Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

Γνωστός μου φτιάχνει μικρή μονόροφη κατοικία 60 τ.μ. επειδή το κόστος της θεμ. γείωσης φτάνει τα 800 ευρώ με ρώτησε εάν μπορεί να την αποφύγει λόγω μεγέθους του σπιτιού και να κάνει τρίγωνο.

 

Το σπίτι είναι σε χωριό με υγρό και μαλακό σχετικά έδαφος.

 

Θεωρείτε ότι θα μπορούσε να την αποφύγει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις νεες οικοδομες πρεπει να κατασκευαστει θεμελιακη γειωση!!!!!!!!Οπως λεει και ο Stayros παραπανω ο νομος προβλεπει μονο θεμελιακη γειωση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου φτιάχνει μικρή μονόροφη κατοικία 60 τ.μ. επειδή το κόστος της θεμ. γείωσης φτάνει τα 800 ευρώ

ε βεβαια να μην παρει και κανενα 500 ο ηλεκτρολογος που θα κανει την θεμελιακη???:P:p: Πολλα λεφτα παντως για 60 m2 .

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά η τιμή είναι του στυλ.."μου είπε ο τάδε ότι ίσως κάνει όσο..." και μπορεί να μην ισχύει.

 

Το ξέρω ότι για νέα κτήρια δεν είναι απαραίτητη αλλά το συγκεκριμένο είναι προσθήκη κατ' επέκταση σε υπάρχον κτίριο. Για αυτό το ρωτάω μήπως δεν είναι απαραίτητο. Δεν υπάρχει μελέτη ηλεκτρικών έτσι και αλλιώς.

 

Το κόστος και εγώ κάπου στα 400-500 ευρώ το υπολογίζω αλλά το θέμα μου είναι αν είναι απαραίτητη η γείωση ή καλύπτεται με γείωση με τρίγωνο κάτω από το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nik, πέρυσι το καλοκαίρι έκανα μία θεμελίωση και έβαλα δύο κουλούρες των 25m. Μαζί με τον αγωγό και τους συνδέσμους / στηρίγματα το κόστος των υλικών ήταν πολύ μικρότερο και από τα νούμερα που λες στο #97. Εσύ (...ο φίλος σου) πρέπει να το ζορίσεις πολύ για να πάρει μία κουλούρα και προφανώς δεν θα έχεις αγωγό 50mm². Το κόστος είναι πραγματικά μικρό, και αν πιστέψω αυτούς που μετράν τα Ω των γειώσεων, αξίζει, άσχετα αν είναι υποχρεωτικό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γινεται στην περιπτωση που δεν εχει γινει θεμελιακη (υποχρεωτικη σε αδειες εκδοσης 2007 και μετα?) Το κοστολογιο παντως για 50μ ταινια δυο αναμονες χαλκου 50 τχ πληρες με συνδεσμους και στηριγματα κοντα στα 170ευρω +ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα τη γνώμη σας για τις 3 προσφορές που έχω πάρει για θεμελειακή γείωση. Πρόκειται για το δικό μου σπίτι (Χαλκίδα) και μου κάνει εντύπωση το ύψος των προσφορών με τα όσα έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα.

Και οι τρεις προσφορές μου δίνουν τα εξής υλικά με πολύ μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους ως προς την ποσότητα. Δηλαδή:

σφικτήρας σύνδεσης ταινιών έως 30mm St/tZn (6201000) - 60 τεμ

σφικτήρας αγωγού ταινίας St/tZn (6208030) - 2 τεμ

σφικτήρας ταινίας - ταινίας St/tZn (62043130) - 4 τεμ

αγωγός Φ10mm St/tZn (6400010) - 25 μέτρα

ταινία 30χ3,5 St/tZn (με πάχος επιψευδαργύρωσης 300 gr/m2) (6401030) - 68 μέτρα

με 2 αναμονές (μια για τη ΔΕΗ και μια για το φυσικό αέριο)

από τις 3 προσφορές μόνο ο ένας αναφέρει στην προσφορά του για μέτρηση της αντίστασης της γείωσης.

Οι προσφορές ανέρχονται σε: 1800 , 1700 (με μέτρηση) , 1600 (χωρίς ΦΠΑ 23%).

Είναι όντως τόσο ακριβή ή να κάνω χοντρά παζάρια?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.