Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συχνότητα συντήρησης και βαθμονόμησης των Γεωδαιτικών Σταθμών


Κάθε πότε κάνετε service στο Total Station σας;  

326 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κάθε πότε κάνετε service στο Total Station σας;

    • Service > 2 φορές ανά έτος
    • Service 2 φορές ανά έτος
    • Service 1 φορές ανά έτος
    • Service 1 φορές ανά διετία
    • Ποτέ


Recommended Posts

Με αφορμή ένα από τα τελευταία θέματα, ανοίγω το παρόν για να έχουμε ένα στατιστικό δείγμα του κάθε πότε κάνουν οι κάτοχοι total station, service και βαθμονόμηση των οργάνων τους.

Το σίγουρο είναι πως η συχνότητα αυτή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως :

α) Συχνότητα χρήσης του οργάνου

β) Συνθήκες χρήσης πεδίου (εργοτάξιο, ύπαιθρο, αστικό περιβάλλον κλπ)

γ) Συνθήκες μεταφοράς τόσο στο αυτοκίνητο όσο και στο πεδίο

δ) Ποιότητα μεταχείρισης από τον παρατηρητή

ε) Είδος εργασιών που καθορίζουν την διατήρηση της ονομαστικής ακρίβειας

ε) Ιδιόκτητο όργανο ή εταιρικό.

 

Στα ανωτέρω θα παρακαλούσα και την τοποθέτηση εκτός των συναδέλφων καθημερινών χρηστών γεωδαιτικών σταθμών, των συνάδελφων που βρίσκονται ως υπεύθυνοι πωλήσεων στις αντιπροσωπείες τοπογραφικών οργάνων (που σίγουρα παρακολουθούν το παρόν υποτμήμα του φόρουμ) να μας παράσχουν κάποιες συμβουλές και πληροφορίες για :

α) τη συντήρηση των οργάνων

β) τη συχνότητα service που προτείνουν οι εταιρείες

εάν είναι δυνατόν και κάποιες ενδεικτικές τιμές για τις εργασίες τυπικού service και βαθμονόμησης (calibration).

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GRTOPO

πολύ σωστά άνοιξες το θέμα

service στους γεωδαιτικούς σταθμούς πρέπει να γίνεται 1 φορά τον χρόνο κατ'ελάχιστο

βέβαια στους καινούργιους γεωδαιτικούς σταθμούς δίνεται η δυνατότητα να γίνονται και απο τον χρήστη διορθώσεις και καλιμπράρισμα μέχρι βέβαια κάποια όρια (γιά οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες,αεροστάθμες ,αντισταθμηστήρες κλπ)

ο χρόνος(ηλικία),η χρήση,ο τύπος, η μάρκα (οίκος) είναι οι βασικότεροι παράγοντες για την σωστή λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα που είχα συχνά μετρήματα, έκανα συντήρηση κάθε χρόνο, τώρα που δεν έχω αρκετά μετρήματα κάνω συντήρηση μία φορά στη διετία, και αφού ελέγχω μόνος μου κάποια πράγματα (καθετότητες αξόνων κλπ) για να διαπιστώσω ότι όντως χρειάζεται συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Με μικρά ιδιωτικά να κατέχουν το 80% της δουλειάς του γραφείου, χωρίς ιδιαίτερη καταπόνηση του οργάνου (μεταφορά στο πίσω κάθισμα-ποτε πορτ μπαγκάζ- ποτέ μετακίνηση στον ώμο μαζί με τρίποδα) 1 φορά το χρόνο το θεωρώ αρκετό.

Να σημειώσω οτι τις περισσότερες φορές παρατηρητής είμαι ο ίδιος και το όργανο είναι ιδιόκτητο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ once a year....

να παρατηρήσω σε σχέση με αυτό που είπε ο θεοχάρης οτι το δικό μου έχει self calibration αλλά οταν το δοκίμασα του πέταξα τα μάτια έξω και από τότε service μόνο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε napoleon

έγραψα μέχρι κάποια όρια

και βέβαια με μεγάλη προσοχή ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες

σε γεωδαιτικούς σταθμούς μεγάλης ακρίβειας απαιτούνται ρυθμίσεις σχεδόν καθημερινά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το πάω για servic καθε δύο χρονια ,γιατί το χρησιμοποιώ μονο

για τις δικές μου δουλειές ,για τις δουλειές της εταιριας που εργάζομαι χρησιμοποιώ

τα total station,gps τις εταιρίας όπου για αυτά κανουμαι service τουλάχιστον μια

φορά το χρόνο οποσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον ακόμα και για άτομα που έχουν χρησομοποήσει ελάχιστα γεωδαιτικό σταθμό όπως εγώ ,η ερώτηση που με απασχολεί περισσότερο είναι τι προτείνουν οι εταιρείες ? (προφανώς θα είναι ενδεικτικά τα νούμερα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα leica αγορασμένο από την idg στο Χαλάνδρι όπου και έκανα το service.

Δυστυχώς δεν μπορώ πια να τους βρω με κανέναν τρόπο...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τα νέα στοιχεία της εταιρείας γιατί έχω κλείσει πάνω από 2 χρόνια από το τελευταίο service;

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ Θα βείς τα στοιχεία τους. Η εταιρεία είναι η διάδοχος αντιπρόσωπος των Leica στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.