Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για οριοθέτηση ρέματος


Recommended Posts

Θελω να αγορασω ενα προγραμμα για να κανω τις οριοθετησεις υδατορεματων, παρακατω βρηκα αυτο http://www.technologismiki.com/gr/plist.php?cat=64.

Θα χρειαστω κ το περιβαντολογικό πακετό?

Σαν τεχνολογος μηχανικος θα εχω προβλημα με την υπογραφη οριοθετησεων υδατορεματων??

 

Παρατήρηση:

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι θες να κάνεις οριοθέτηση ρέματος τι ακριβώς εννοείς? Που θα σου χρησιμεύσει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει για οριστικη οριοθετηση ρεματος που απαιτει μια αρκετα εκτενη μελετη....αλλα δε νομιζω αυτο το προγραμμα να κανει ολη τη δουλεια για σενα....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η σχολή του δεν του παρέχει τις γνώσεις για αυτή τη μελέτη.

 

Και εσύ που το ξέρεις με τόση σιγουριά?

Την έχεις παρακολουθήσει αυτή τη σχολή?

Link to comment
Share on other sites

δε μπορείς να κάνεις οριοθέτηση ρέματος ως τεχνολόγος νομίζω.είναι το θέμα της υπογραφής.εδω καλά καλά δε ξέρω αν μπορούμε και εμείς οι πολιτικοί μηχανικοί.για ποιόν θα κάνεις οριοθέτηση ρέματος?για κάποιο δήμο μελέτη?μήπως θα κάνεις κάποια προσωρινή οριοθέτηση?τα ρέματα γενικά ανήκουν στις νομαρχίες.αν κάνεις προσωρινή για έκδοση κάποιας αδείας...λογικά θα μπορεις.θα σου οριοθετήσει προσωρινά η τεχνική υπηρεσία της νομαρχίας.αν τώρα θες να κάνεις κανονική μελέτη οριοθέτησης...πρωτα απ'όλα πρεπει να έχεις μελετητηκο τοπογραφίας.που δε νομίζω να έχετε οι τεχνολόγοι.έκτος αυτού η διαδικασία ειναι δύσκολή.αφόυ κάνεις τη μελέτη γίνονται αυτοψίες..περναει από νομαρχία,τυδκ,ίσως δασαρχείο.... και..και..και......και καταλήγει να παρει και ΦΕΚ στο τέλος.

 

και μπορεί αν χρειαστεί και περιβαλλοντικά αναλογα τι θα σου ζητήσει η υπηρεσία.και για τα περιβαλλοντικά χρειαζεται μελετητικο περιβαλλοντικών.σε πολυ βαθειά νερά μπαίνεις.εκτος αν κανεις τη δουλειά εσύ και βρείς πτυχία να την υπογράψουν.καλό κουράγιο...................!!να μη σε απογοητευω..

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση για την υπογραφή απάντησες πολύ σωστά με τα δεδομένα που ισχύουν.

Όταν όμως αναφερόμαστε σε θέμα γνώσεων, νομίζω ότι οφείλουμε να είμαστε πιο προσεκτικοί. Ο άνθρωπος ρώτησε αν μπορεί να υπογράψει. Δεν ρώτησε εάν έχει τις γνώσεις ή αν του παρείχε τις γνώσεις η σχολή που τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε JOHNYMAL

1. ναί έχεις πρόβλημα με την υπογραφή χρειάζεται πτυχίο μελετητή στις κατηγορίες 16 (Τοπογραφικά) και 13 (Υδραυλικά)

2. το πρόγραμμα της τεχνολογισμικής είναι πολύ καλό για τις Ελληνικές προδιαγραφές αν σε ενδιαφέρει περισσότερο κοίτα το HEC-RAS ,το HEC-HMS ,το RIVERCAD το Hydrology (Carlson) , το STORM-NET κλπ υπάρχουν πάρα πολλά

νομίζω όμως ότι με τα ξένα λογισμικά (κάποια είναι και ελεύθερα) θα μπλέξεις γιά αρχή

και βέβαια δεν προτείνω σε καμμία περίπτωση να τα αποκτήσεις όλα απλά ενδεικτικά γιά μία αρχική έρευνα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ που το ξέρεις με τόση σιγουριά?

Την έχεις παρακολουθήσει αυτή τη σχολή?

 

Ναι την έχω

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε JOHNYMAL χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αλλα βασιζομενος στα λεγομενα του συνεργατη μου που τελειωσε Μηχανικος Δομικων Εργων Τ.Ε. η σχολη σου δεν σου παρεχει την γνωση για οριοθετηση-διευθετηση ποταμων και χειμαρρων.

Συναδελφε georgecv εμενα η σχολη μου μου παρειχε τις γνωσεις για οριοθετηση-διευθετηση ποταμων και χειμαρρων και η πτυχιακη μου εργασια ηταν μια διευθετηση χειμαρρου αλλα το ΥΠΕΧΩΔΕ η οπως λεγετε τωρα και το ΤΕΕ δεν μου εχουν δωσει το δικαιωμα της υπογραφης μελετης οριοθετησης-διευθετησης.

Αν εχεις παρακολουθησει και την δικη μου σχολη θα καταλαβαινεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.