Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει λόγος ύπαρξης downloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ που απαιτούν νέα εγγραφή;


sdim

Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ   

67 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ

    • Ναι.
      17
    • Όχι.
      50


Recommended Posts

Επειδή η κουβέντα έχει ξεφύγει, επειδή θέλοντας και μη αυτή πάει εκεί που πρέπει να πάει, άσχετα από τον τίτλο του θέματος, επειδή η ίδια συζήτηση έχει ξαναγίνει με άλλο τίτλο σχετικό με το ιδιοκτησιακό καθεστώς του φόρουμ και πιο πρέπει να είναι αυτό, επειδή τότε είχα καλέσει τα ενεργά μέλη να πάρουν θέση και ανταπόκριση δεν είδα, θα παρακαλούσα κάποιον που ξέρει να το κάνει, να δημιουργήσει ένα δημοψήφισμα εδώ, με τα ερωτήματα που είχα θέσει παλαιότερα και είναι ακόμη επίκαιρα και μας απασχολούν.

 

***Τα ερωτήματα υπάρχουν παρακάτω όπως είχαν τεθεί, και θα μπορούσαν να ξανατεθούν κάπως έτσι:

 

1) Συμφωνείτε να περάσει η ιδιοκτησία αυτού του φόρουμ, που ως γνωστόν ανήκει στα μέλη του, σε ένα σύλλογο μελών βάσει ενός καταστατικού, που θα δημιουργήσουμε?

2) Συμφωνείτε στη δημιουργία αυτού του συλλόγου μηχανικών, ώστε σαν σύλλογος πλέον και όχι ατομικά από έναν ή χ.. ιδιοκτήτες, να μπορεί να διασφαλίζει την συνέχεια αυτού του φόρουμ, να ελέγχει την εκπλήρωση του σκοπού που πρέπει το φόρουμ να υπηρετεί, να μπορεί να παρέμβει σε διάφορους φορείς εξασφαλίζοντας τα συμφέροντα των μηχανικών? (Προυπόθεση της δημιουργίας του συλλόγου θα είναι η επώνυμη εγγραφή σ' αυτόν)

3) 'Οχι δεν με απασχολεί το θέμα, κόψτε το λαιμό σας.

4) Λευκό.

 

Αρχικά καταχωρημένο από Engineer

Συνάδελφε SIRADRAB έχω απαντήσει εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10667 για αυτό το ζήτημα.

 

<<Ιδιοκτήτες σε αυτό το φόρουμ είναι όλοι όσοι συμμετέχουν με κάθε τρόπο στην δημιουργία του ψηφιακού κεφαλαίου του, δηλαδή τα μέλη του. >>

 

SURADRAB: (πόστ Νο37)

Ωραία, βλέπω ότι συμφωνούμε μετά και την δημόσια δήλωσή σου και πάμε παρακάτω.

Προτείνω λοιπόν, στους με κάθε τρόπο συμμετέχοντες στην δημιουργία του ψηφιακού κεφαλαίου αυτού του φόρουμ, άρα και ιδιοκτήτες, να βοηθήσουν να χτίσουμε ένα καταστατικό ενός συλλόγου μηχανικών ώστε και τυπικά να περάσει το ιδιοκτησιακό καθεστώς του φόρουμ michanikos.gr από τον ιδρυτή και διαχειριστή του, τον engineer, στον σύλλογο μηχανικών που θα δημιουργηθεί και να μην υπάρχει αυτό το, όχι τόσο νομικό, αλλά ουσιαστικό κενό. Οι ιδέες και οι προτάσεις των συμμετεχόντων στην δημιουργία του ψηφιακού κεφαλαίου αυτού του φόρουμ θα εκτιμηθούν δεόντως και θα ακολουθήσει ψηφοφορία (από κάποιον που ξέρει να την κάνει) ώστε να βρεθεί η βέλτιστη λύση.

Παρακαλώ για την ενεργό συμμετοχή σας, όπως βλέπετε ʽʼμπαίνουμεʼʼ σε ζητήματα άμεσης δημοκρατίας και η τοποθετήσεις σας θα είναι καθοριστικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια

από ευφυολογήματα είσαι κομπλέ βλέπω. και άσε τα σπίτια απ' έξω.

 

τα παιδιά του μηχανικού μπορεί και να'ναι δημιούργημα της φαντασίας του αφού δεν τους ξέρουμε.

