Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Ξέχασα να προσθέσω στο προηγούμενο post..

 

Το pixis υπολογίζει πλέον με βάση το EN 12831; Στις τυπώσεις του word γράφει για το DIN 40701.

 

Aν όχι πόσο επηρεάζει; δεν έχω πολλή εμπειρία να κρίνω και μόνος μου.. ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον τελευταίο ευρύτερο διάστημα δεν είχα προλάβει να περάσω από εδώ και ως συνέπεια δεν μπόρεσα να απαντήσω σε διάφορα ερωτήματα (ωστόσω δεν παραλείπω να απαντήσω σε γράμματα και προσωπικά μυνήματα) .

 

Εν τάχει :

 

Σε εμένα στο περί... μου εμφανίζει έκδοση 6.5 (σωστά), έκδοση βασικού πακέτου 30, έκδοση επιπλέον πακέτου 9ο κατά σειρά.. Παρόλο που έκανα επιτυχώς unzip το βασικό πακέτο. Υπάρχει κάπου λάθος?

Δεν έχω καταφέρει και εγώ να καταλάβω γιατί μερικές φορές αναγράφει λανθασμένα τις εκδόσεις ... Παλιά με την VB6 δεν υπήρχε πρόβλημα , με την .ΝΕΤ όμως το πρόβλημα εμφανίζεται αμέσως μόλις το πρόγραμμα "βγαίνει από το φούρνο" ! Η μόνη λύση είναι να ξαναπατήσω το κουμπί δημιουργίας , αλλά καμιά φορά το ξεχνάω !
 

Φίλε iliekater θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Επειδή προσπαθώ να μάθω το πρόγραμμά σου, όταν ανοίγω τα διαγράμματα του παραδείγματος και προσπαθώ να τα κλείσω κολάει το πρόγραμμά.

Σε ποιά εφαρμογή συμβαίνει αυτό ; Νομίζω πως το πρόβλημα συμβαίνει ενίοτε στην εφαρμογή για τα αυθαίρετα . Απ'ότι μπορώ να θυμηθώ το πρόβλημα είναι παλιό και είχε λυθεί σε όλες τις παλιές εφαρμογές , αν και δεν θυμάμαι τι είχα κάνει , γι'αυτό και στα Αυθαίρετα είχα αποτρέψει κάποιες λειτουργίες στα διαγράμματα .
 

Γεια σας.
Κατέβασα το πρόγραμμα από το google drive (μονο από εκει μπόρεσα)
και λείπει η εφαρμογή για τον υπολογισμό αντοχής αξόνων.
Μπορεί να βοηθεήσει κανεις?

Δυστηχώς η εφαρμογή αυτή έχει αφαιρεθεί προ πολλού ...

 

Ένα πρόβλημα που αντιμετοπίζω στη μελέτη κεντρικής θέρμανσης είναι ότι δεν μπορώ να εξάγω τα αποτελέσματα σε word ή excel.

Όσο αφορά το Word , θα πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο το "Βασικό πακέτο πηγών" καθώς περιέχει τα απαραίτητα αρχεία . Προσοχή σε Win7 και μετά το αρχείο αυτό θα πρέπει να αποσυμπιέζετε χειρονακτικά μεσα στο φάκελο όπου εγκατασταθεί η ΠΥΞΙΣ (C:\Program files (x86)\Pixis ) .
Όσο αφορά το Excel , υποψιάζομαι πως το πρόβλημα έχει να κάνει με το πως έχω προγραμματίσει την εξαγωγή σε παλιά μορφή του Excel (Office XP - 2002) . Ο λογος είναι για διατήρηση συμβατότητας με παλιότερες εκδόσεις του Excel , αλλά φαίνεται πως πια στα σύγχρονα Excel πως δεν τα βγάζει πέρα . Το θέμα χρήζει διερεύνησης ...
 

ΕΝ 12831 χρησιμοποιεί το πρόγραμμα?

Υποθέτω είναι κάποιος κανονισμός , σωστά ; Όχι υπολογίζει κατά DIN .
 

Υπάρχει τρόπος να υπολογιστούν οι απώλειες απο θερμογέφυρες σε αυτό το λογισμικό?

Όχι σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ , αν εννοείς αυτό . Ωστόσω υπάρχει πλήθος παραμέτρων για τον υπολογισμό των απωλειών από τις χαραμάδες .

Edited by iliekater
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο λογισμικό ορίζω προσαύξηση λόγω ανεμόπτωσης στο επίπεδο του κτιρίου πχ. 50%, αλλά στους εσωτερικούς του τοίχους την βάζω 0 (επειδή δεν έρχεται σε επαφή με αέρα). Δεν το κάνω σωστά; Επειδή μου βγάζει σφάλμα, σαν ασυμφωνία της μίας επιλογής με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εσείς μπορείτε να κατεβάσετε το βασικό πακέτο ?

 

Το βασικό πακέτο (35ο) βρίσκεται εδώ (περίπου 7,00 MB) :

https://docs.google....dit?usp=sharing  "

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.