Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία για δημόσια έργα


Recommended Posts

Συναδελφοι, ασχολειτε κανενα απο τα βιβλια που αναφερετε παραπανω με το θεμα των ΑΠΕ και των ΠΠΑΕ? εχει καποιο μηπως παραδειγματα υπολογισμων??

 

μπορειτε να βοηθησετε επι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
συνάδελφε Occultist

δες επίσης τα

1.Εγχειρίδιο Κατασκευαστή Π.Στόκος

2.Κατασκευή Δημοσίων Έργων Ζ.Χατζηχαλκιά

3.Δημόσια Έργα Σταματοπουλου-Παπαευαγγέλου

4.Κόστος και προυπολογισμός Κατασκευών Μουτσοπούλου

5.Διεύθυνση κατασκευής Τεχνικών Έργων Α.Καστρινάκη

6. Διαχείριση 'Εργου Burke,Rory

αν χρειάζεσαι κάτι πιό εξειδικευμένο

τα ξαναλέμε

 

γεια σασ

είμαι ολιγον τι άσχετος με τα δημόσια έργα. ενω είδα στην πράξη πως φτιαχνονται πχ οι δρομοι (για δύο χρονια) κλπ δεν εχω ιδέα απο χαρτουρα παρα μονο απο επιμετρησεις. υπάρχει καποιο βιβλιο που να αναλυει την διαδικασια υποβολης προσφορων και γενικοτερα την χαρτουρα που χρειάζεται κάθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

1) ''Διευθυνση Κατασκευων Τεχνικων Εργων'' Αντωνης Καστρινακης

 

Εχει οτι χρειαζεσαι για οργανωση εργοταξιου και τεχνικης εταιριας οπως και παραδειγματα απο χρονοδιαγραμματα και εγγραφα επιμετρησεων-λογαριασμων-πιστοποιησεων-ΠΠΑΕ.

 

2) ''Κωδικοποιηση Νομοθεσιας Δημοσιων Εργων Ν. 3669/2008'' Ζαφειρης Χατζηχαλκιας

 

Ολη η νομοθεσια περι δημοσιων εργων. Τα παντα για δημοπρασιες-συμβασεις-εγγυητικες κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Occultist

δες επίσης τα

1.Εγχειρίδιο Κατασκευαστή Π.Στόκος

2.Κατασκευή Δημοσίων Έργων Ζ.Χατζηχαλκιά

3.Δημόσια Έργα Σταματοπουλου-Παπαευαγγέλου

4.Κόστος και προυπολογισμός Κατασκευών Μουτσοπούλου

5.Διεύθυνση κατασκευής Τεχνικών Έργων Α.Καστρινάκη

6. Διαχείριση 'Εργου Burke,Rory

αν χρειάζεσαι κάτι πιό εξειδικευμένο

τα ξαναλέμε

 

Φίλε θεοχάρη

θα μπορουσες να μου πεισ πιο απο τα βιβλία που πρωτεινεις είναι κατά την γνώμη σου το πιο κατάλληλο για να καταλάβει καποιος τελειως άσχετος (σαν εμένα) τα δικαιολογητικα που χρειάζονται γενικά για κάποιο δημόσιο έργο?

 

1) ''Διευθυνση Κατασκευων Τεχνικων Εργων'' Αντωνης Καστρινακης

 

Εχει οτι χρειαζεσαι για οργανωση εργοταξιου και τεχνικης εταιριας οπως και παραδειγματα απο χρονοδιαγραμματα και εγγραφα επιμετρησεων-λογαριασμων-πιστοποιησεων-ΠΠΑΕ.

 

2) ''Κωδικοποιηση Νομοθεσιας Δημοσιων Εργων Ν. 3669/2008'' Ζαφειρης Χατζηχαλκιας

 

Ολη η νομοθεσια περι δημοσιων εργων. Τα παντα για δημοπρασιες-συμβασεις-εγγυητικες κτλ

 

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχει κάποιος να προτείνει βιβλιογραφία περί των δημοσίων έργων? Προσοχή, δεν αναφέρομαι  στην νομοθεσία και την νομολογία, πχ πρόσφατος νόμος 4412/2016, όπου υπάρχουν πολλά βιβλία αλλά σε κάτι πιο πρακτικό που θα περιλαμβάνει ενδεχομένως υποδείγματα και επεξηγήσεις πάνω σε σύνταξη λογαριασμών, απε,ππαε και γενικώς μια πιο πρακτική ματιά της καθημερινότητας των έργων.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Συγνώμη που επαναφέρω το θέμα κάτω από δικό μου προηγούμενο μήνυμα, αλλά ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση.

Μετά από πολύ κόπο εντόπισα στην Αθήνα τα βιβλία "Εγχειρίδιο κατασκευαστή",συγγρ.Π.Στόκου και "Διεύθυνση κατασκευών τεχνικών έργων", συγγρ.Α.Καστρινάκη.Και τα δύο βιβλία είναι των εκδόσεων Παπασωτηρίου που έχει κλείσει, γι'αυτό αναφέρω με πολύ κόπο καθότι είναι ελάχιστα πλέον τα βιβλιοπωλεία που διαθετουν έστω ένα αντίτυπο.. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω έστω περιεχόμενα των βιβλίων καθότι το ψάξιμο γίνεται διαδικτυακά (είμαι από επαρχία). Αν έχει κάποιος τα βιβλία θα μπορούσε εν τάχει να μου πει τί φάσμα καλύπτουν?Με ενδιαφέρει περισσότερο όπως είπα και πριν η πορεία παρακολούθησης έργου και η σύνταξη λογαριασμών,απε,ππαε,επιμετρήσεις κλπ..Αν τα βιβλία αυτά δεν με καλύπτουν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για βιβλιογραφία?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα

Μην περιμένεις πολλά από τα βιβλία

Πέραν της πολύ καλής γνώσης της ισχύουσας νομοθεσίας (όπου περιλαμβάνονται τα πάντα), αυτό που είναι πολύ σημαντικό είναι η εμπειρία.

Για την οποία απαιτείται χρόνος. Μπορείς όμως να τον περιορίσεις, αξιοποιώντας την εμπειρία άλλων.

Για τον τρόπο σύνταξης λογαριασμών, ΑΠΕ, ΠΠΑΕ, κλπ καλό θα είναι είναι είτε να πάρεις αντίγραφα από κάποια υπηρεσία, είτε από κάποιον πιο έμπειρο εδε.

Θα σου συνιστούσα να βρεις κάποιον αξιόπιστο (και, για ευνόητους λόγους, συντ/χο εδε, ή δ.υ.) ώστε να σε συμβουλέψει σωστά στα πρώτα σου βήματα.

Και μην ξεχνάς το βασικότερο : scripta manent

Που σημαίνει  : έγγραφα, έγγραφα, έγγραφα,....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.