 

αν υπάρχουν, ας κάνουν κάνα post, και δικό τους μαγαζί είναι, να μας πουν και κανά ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά κάποιος κανόνας σχετικός με τα downloads και το ερώτημα που τίθεται εδώ; ΟΧΙ

 

Έχουν θέση τα αρχεία αυτά στα downloads βάσει των κανονισμών; ΝΑΙ

 

Προφανώς διαφωνούμε επί της ουσίας για το τι είναι τα downloads

 

ΑΝ θέλει εγγραφή για να το κατεβάσεις και δεν κατεβαίνει απευθείας ΔΕΝ είναι download αλλά σύνδεσμος "Γνωρίζω το εξής πρόγραμμα /σελίδα που είναι καλό και μπορείτε να το κατεβάσετε από εκεί" γράφουμε στο φόρουμ για αρκετά προγράματα /σελίδες εξάλλου

 

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κανένας κανόνας για να το αντιληφθούμε αυτό συμβαίνει σε ΟΛΟ το διαδίκτυο και οτι δεν κατεβαίνει απευθείας πάει στο συνδέσμους είτε όπως σε αυτό το φόρουμ που μάλιστα έχει ειδική κατηγορία software και στο μέλλον θα έχει ειδικό κατάλογο από οτι είδα),είναι πολύ απλό

 

Διαφωνείτε επι της ουσίας?

Μπείτε σε ΟΛΑ τα σοβαρά fora και κοιτάξτε οτι τα λινκ τα δίνουν αλλού και στα downlaods κατεβάζουν μόνο απευθείας

http://www.insomnia.gr/forum/downloads.php

 

Είναι απλούστατο αφού υπάρχουν τέτοια προβλήματα θα φτιαχτεί μια σελίδα σαν αυτή πχ (που όπως έιπαν παραπάνω ετοιμάζεται εξάλλου κα΄τι αντίστοιχο)

http://www.myphone.gr/links/

που θα έχει και κατηγορία για σελίδες με software που δεν κατεβαίνει από εδώ

 

 

Δεν αντιλαμβάνομαι που είναι το πρόβλημα

Στα DOWNLOADS OXI λοιπόν όσα απαιτούν εγγραφή /$$ /πρόσκληση και εγώ δεν ξέρω τι , μόνο για απευθείας download υλικό εκεί

Τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό section ή μέσα στo forum

 

 

Θέλει ο δημιουργός των αρχείων να τα διαθέσει στους συνάδελφους του michanikos.gr ? Τα βάζει απευθείας στα downloads.Δεν θέλει? ,μας ενημερώνει μόνο για την ύπαρξη τους στο section των προγραμμάτων όπως κάνουν όλοι για τα προγράμματα που βρίσκουν χρήσιμα

 

Δεν συζητάμε για την σελίδα του Χάρη εδώ αλλά γισ ΟΛΑ τα downloads

 

Ας τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι αν αυτά που γράφω (και συμβαίνουν σε ΟΛΟ το διαδίκτυο) τους φαίνονται λογικά ή ζω εγώ σε παράλληλο σύμπαν

 

Υ.Γ Συνάδελφε SIRADRAB σαν παλιότερος χρήστης σου έστειλα pm πως μπορείς να κάνεις μια δημοσκόπηση εφόσον δεν ξέρεις ,είμαστε εκτός θέματος εδώ που είναι τα DOWNLOADS

 

Ξαναλέω πείτε όλοι την άποψη σας δεν χρειάζεται να συμφωνείτε με του Χάρη ή τον ZaXoYs επειδή ήταν παλιά μοντ ή έχουν πολλά ποστ, να έχετε όλοι το θάρρος της γνώμης

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν γίνεται πουθενά αλλού και δεν ζεις σε παράλληλο σύμπαν ποιο είναι λοιπόν το νόημα της δημοσκόπησης? αυτό ρωτάω να μάθω από χθες. σου λένε όλοι ότι πρέπει να τα μαζέψεις τα links, γιατί δεν το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

...Ας τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι αν αυτά που γράφω (και συμβαίνουν σε ΟΛΟ το διαδίκτυο) τους φαίνονται λογικά ή ζω εγώ σε παράλληλο σύμπαν

 

Επειδή δεν έχω όρεξη να ξανα-ανακαλύψω την Αμερική (ούτε να επαναπροσδιορίσω τις διαδικτυακές πολιτικές) αυτή είναι η ορθότερη πρόταση. Και ήδη δοκιμασμένη συνταγή - αρκεί να συμπληρωθεί και η αντίστοιχη αποποίηση ευθυνών (σε επίπεδο φόρουμ) για τη νομιμότητα των ''εξωτερικών'' αρχείων, όπου κι αν είναι αυτές.

 

Με βάση τα παραπάνω η απάντηση στη δημοσκόπηση είναι ναι. Ας τελειώνουμε μ' αυτό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω τμήμα του πόστ Νο 101, επειδή το θεωρώ σημαντικό. Ας με συγχωρήσουν οι συντονιστές.

