Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποξήλωση δαπέδου και τοποθέτηση νέου


Highlander

Recommended Posts

πως μπορώ σε μαγαζί που μου έχει ανατεθεί η άδεια να κάνω συνένωση πρόκειται για δυό μαγαζιά 50 τμ να κάνω αποξήλωση δαπέδου?

Το δάπεδο αποτελούν πλακάκια αλλά και μαρμαροποδιές γύρω γύρω, όπου οι τζαμαρίες.

Πως θα βγάλω το πλακάκι που έχει καταστραφεί αλλά και την κόλλα του ώστε να έρθω περασιά με την μαρμαροποδιά και να στρώσω νέο δάπεδο?

Ευχαριστώ και παρακαλώ για τις απαντήσεις σας.

Πραγματικά μου κάνει μεγάλη ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς πρέπει να δεις αν τα 2 καταστήματα είναι συνεπίπεδα

 

η λύση που προτείνω από άποψη οικονομίας, αντοχής, αισθητικής είναι το πλακάκι

 

αποξήλωση του παλαιού και τοποθέτηση νέου

βεβαίως θες κάδο για τα μπάζα αυτό όμως θα σου χρειαστεί και για άλλες εργασίες

η αποξήλωση του παλαιού είναι απλή διαδικασία, για να καταλάβεις ο πλακάς φέρνει ανειδίκευτους μαζί του

το νέο πλακίδιο μπαίνει στη θέση του παλαιού και έρχεται ίδια περασιά με τις μαρμαροποδιές

 

τώρα αν δε σου αρέσουν οι μαρμαροποδιές και αντικαθιστάς και τα κουφώματα

η μια λύση (και η πιο ορθή) είναι να τις αλλάξεις και αυτές λαμβάνοντας υπ'όψιν και το πάχος των νέων πλακιδίων

η δεύτερη λύση είναι να φέρεις το πλακάκι μέχρι έξω και πάνω σε αυτό να πατήσουν τα τζάμια, δεν τη συνιστώ αλλά για οικονομικούς λόγους είναι πολύ συνηθισμένη

 

το μόνο πρόβλημα είναι οτι αν αντικαθιστάς τις μαρμαροποδιές το μαγαζί μένει "εκτεθιμένο" για 1-2μέρες

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιτάξω, το θέμα είναι ότι μαρμαροποδιές και αλουμίνια δεν αποξηλώνονται. Η δυσκολία δηλαδή έγκειται στο πως θα αφαιρεθεί το παλιό πλακάκι, μου είπαν με κομπρεσέρ. Επίσης το εποξεικό και το pvc είναι μια λύση αλλά δεν ξέρω το αισθητικό αποτέλεσμα. Στο θέμα του τρόπου αφαίρεσης με κομπρεσέρ, θα αφαιρέσει και τα δείγματα παλιάς κόλας ώστε να μου δώσει λεία επιφάνεια για επανατοποθέτηση?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μη χρειαστεί καθόλου κομπρεσερ, νομίζω έχουν ένα άλλο μηχανιμα που κάνει μια μικρή δόνηση και τα ξεκολλάει

 

σε ένα κατάστημα που έκανα 50τμ τα έβγαλαν με σπάτουλα σε μερικές ώρες (3-4)χωρίς κανένα μηχανικό μέσο

και μετά έξυσαν την παλιά κόλλα που ήταν σε μωσαικό, το πόλυ να πάρει 1μέρα και μερικές ώρες χωρίς να δουλευουν με ένταση

 

δεν είναι καθόλου δύσκολο, ρώτα όμως έναν πλακά

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε , το να σπάσεις τα πλακάκαι είναι το εύκολο μέρος της υπόθεσης. Το έκανα το καλοκαίρι σπίτι μου μόνος μου. Με ένα 6κιλο πνευματικό κομπρεσσέρ των 60Ε για να ξηλώσω 30 m2 πλακακια κολλημένα με τσιμεντοκονίαμα έκανα 2 τρίωρα περίπου πολύ χαλαρής όμως δουλειάς.

 

Το παλούκι ήταν μετά . Για να έρθει το νέο πλακάκι αλφαδιά με τον υπόλοιπο πλακόστρωτο χώρο , έπρεπε να ξηλωθούν όλα τα υπολείμματα του τσιμεντοκονιάματος.

 

Αρχικά δοκιμάσαμε με πλακέ καλέμι στο κομπεσσέρ αλλά δεν γινόταν καλή δουλειά. Το καλύτερο ήταν το σφυροκάλεμο στο χέρι. Για τον παραπάνω χώρο χρειάστηκε ένας εργάτης 2 πρωινά εντατικής δουλειάς.

 

Για πλακάκια με κόλλα δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι.

 

Μετά την αποξήλωση τσέκαρε αν τα δάπεδα των δύο μαγαζιών έχουν ψιλοδιαφορές στη στάθμη τους οπότε για να γίνει η σωστή συναρμογή θα πρέπει σε κάποια σημεία να γίνουν "κλεψίματα" στην τοποθέτηση για να ταιριάξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Σε ένα μπάνιο 2Χ3, η τσιμεντοκονία που είχε πέσει (πριν 4 χρόνια) είχε πάχος 11 εκ, με αποτέλεσμα το ύψος του μπάνιου να είναι σχετικά μικρό (υπάρχει πατάρι απο πάνω). Αποφασίστηκε λοιπόν η αποξήλωση (με κομπρεσέρ) περίπου 7 εκ της τσιμεντοκονίας. Τώρα πρέπει να ξαναγίνει ένα γέμισμα τσιμεντοκονίας για τις ρύσεις περίπου 2-3 εκ. Το ερώτημα είναι απαιτείται κάποιο υλικό (πχ ρητίνη, γαλάκτωμα, πλέγμα κλπ) για την συνάφεια των δύο υλικών (παλαιάς και νέας τσιμεντοκονίας)?

Ή κάποιο άλλο υλικό για το συγκεκριμένο γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.