Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην εκτύπωση σε word; Μου βγάζει ότι υπάρχει σφάλμα και δεν προχωράει στη δημιουργία κειμένου word με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Κοίταξα το προαναφερθέν πρόβλημα , σχετικά με τις ημερομηνίες , αλλά δε μπόρεσα να το αναπαράγω ... Αυτό , όμως , που έχει σημασία , είναι πως όταν προκύπτει κάποιο σοβαρό πρόβλημα καλό θα είναι να επικοινωνήσετε άμεσα μαζί-μου (άμεσα με τη σωστή σημασία , όχι με την έννοια αμέσως) , δηλαδή είτε με ΠΜ είτε με γράμμα , διότι εδώ και καιρό παιρνάω , μεν , από το Michanikos , αλλά για πολύ λίγο χρονικό διάστημα , δε (ειδήσεις κτλ) . Δεδομένου πως ασχολούμαι με κάτι άλλο , επίσης μεγαλεπίβολο , δε μου μένει ο καιρός να ασχοληθώ με όσα θα ήθελα ...

Παρεπιπτόντως , ανέβασα την έκδοση 6.06 , στην οποία έκανα κάποιες βελτιώσεις και διορθώσεις , τις οποίες έπρεπε να κάνω εδώ και καιρό , αλλά όπως προείπα έχω αφοσιωθεί σε άλλα πράγματα . Έκανα επίσης διάφορες δοκιμές με ημερομηνίες , αλλά δε μπόρεσα να δω κάποιο πρόβλημα .

 

Συγκεκριμένα , η έκδοση 6.06 είναι εδώ :

https://drive.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCZFRaTWJYZE1LRm8/view?usp=sharing

Το αντίστοιχο Βασικό πακέτο (38ο) εδώ :

https://drive.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCVmRZdFh1QUhNNVU/view?usp=sharing

Και το Επιπλέον πακέτο εδώ :

https://drive.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCdUk3OHM1UmZkVzg/view?usp=sharing

 

Οι αλλαγές έχουν ως εξής :

Βελτιώσεις :

- Μείωση του χρόνου υπολογισμού σε περίπτωση που δεν εξοφλείται το πρόστιμο του Ν 4014 ή 4178 .
Διορθώσεις :

- Το σφάλμα στην εφαρμογή Διηρημένης Συνιδιοκτησίας κατά το οποίο μερικές εμφανιζόταν το μύνημα 41 , λέγον πως το άθροισμα των τμημάτων και των κοινών χώρων διαφέρει από το εισαχθέν εμβαδό του οικοπέδου , παρότι στην πραγματικότητα είναι το ίδιο .
- Το σφάλμα , στην ίδια εφαρμογή , κατά το οποίο η απενεργοποίηση του διακόπτη Χειρονακτικού όγκου , κατόπιν ενεργοποίησής-του , οδηγούσε στο “σκάσιμο” της εφαρμογής .
- Το σφάλμα κατά το οποίο , σε περίπτωση που δεν εξοφλείται το πρόστιμο του Ν 4014 ή 4178 , στα αποτελέσματα αντί να ενεργοποιείται η καρτέλα που δείχνει το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης , ενεργοποιούταν η καρτέλα που έδειχνε το (απατηλό) ενιαίο ειδικό πρόστιμο τακτοποίησης .
 

 

Θα ήθελα όμως να σημειώσω κάτι σημαντικό : παρότι στην εφαρμογή Αυθαιρέτων υπάρχει η δυνατότης να χρησιμοποιείσεται και το Ν 4178 / 2013 , θα συνιστούσα να τον αποφύγετε . Δηλαδή αν θέλετε να τον περιεργαστείτε , δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά καλλύτερα να μην τον χρησιμοποιήσετε για βέβαιο υπολογισμό . Ο λόγος είναι πως , παρότι έχει εισαχθεί ο υπολογιστικός κώδικας ,, δεν έχω ολοκληρώσει το συγκεκριμένο τμήμα . Είχα επιχειρήσει εξαρχής , με τη δημοσίευση , να τον ολοκληρώσω , αλλά δεδομένου των άλλων υποχρεώσεων , έμεινε πίσω . Μπορείτε λοιπόν να προσδιορίσετε περιπτώσεις που θα υπολογιζόντουσαν με το Ν 4178 , αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι πως η εφαρμογή δε μπορεί ούτε να σώσει τέτοιες ομάδες ούτε , κατεπέκταση , να τις φορτώσει .

Αν , λοιπόν , θέλετε να κάνετε υπολογισμό κάποιας σύγχρονης περίπτωσης αυθαιρέτου , μπορείτε πολύ απλά να το πετύχεται προσομειώνοντας το Ν 4178 με το Ν 4014 .  Αντί να εισάγετε ημερομηνία δήλωσης τη σημερινή , εισάγεται για παράδειγμα 01 / 03 / 2012 . Ο υπολογισμός είναι ίδιος . Οι μόνες διαφορές είναι στο πρόστιμο ανά τετραγωνικό πισίνας και στην έκπτωση στην Α' και κύρια κατοικία .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα να χρησιμοποιησω το pixis σχεδον ενα χρονο, ειχα μεινει σε παλιοτερη εκδοση, και δεν μου ανοιγε.

Εν τελη κατεβαζω τη τελευται εκδοση 6.06 και ευελπιστω πως θα δουλεψει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι σχετικα με το συντελεστη διακοπτομενης λειτουργιας. Αυτος αναφερεται στη λειτουργια του λεβητα καθεαυτου, ή στο αν ειναι ανοιχτη η θερμανση απο το θερμοστατη χωρου? διοτι μπορει να ζηταμε θερμανση 24/7 αλλα ο λεβητας δεν λειτουργει συνεχως.

Αυτη η απορια μου δημιουργηθηκε βλεποντας οτι στις ρυθμισεις, στις τεχνικες και στο μερος Α ( περιοχη ρυθμισεων λεβητα) ζητηται συντελεστης απωλειων διακοπτομενης λειτουργιας και εχει ως συνηθη τιμη 0,20, ενω στη τροποποιηση μιας ακρης εχει επιλογη συντελεστη διακοπτομενης λειτουργιας με επιλογη πχ 7/15/20%  κτλ συντελεστη αναλογα τις ωρες λειτουργιας, της θερμανσης.

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν ανοιγουν οι ρυθμισεις. Εμφανίζει ένα κενο παράθυρο μόνο. Σε W10 αλλά το ίδιο έκανε και στα W8 πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε windows 10 δεν μου εγκαθιστά το βασικό πακέτο τι μπορεί να συμβαίνει ; 

βγάζει το παρακάτω μήνυμα : Can't create outpoot file C:\program files (x86)\pixis\resourses\variouw\axlntrerop.FoxitPDFSDKStdLib.dll

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν πολυ χρησιμο να μας παρουσίαζε συνοπτικά ο iliekater ή καποιος αλλος χρήστης , τι δυνατοτητες εχει η τελευταια εκδοση του προγραμματος (συνολικα, οχι τι αλλαξε), υπολογιστικά αλλα κ οσο αφορα δημιουργια τεχνικων περιγραφών κτλ.

Επισης θα εκτιμουσαμε ενα upload εικονων της εφαρμογής (snapshots). 

 

Oπως και να'χει αξιζουν 1000 μπράβο σε οσους διαθέτουν δωρεάν εφαρμογές καθοσον δουλεψαν ατελείωτες ώρες για την δημιουργία τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.