!! Χωρίς αυτή δεν κάνεις τίποτα (παρα μόνο γκαρσόνι ή εμπορουπάλληλος κλπ). Ξέρω (από πρώτο χέρι) οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά αυτό έπρεπε να το κάνεις.

Σωστός.. Ειδικα ,προς το παρόν τουλάχιστον, αφου οι πτυχιούχοι παίρνουμε την αναγγελία χωρίς αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ ειναι περίεργο να μην την πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να μου πέφτει λόγος θέλω να σου πω , πως την άδεια έπρεπε, 'οπως σου λέει και ο Τζιμάκος παραπάνω, να τη βγάλεις ..πέρυσι!! Χωρίς αυτή δεν κάνεις τίποτα (παρα μόνο γκαρσόνι ή εμπορουπάλληλος κλπ). Ξέρω (από πρώτο χέρι) οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά αυτό έπρεπε να το κάνεις.

 

Σωστός.. Ειδικα ,προς το παρόν τουλάχιστον, αφου οι πτυχιούχοι παίρνουμε την αναγγελία χωρίς αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ ειναι περίεργο να μην την πάρεις

 

Καταλαβαίνω τι λέτε, απλά το θέμα μου είναι αν πάρω την άδεια, μετά μήπως πληρώνω κάθε μήνα συνδρομή.

Αν πιάσω δουλειά σαν ηλεκτρολόγος, εντάξει, να πληρώνω. Αλλα αν πιάσω δουλειά πχ σε Κωτσόβολους, σε Βασιλόπουλους σαν υπάλληλος, τι να το έχω το χαρτί και να πληρώνω. Αυτό εννοώ. Γι αυτό δεν έβγαλα απο πέρσι την άδεια, γιατί έκανα κάτι εντέλως άσχετο με την ηλεκτρολογία.

 

Τελικά απ ότι κατάλαβα απ σας, δεν θα πληρώνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Xifouno7, καλώς ήρθες στο forum, να βγάλεις κανονικά την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (όλες). Δεν χρειάζεται να εγγραφείς πουθενά για αρχή, άρα κανένα επιπλέων κόστος πέραν του παράβολου για την άδεια. Αντιθέτως εάν εργαστείς κάπου, χωρίς την άδεια ασκήσεως δεν θεωρείσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός! Σου είναι απαραίτητη και για εργαζόμενος σε εταιρεία ή τεχνικό γραφείο. Καλή αρχή!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.