Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Απο φορους τπτ απολυτως...μονο το ΤΣΜΕΔΕ που πληρωνεις κανονικα πισω στην πατριδα...

 

Ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη παρεχεται και απο την ιδια την εταιρεια...

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε και δίκαιοι, ακόμα και 2500, εάν σκεφτείς ότι σπίτι, αμάξι, βενζίνη, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, κινητό και φαγητό (σε μερικές περιπτώσεις) δεν είναι και τόσο άσχημα. Τουναντίον. Ακόμα και το ΤΣΜΕΔΕ τα 250 το μήνα, πάλι καλά είναι. Για νέο μηχανικό (0-3 χρόνια) σίγουρα, μην σου πω και για μηχανικούς 3-6 χρόνια εμπειρίας.

Αν τα βάλεις κάτω τα παραπάνω πάγια έξοδα είναι 1000-1500, άρα πάμε στα 3500-4000.

Link to comment
Share on other sites

Με 4 ευρω γεμιζεις ρεζερβουαρ...:)

 

Στο παραδειγμα που ανεφερα το διλημμα ειναι το εξης : Αν δεχθεις για 2.500Ε να μενεις σ ενα container μες στην μεση της ερημου, δουλευωντας στους 40-45 βαθμους, 10-12 ωρες την ημερα...με διαλειμμα 1 ωρας (για φαγητο)

Link to comment
Share on other sites

Με 4 ευρω γεμιζεις ρεζερβουαρ...:)

 

Στο παραδειγμα που ανεφερα το διλημμα ειναι το εξης : Αν δεχθεις για 2.500Ε να μενεις σ ενα container μες στην μεση της ερημου, δουλευωντας στους 40-45 βαθμους, 10-12 ωρες την ημερα...με διαλειμμα 1 ωρας (για φαγητο)

 

Το ξέρω, από προσωπική εμπειρία... Στα βενζινάδικα είναι πιο φτηνό να ξεπλένουν την άσφαλτο με βενζίνη από την μάνικα παρά να ρίξουν νερό από τη βρύση...:)

 

 

Οι συνθήκες είναι όντως έτσι, αλλά τα 2500 είναι στην τσέπη σου, ούτε στο νοίκι, ούτε στο τηλέφωνο/κινητο/ηλετρικό/νερό, ούτε στη δόση του αμαξιού, ούτε στην περαίωση, ούτε πουθενά αλλού παρά μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΒΕ.

 

Είναι όντως δίλημμα και προσωπική απόφαση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Υπό τον όρο ότι θα κρατήσει αρκετά η δουλειά (για 6 μήνες δεν το συζητάω καν-δεν αξίζει) και θα μπορέσεις να απαλλαγείς δηλαδή από τα πάγια έξοδα στην Ελλάδα (να ξενοικιάσεις σπίτι κλπ.), ότι δεν έχει ούτε σεντ φόρο και ότι έχει προοπτικές ανέλιξης (μισθολογικής κυρίως), φαίνεται να είναι μια αποδεκτή λύση ανάγκης με τα δεδομένα που υπάρχουν. Χωρίς τις προηγούμενες προϋποθέσεις δεν αξίζει. Εϊναι λίγα τα λεφτά γιατί ενδέχεται να παίξεις ακόμα και το κεφάλι σου σε τέτοιες χώρες...

Οι παροχές δεν είναι και τίποτα σοβαρό (σπίτι τώρα δε θα είναι και καμιά βίλα-μάλλον σε ξενοδοχείο το κόβω, το κόστος αυτοκινήτου είναι όπως ειπώθηκε αστείο εκεί, αλλά και τι να το κάνεις αφού δε θα έχεις χρόνο, το κινητό δεν το συζητάω καν).

Link to comment
Share on other sites

παντως που λεμε για εργοδοτες..υπαρχει γραφειο που ο εργοδοτης κατεβαζει τους υπαλληλους σε ολες τις πορειες ...

 

απλα ειναι λιγοι αυτοι....

Link to comment
Share on other sites

παντως που λεμε για εργοδοτες..υπαρχει γραφειο που ο εργοδοτης κατεβαζει τους υπαλληλους σε ολες τις πορειες ...

 

απλα ειναι λιγοι αυτοι....

 

Που είναι αυτός? Να πάω να δώσω ένα cv.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι νέοι τώρα θα ήθελαν να με είχανε σε ένα δέντρο δεμένο...με σιγουριά 100%...

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αν λάβω υπόψιν τις απαντήσεις σου.......

 

Σε όλα τα επαγγέλματα, όταν ξεκινάει κάποιος, δεν έχει συνήθως εμπειρία ετσι δεν ειναι? Ο καθηγητής στο σχολείο, ο γιατρός, ο οικοδόμος, ο ηλεκτρολόγος κτλ. Ο μισθός στην αρχή δεν είναι μεγάλος (εκτός του δημοσίου). Ολοι όμως πληρώνονται. Ο δύσμοιρος ο μηχανικός πολύ συχνά του ζητείται να δουλέψει και αμισθεί με την αιτιολογία οτι θα του <<μαθουν την δουλειά>> ή με πολύ μικρό μισθό, που συνήθως και μετά απο χρόνια δεν ανεβαίνει, και ας έμαθε την δουλειά. Και αν γίνεις πιεστικός και απαιτείς περισσότερα λεφτά, τσμέδε κτλ πολύ πιθανό σύντομα να βρουν τον αντικαταστάτη σου.

Δυστυχώς αυτο το μπλοκάκι μας έχει καταστρέψει.

 

εγω για παράδειγμα, θα ήθελα τα πρωιν και νυν αφεντικά μου να τα είχα δέσει σε δέντρο και να τους πέταγα και ντομάτες (τουλάχιστον). Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να το κάνω γιατι δουλείες δεν υπάρχουν. απαντώ έτσι σε αυτούς που λένε σε συναδέρφους, οτι αν δεν σου αρέσει φύγε.

 

Εγώ έφυγα όμως ως εξής:

Είχα αναβολή μέχρι το 2012. Οπότε του λέω ότι θέλω αύξηση δεν μου την δίνει, σπάω αναβολή και επειδή έχω σύμβαση αορίστου απλά θα με υποστεί για έναν χρόνο αφότου απολυθώ.

 

Η μαϊμού πριν αφήσει το ένα κλαρί έχει ήδη πιαστεί από το επόμενο...

καλα του κανες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αν λάβω υπόψιν τις απαντήσεις σου.......

Να ξέρετε ότι είμαι στο πλευρό σας.

Απλά θέλω να σας προσγειώσω στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.