Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

a.1.000 καθαρά+ΤΣΜΕΔΕ ;

b.1.000 συνολικά ;

c.1.000 με ΤΣΜΕΔΕ + 20% προκαταβλητεο φόρο;

d.1000 με ΤΣΜΕΔΕ - 20% προκαταβλητέο φόρο;

 

Πως εννοείτε τα 1.000;

Link to comment
Share on other sites

1400 καθαρά για μηχανικό 5ετούς εμπειρίας σε δουλειά γραφείου έχω ακούσει.

 

Επίσης φίλοι που δουλεύουν κάποιο καιρό (5-6 χρόνια) σε μελετητικά γραφεία (οι καλύτερες συνθήκες απασχόλησης) έχουν φτάσει τα 1800 καθαρα.

 

Άρα για ένα νέο μηχανικό σίγουρα καθαρά (και το ΤΣΜΕΔΕ μέσα ) 1000 και πάνω.

 

Το d.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή , τουλάχιστον ,στην περιοχή μου δεν υπάρχουν τέτοιες δουλειές.

Τους τελευταίους 8 μήνες υπήρχαν 2 αγγελίες για πολιτικούς μηχανικούς στην τοπική εφημερίδα !!!

Και στις 2 αγγελίες ήταν πολιτικοί μηχανικοί που ζητούσαν δουλειά και όχι εργοδότες να προσφέρουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..Παίζει ρόλο η ειδικότητα? Γιατί έχω δει σε εργοτάξιο ΠΜ και ΜΜ με τα ίδια χρόνια εμπειρίας να παίρνουν τα ίδια χρήματα. Τύχαίο η συμβαίνει συχνά?

Link to comment
Share on other sites

Στα εργοτάξια από τη δικη μου εμπειρία (και όπως συμβαίνει στην εταιρεία που εργάζομαι) συνήθως παίζει ρόλο η εμπειρία και όχι η ειδικότητα. Ακόμα και πχ αν το έργο είναι κυρίως μηχανολογικό ο πολιτικός μηχανικός που θα επιβλέπει κτλ τις οικοδομικές εργασίες αμοίβεται το ίδιο για τον αντίστοιχο μηχανολόγο. Αυτό για όσους έχουν συμβάσεις αορίστου, για όσους κάνουν συμβάσεις για συγκεκριμένα έργα, σε κάθε έργο διαπραγματέυονται την αμοιβή τους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..Παίζει ρόλο η ειδικότητα? Γιατί έχω δει σε εργοτάξιο ΠΜ και ΜΜ με τα ίδια χρόνια εμπειρίας να παίρνουν τα ίδια χρήματα. Τύχαίο η συμβαίνει συχνά?

 

Στα εργοτάξια συναντάς από απόστρατο αξιωματικό μέχρι αρχιμάστορα. Και δεν μιλάω για συνεργεία μιλάω για εργοταξιάρχη...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα μετά από αρκετά χρόνια. Θα έχουν αλλάξει σίγουρα πολλά προς το χειρότερο.

Επειδή βρίσκω το θέμα λίγο ταμπού και γενικά δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες σχετικά με μισθούς, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο τολμηρούς για τους μισθούς τους ή και για πρώτους μισθούς ανάλογα με το μέγεθος της εταιρείας και το είδος της - μελετητική ή κατασκευαστική. 

Δεν θα έπρεπε να είναι κρυφό θέμα. Στο κάτω κάτω η γνώση της αγοράς μόνο θετικά για όλους μπορεί να έχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 11:08 ΜΜ, dragonver said:

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα μετά από αρκετά χρόνια. Θα έχουν αλλάξει σίγουρα πολλά προς το χειρότερο.

Επειδή βρίσκω το θέμα λίγο ταμπού και γενικά δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες σχετικά με μισθούς, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο τολμηρούς για τους μισθούς τους ή και για πρώτους μισθούς ανάλογα με το μέγεθος της εταιρείας και το είδος της - μελετητική ή κατασκευαστική. 

Δεν θα έπρεπε να είναι κρυφό θέμα. Στο κάτω κάτω η γνώση της αγοράς μόνο θετικά για όλους μπορεί να έχει.

Χθες πήγα για συνέντευξη σε μια κατασκευαστική που δραστηριοποιείται σε όλη την Ελλάδα αλλά σχετικά μικρομεσαίου μεγέθους.

Μου πρόσφεραν δουλειά επίβλεψης σε εργοτάξια, μισθωτή εργασία με περίπου 700 ευρώ. Ανέφεραν ξεκάθαρα πως δεν υφίσταται 5ήμερο και 8ωρο, πως θα χρειαστώ όχημα (ούτε λόγος για βενζίνη) να μετακινούμαι σε όλη την Αττική όπου έχουν εργοτάξια. Νομίζω είναι ξεφτίλα. Όταν τους ζήτησα 1000 ευρώ, ο υπεύθυνος κούναγε τα χέρια του σε στυλ ''αηντεεεεεε''.

Δεν πάμε πουθενά έτσι. Η απόλυτη ξεφτίλα για μηχανικούς - να πληρώνεσαι πιο λίγα και απο βοηθό εργάτη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Welcome....Δυστυχως συνάδερφε τετοιοι μισθοί παίζουν και τέτοιες συνθήκες στα εργοτάξια και όχι μόνο...Παλι καλά να λες που σου είπαν και για μισθωτός.

Και ναι είναι ξεφτίλα!

Εχω φίλους που εφυγαν απο εργοτάξια λόγω συνθηκών-χρημάτων και εργάζονται σε παρεμφερεί αντικείμενα και όχι τόσο μηχανικού

με όχι πολυ παραπάνω λεφτά αλλα σίγουρα καλύτερς συνθήκες.....

Το οτι δεν παμε πουθενα δες το απο το ποσοστό των συμφοιτητών σου που εχουν μετακομίσει για εργασία στο εξωτερικό....

Η επιλογή δική σου. Η πας για την εμπεριά και ενα μεροκάματο ή αλλάζεις αντικείμενο, ή την κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.