 

Επειδή η κουβέντα έχει ξεφύγει, επειδή θέλοντας και μη αυτή πάει εκεί που πρέπει να πάει, άσχετα από τον τίτλο του θέματος, επειδή η ίδια συζήτηση έχει ξαναγίνει με άλλο τίτλο σχετικό με το ιδιοκτησιακό καθεστώς του φόρουμ και πιο πρέπει να είναι αυτό, επειδή τότε είχα καλέσει τα ενεργά μέλη να πάρουν θέση και ανταπόκριση δεν είδα, θα παρακαλούσα κάποιον που ξέρει να το κάνει, να δημιουργήσει ένα δημοψήφισμα εδώ, με τα ερωτήματα που είχα θέσει παλαιότερα και είναι ακόμη επίκαιρα και μας απασχολούν.

 

***Τα ερωτήματα υπάρχουν παρακάτω όπως είχαν τεθεί, (βλέπε πόστ Νο 101) και θα μπορούσαν να ξανατεθούν κάπως έτσι:

 

1) Συμφωνείτε να περάσει η ιδιοκτησία αυτού του φόρουμ, που ως γνωστόν ανήκει στα μέλη του, σε ένα σύλλογο μελών βάσει ενός καταστατικού, που θα δημιουργήσουμε?

2) Συμφωνείτε στη δημιουργία αυτού του συλλόγου μηχανικών, ώστε σαν σύλλογος πλέον και όχι ατομικά από έναν ή χ.. ιδιοκτήτες, να μπορεί να διασφαλίζει την συνέχεια αυτού του φόρουμ, να ελέγχει την εκπλήρωση του σκοπού που πρέπει το φόρουμ να υπηρετεί, να μπορεί να παρέμβει σε διάφορους φορείς εξασφαλίζοντας τα συμφέροντα των μηχανικών? (Προυπόθεση της δημιουργίας του συλλόγου θα είναι η επώνυμη εγγραφή σ' αυτόν)

3) 'Οχι δεν με απασχολεί το θέμα, κόψτε το λαιμό σας.

4) Λευκό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για downloads μιλάμε για ότι υπάρχει στα Downloads.

Νόμιζω οτι αυτό είναι ξεκάθαρο. Urls τα οποία σε κάποιο θέμα θα ενημερώνουν για την ύπαρξη αρχείων σε άλλα site για εμένα είναι ευπρόσδεκτα.

 

Για όσους αμφισβητίες, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Το θέμα ήταν και είναι σαφέστατο. Εκτροχιάστηκε όμως από "την γνωστή αναμπουμπούλα που συμβαίνει κάθε 2 μέρες" για να χρησιμοποιήσω τα λόγια του αγαπητού rigid.

 

Tελοc. Αν μπορείτε κάντε υπομονή μέχρι τις 10/12 που θα λήξει η ψηφοφορία. Rigid αν διαφωνείς με την ύπαρξη της, μην συμμετέχεις. Εγώ έκρινα ορθό να ρωτήσω... Αλλά μου φαίνεται πως ότι και να κάνω, για εσένα θα είναι λάθος.

 

Δεν γουστάρεις εδώ, αλλά είσαι εδώ. Για ποιόν λόγο, δεν μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνείτε να περάσει η ιδιοκτησία αυτού του φόρουμ, που ως γνωστόν ανήκει στα μέλη του, σε ένα σύλλογο μελών βάσει ενός καταστατικού, που θα δημιουργήσουμε?

2) Συμφωνείτε στη δημιουργία αυτού του συλλόγου μηχανικών, ώστε σαν σύλλογος πλέον και όχι ατομικά από έναν ή χ.. ιδιοκτήτες, να μπορεί να διασφαλίζει την συνέχεια αυτού του φόρουμ, να ελέγχει την εκπλήρωση του σκοπού που πρέπει το φόρουμ να υπηρετεί, να μπορεί να παρέμβει σε διάφορους φορείς εξασφαλίζοντας τα συμφέροντα των μηχανικών? (Προυπόθεση της δημιουργίας του συλλόγου θα είναι η επώνυμη εγγραφή σ' αυτόν)

3) 'Οχι δεν με απασχολεί το θέμα, κόψτε το λαιμό σας.

4) Λευκό.

 

 

+1000

υπάρχει αυτή η ψηφοφορία ή είναι πρόταση????

Link to comment
Share on other sites

Κριμα.............

