Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσχάρα πεδιλοδοκών θεμελίωσης


 

Recommended Posts

στον εξης ξυλοτυπο ισογειου

78488750uz8.jpg

 

πιστευετε οτι στη θεμελιωση η εσχρα πεδιλοδοκων πρεπει να ειναι οπως ο ξυλοτυπος στο ισογειο?

 

ΔΗΛΑΔΗ,θα μπορουσε να παραληφθει π.χ η πεδιλοδοκος που αντιστοιχει στην 5.1 και 5.2 ή να αντικατασταθουν με συνδετηριες δοκους?

 

το εχω δει γι'αυτο ρωταω...ποια ειναι η φιλοσοφια για να προβουμε σε τετοιες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατά την άποψη μου αν σου βγαίνουν οι τάσεις τότε μπορείς να βάλεις συνδετήρια με πέδιλο στην Κ5

 

ο μόνος περιορισμός κατασκευαστικά είναι οι διαστασεις του πεδίλου να μην είναι μεγάλες ώστε να "χτυπανε" στην πεδιλοδοκό της σειράς 1 και 2

Link to comment
Share on other sites

εννοώ αν βάλεις περιμετρικα πεδιλοδοκούς στις θεσεις των δοκων 1 και 2 τότε το πέδιλο στο κ5 πρέπει να έχει διαστάσεις τέτοιες ώστε να μην φτάνει στην πεδιλοδοκο ώστε αναμεσα τους να μπει η συνδετηρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό κάνω συνήθως ... περιμετρική - έκκεντρη πεδιλοδοκό και τα ενδιάμεσα συνδετήριες δοκούς και πέδιλα ...

Ταχύτατή κατασκευή θεμελίωσης - οικονομική ως προ το σκυρόδεμα (λίγο αυξημένη ως προ χάλυβα) - ασφαλέστερη - δυνατότητα προσθήκης κατ' επέκταση

 

Μια παρατήρηση ... Γιατί δεν βάζει τοιχώματα ???

Παρόλου που είναι ισόγεια στο μέλλον μπορεί να γίνει προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι η σχάρα να είναι όντως όπως είναι στο ισόγειο (στη συγκεκριμένη περίπτωση). Και θα πρέπει γενικά να καταβάλλεται προσπάθεια ώστε κάθε υποστύλωμα να συνδέεται με πεδιλοδοκό σε αμφότερες τις διευθύνσεις. Εάν δεν συμβαίνει αυτό, τότε το υποστύλωμα στη διεύθυνση χωρίς πεδιλοδοκό έχει άρθρωση στο έδαφος, και όχι «πάκτωση με ελατηριωτή σύνδεση», σε αντίθεση με το πέδιλο, το οποίο και χωρίς συνδετήριες σε μία διεύθυνση, μεταβιβάζει μια χαρά ροπές κάτω.

 

Γενικά το σύστημα με πεδιλοδοκούς λειτουργεί εντελώς διαφορετικά από τα πέδιλα-συνδετήρια. Στα πέδιλα, τα φορτία εκάστου στύλου μεταφέρονται στο έδαφος τοπικά από το πέδιλο, και οι συνδετήριες χρησιμοποιούνται για την ανακούφιση καμπτικών ροπών (αλλά και για τον περιορισμό διαφορικών καθιζήσεων και μετατοπίσεων). Η πεδιλοδοκός δεν είναι πέδιλο. Τα φορτία των στύλων δεν μεταφέρονται σε καμία περίπτωση μέσα από το πέλμα της πεδιλοδοκού στο έδαφος. Το στατικό σύστημα είναι σχάρα δοκών επί ελαστικού εδάφους. Το πέλμα της πεδιλοδοκού μεταφέρει στο έδαφος τα φορτία της δοκού (και όχι του στύλου). Η διατομή αντεστραμμένου Τ δεν πρέπει να μας θυμίζει κάτι σαν μεμονωμένο πέδιλο, αλλά είναι απλά ένα είδος διατομής για το γραμμικό στοιχείο της δοκού. Την πεδιλοδοκό θα πρέπει να τη βλέπουμε ως ένα καθαρά γραμμικό στοιχείο ενός ραβδωτού φορέα.

 

Ως εκ τούτου, και η ανάμιξη συνδετηρίων δοκών (ορθογωνικής διατομής) είναι ίσως όχι αποτελεσματική σε μία καθαρή εσχάρα πεδιλοδοκών, αλλά αν εφαρμόσεις την τακτική του iogeo με πέδιλο και συνδετήρια στον κεντρικό στύλο, νομίζω ότι είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Και απο τη δική μου σκοπιά νομίζω οτι περιμετρικά πεδιλοδοκάρια και εντός της κάτοψης συνδετήρια δοκάρια και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.