Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά η αντίσταση της θεμελιακής πρέπει να είναι τέτοια που σε περίπτωση σφάλματος η τάση επαφής δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 50V, οπότε εξαρτάται από την ασφάλεια.

 

Αν το έχω καταλάβει σωστά, αν έχω μέγιστη ασφάλεια 16Α τότε η αντίσταση της θεμελιακής γείωσης πρέπει να είναι μικρότερη από 50/16=3,125Ω.

Αντίστοιχα για μέγιστη ασφάλεια 35Α η αντίσταση της θεμελιακής γείωσης πρέπει να είναι μικρότερη από 50/35=1,43Ω, τιμή υπερβολικά μικρή ιδιαίτερα όταν πρόκειται για βραχώδη οικόπεδα.

 

Αν δεν είναι σωστό το παραπάνω, πως αλλιώς την υπολογίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ισχυει Vονομαστικη/Zβροχουσφαλματος > Ιαποζευξης

Πρεπει να γινεται αποζευξη μεσα σε 0,4 sec αν μιλαμε για 230βολτ.

Απο διαγραμματα βρισκεις το ρευμα αποζευξης που αντιστοιχει σε διαφορα μεσα διακοπης για t=0.4sec

Επειδη αυτη η συνθηκη δυσκολα ικανοποιειται ΠΑΝΤΑ, για αυτο κανουμε προσθετες ισοδυναμικες και χρησιμοποιουμε δδε

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε sdim, στα δίκτυα ΤΝ [προς το παρόν, τουλάχιστον], δεν είναι κρίσιμο το μέγεθος της αντίστασης γείωσης [είτε πρόκειται για θεμελιακή γείωση, είτε για οποιουδήποτε άλλου τύπου γείωση]. Υπάρχει μόνο η εξαιρετική περίπτωση του κανόνα 413.1.3.8 [σφάλμα προς γη χωρίς συμμετοχή του αγωγού προστασίας] του Προτύπου ΕΛΟΤ 384, στην οποία υπάρχει απαίτηση για μέγιστη τιμή της αντίστασης γείωσης γενικά 2,7Ω.

Να σημειωθεί, βέβαια, ότι, υπάρχει ενδεχόμενο να επιβάλλει περιορισμούς στο μέγεθος της αντίστασης γείωσης η αντικεραυνική προστασία, όταν αυτή επιβάλλεται να υπάρχει στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλη τιμη γειωσης σε ΤΝ συστημα ειναι συμαντικη γιατι μας προστατευει απο μια ενδεχομενη διακοπη του ουδετερου απο το δυκτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδελφους!

Σε ένα κτήριο προκάτ διώροφο στημένο από εργολάβο καλούμαι να του ετοιμάσω παροχικό καλώδιο και σύστημα γειωσης για τον μετρητή.

1. Επειδή το παροχικό καλώδιο θα ταξιδέψει υπόγεια σε μεγιστο βάθος 20-30 εκατοστά λόγω βράχου κτλπ θα χρειαστεί να το περάσω σε μεταλλική σωλήνα βαρεως τύπου και να τσιμενταριστεί?

2. Στο υπάρχον κτήριο έχω δύο απολήξεις για συστημα γειωσης σε διαφοιρετικα σημεια του κτηρίου αλλα στην ιδία πλευρά. 

Α. Εχω μια απόληξη από μεταλλική λάμα (οχι χαλκό) θεμελιακής γειωσης και στην άλλη άκρη του κτηρίου έχω ενα (γυμνό χαλκό) 25αρι περι τα 2-3 μετρά για γείωση. Μπορώ αυτά τα δυό να τα παντρέψω και με εναν 25αρι χαλκό να το στειλω στο χωρο οπου θα μπει ο μετρητής της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά το σκέφτηκες. Μπορείς να βάλεις έναν ζυγό και να ενώσεις τις 2 γειωσεις και μετά με χαλκό προς τον μετρητή. Εκεί που θα βάλεις τον ζυγό να είναι επισκέψιμο γιατί θα δημιουργηθεί διάβρωση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα για μελλοντική συντήρηση. Πάντως μια δεύτερη γνώμη από τις εταιρείες που ασχολούνται με γειωσεις για τον τρόπο θα είναι ποιο εμπεριστατωμένο. Για την παροχή αν δεν έχεις την δυνατότητα να πας ποιό χαμηλά καλό είναι να γίνει και σήμανση με δυχτι και την σωλήνα να την γειωσεις ισοδυναμικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την βοηθεια σας σε μια εγκατασταση θεμελιακης γειωσης

 

1)Για αναμονη της ΔΕΗ εχω αφησει αγωγο st/tZn φ10 εκτος κτιριου συνδεμενο με την ταινια 30x3,5 st/tZn με συνδεσμο st/tZn δλδ ολα ιδιου τυπου.Υπαρχει θεμα διαβρωσης?Απο το σημειο οπου θα συνδεθει ο χαλκος(στο χωμα η μεσα σε φρεατιο) με τον φ10 αγωγο για να παει στο ρολοι θα αφησω ανοξειδωτο συνδεσμο τριων πλακιδιων ?

 

2)για αναμονες στο εσωτερικο για συνδεση ανελκυστηρα λεβητοστασιου και γενικου πινακα εχω αφησει παλι αγωγο φ10 χαλυβδινο για να συνδεθει μελλοντικα με ισοδυναμικη γεφυρα.

 

υπαρχει θεμα διαβρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.