Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;


ZaXoYs

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;  

902 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;

    • Ναι
      371
    • Όχι
      531


Recommended Posts

Εγώ τώρα τι βάζω?

Έχω κάνει MSc Concrete Structures (Imperial College)

αλλά το πτυχίο το πήρα επίσης στην Αγγλια...

Δηλαδή στην Ελλάδα δε φαίνεται ότι έκανα μεταπτυχιακό λόγω των έτων φοίτησης.

Και έχω και δεν έχω.

Πάντως επί της ουσίας με βοήθησε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ δεν έχω αλλά, από Σεπτέμβρη θα παρακολοθήσω στο ΕΑΠ το Σεισμική μηχανική και αντισεισμικές κατασκευές. Ψήφισα ΝΑΙ λοιπόν, όπως ζητάτε και αναμένω στα 3 χρονια για να σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

MsC ολοκλήρωσα και αυτό το παραμύθι εάν όμως αναλογιστώ πως δούλευα απο το πρώτο έτος της σχολής για να μπώ στο κλίμα της δουλειάς τοτε μάλλον αποκόμμισα πολλα περισσότερα απο την δουλειά. Το άσχημο είναι πως πριν απο 8 χρόνια στο γραφείο έμπαιναν 5-8 δουλειές τον μήνα και τώρα, εδώ και 9 μήνες που πήγα στρατό και γύρισα τον Μάι, μπήκε μόνο 1 για ποιο μέλλον μιλάμε; Αγανάκτησα ήδη και ψάχνω τρόπο να ζήσω και οχι αναγκαία ως μηχανικός. Καλή μας τύχη εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κάνω ένα... αλλά η προσπάθειές μου βούλιαξαν!

 

Δεν ξέρω αν το μετάνιωσα. Ούτε ξέρω αν το είχα πως θα ήταν η "εργασιακή" ζωή μου.

 

Είτε με αυτό όμως, είτε χωρίς, όταν χτυπάς πόρτες και σου τις κλείνουν στην μούρη μάλλον το ίδιο πονάει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω τώρα στο Πολυτεχνείο Κρήτης, Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων...

τώρα αν θα μου χρειαστεί, ίσως... αλλά έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, χλωμό...

πάντως μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης...καλώς ή κακώς εμείς οι μηχανικοί δεν γνωρίζουμε πολλά για τα οικονομικά ή για θέματα διοίκησης...στο master σε βάζουν σε ένα άλλο κλίμα, ώστε να έχεις πιο ολοκληρωμένη σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένους τομείς είναι δύσκολο εώς αδύνατο να μπεις εάν δεν διαθέτεις ΜΔΕ ή MSc ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το...Και αυτό γιατί οι απαιτούμενες γνώσεις δεν δίνονται σε προπτυχιακό επίπεδο. Έτσι, στα γεωτεχνικά και στη γεφυροποιία, ξέρω ελάχιστους χωρίς ΜΔΕ. Τώρα αν στο ΜΔΕ παίρνεις τις απαραίτητες γνώσεις ή όχι, άλλο θέμα, φαίνεται με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο, όχι δε μου χρειάστηκαν πουθενά και ούτε πρόκειται.

 

Το μόνο που μετράει είναι να έχεις γνωστούς να παίρνεις δουλειές από ιδιωτικά, ή (το καλύτερο) να έχεις βύσμα να παίρνεις απ'ευθείας αναθέσεις στα δημόσια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ελεγα να κανω αλλα επιασα δουλεια....

 

λεφτα για πεταμα δεν υπαρχουνε τωρα ....

 

στο μανατζαρισμα της οικοδομης καλα τα παω...ειδικα για την ελληνικη πραγματικοτητα αχρηστα θα μουτανε σε μεγαλο βαθμο γιατι δεχομαι οτι μαθαινεις καλο ειναι και ας ειναι αχρειαστο....

 

 

δλδ αν ειχα θα ζηταγα 100 ευρω παραπανω?

 

δημοσιο δεν πηγαινα στις καλες εποχες τωρα θα παω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.