Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με οδεύσεις διαφυγής


biui

Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

 

Έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με τις οδεύσεις.

 

Έχω διώροφο με εσωτερικό κλιμακοστάσιο (μεζονέτα). Τελική έξοδος υπάρχει μόνο μία στο ισόγειο.

 

1) Θα σχεδιάσω δύο οδεύσεις διαφυγής; Μια στον α' όροφο από το πιο απομακρυσμένο σημείο ως το κλιμακοστάσιο και άλλη μια στο ισόγειο από το πιο απομακρυσμένο σημείο ως την τελική έξοδο; (Και κάθε μια πρέπει να είναι < 25μ; ) Τότε, το μήκος του κλιμακοστασίου πού μπαίνει στον υπολογισμό (γραμμή ανάβασης * 1,50);

ή

2) Θα σχεδιάσω μια όδευση διαφυγής; Θα ξεκινά από το πιο απομακρυσμένο σημείο του α' ορόφου, θα "κατεβαίνει" από το κλιμακοστάσιο (=μήκος γραμμης ανάβασης * 1,5) και θα φτάνει ως την τελική έξοδο στο ισόγειο; (Και πρέπει όλο αυτό να είναι <25μ; )

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να σχεδιάσεις δύο οδεύσεις, μία στο ισόγειο και μία στο υπόγειο. Το μήκος της κάθε μίας μετριέται χωριστά και πρέπει να είναι μικρότερο από 25μ, όπως το λες. Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω κάνει μέχρι τώρα και δεν μου έχει γίνει καμμία παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για εσωτερικό μη πυροπροστατευόμενο κλιμακοστάσιο είναι το β)

αν μιλάμε για πυροπροστατευόμενο κλιμακοστάσιο είναι το α)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πυροπροστατευόμενο κλιμακοστάσιο οπότε το (β).

Ο Chihor αναφέρθηκε σε υπόγειο ενώ εσύ δεν μας είπες τίποτα για υπόγειο. Ουσιαστικά απ' ό,τι κατάλαβα συμφώνησε με το (β).

Αν πάντως υπάρχει υπόγειο, θα εφαρμόσεις το (β) και για τον όροφο και για το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS :

Αφελής ερώτηση : Τις οδεύσεις διαφυγής δεν τις σχεδιάζει ο αρχιτέκτονας ? ή είναι υποχρέωση του μηχανολόγου ?!?!

Αρχιτέκτονες , Πολιτικοί και Μηχανολόγοι μηχανικοί . Συνήθως τις "κρατάει" για πάρτη του ο Αρχιτέκτων ή ο Πολιτικός , αν και πολλοί δυσκολεύονται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.