 

Προφανως υπαρχει κατι "κρυμμενο" πισω απο ολη αυτη την κοντρα.. Δεν μπορω να φανταστω οτι χωρις κανενα λογο (οποιος κι'αν ειναι αυτος) μορφωμενοι και σοβαροι ανθρωποι εχουν καταντησει να εχουν συμπεριφορες που θυμιζουν κοτετσι (δεν το λεω προσβλητικα για ΚΑΝΕΝΑΝ - just in case που καποιος το λαβει ετσι).. Αλλωστε, οπως λεει και η παροιμια, δεν υπαρχει καπνος χωρις φωτια..

 

Και απευθυνομενος ταπεινα προς τους δυο κεντρικους (και κατα τη γνωμη μου αρνητικους) πρωταγωνιστες της ολης φαγωμαρας..

 

Engineer.. Κατ'αρχην νοιωθω την αναγκη να εκφρασω ενα μεγαλο ευχαριστω προς εσενα και οποιον αλλο συνεβαλε στην δημιουργια και αναπτυξη αυτου του χωρου, που σιγουρα προσφερει πολλα κατ'αρχην σε συναδελφους μηχανικους και δευτερευοντως σε απλους πολιτες.. Ελπιζω και ευχομαι (χωρις να το αμφισβητω) η δηλωση σου για το μελλον του φορουμ να πραγματοποιηθει ως εχει.. Η θεση σου απεναντι στις αντιθετες αποψεις που εκφραζονται ειναι γνωστη, σεβαστη και κατανοητη.. Και ειμαι βεβαιος πως ολοι οσοι ειναι ενεργα μελη του φορουμ αυτου τις εχουν διαβασει και κατανοησει..

 

Χαρη, θεωρω πως η συνεισφορα σου στο συγκεκριμενο φορουμ υπηρξε απο τις πλεον σημαντικες σε ολα τα επιπεδα.. Οφειλω να ομολογησω οτι η κατ'ουσιαν αποχωρηση σου απο τα δρωμενα του φορουμ αποτελει τεραστια απωλεια.. Περαν αυτου κατανοω πληρως τους λογους για τους οποιους οδηγηθηκες στην δημιουργια ενος νεου χωρου.. Το αν συμφωνω ή οχι δεν ειναι θεμα συζητησης επι του παροντως.. Και ειμαι επισης βεβαιος πως και οι δικες σου αποψεις εχουν διαβαστει και κατανοηθει απο ολα τα ενεργα μελη του φορουμ αυτου..

 

Ομως νομιζω πως ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ αποδυναμωνεται την αξια σας ως ατομα στα ματια ολων οσων παρακολουθουν την κατασταση που εχει δημιουργηθει.. Ειμαι βεβαιως πως σε πολλους θυμιζεται πολιτικους απο αντιπαλα κομματα που μαλωνουν στα παραθυρα καποιου δελτιου.. Και δεν πιστευω πως επιθυμια σας ειναι να εχετε αυτην την εικονα..

 

Ελπιζω και ευχομαι να σταματησει αυτη η αρνητικη εικονα καπου εδω.. Δεν θα βγαλει πουθενα.. Και το μονο που συμβαινει ειναι να αποδυναμωνετε την αξια των προσπαθειων σας για προσφορα στην κοινωνια..

 

Εκφρασατε τις αποψεις και τις θεσεις σας πολλες φορες.. Αφηστε τα μελη να κρινουν και να βγαλουν τα συμπερασματα τους.. Και προς Θεου μην ενισχυεται με τη σταση σας τις υποψιες οτι πισω απο ολη αυτη τη διαμαχη κρυβεται κατι αλλο..

Κριμα και παλι..........

Link to comment
Share on other sites

Ας σεβαστούμε το θέμα .για τα ιδιοκτησιακά ανοίχτηκε ξεχωριστό θέμααπό τον συνάδελφο και μπορούμε να συζητήσουμε εκεί τις απόψεις μας

Ξαναγράφω την δική μου για τα DOWNLOADS

 

Προφανώς διαφωνούμε επί της ουσίας για το τι είναι τα downloads

 

ΑΝ θέλει εγγραφή για να το κατεβάσεις και δεν κατεβαίνει απευθείας ΔΕΝ είναι download αλλά σύνδεσμος "Γνωρίζω το εξής πρόγραμμα /σελίδα που είναι καλό και μπορείτε να το κατεβάσετε από εκεί" γράφουμε στο φόρουμ για αρκετά προγράματα /σελίδες εξάλλου

 

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κανένας κανόνας για να το αντιληφθούμε αυτό συμβαίνει σε ΟΛΟ το διαδίκτυο και οτι δεν κατεβαίνει απευθείας πάει στο συνδέσμους είτε όπως σε αυτό το φόρουμ που μάλιστα έχει ειδική κατηγορία software και στο μέλλον θα έχει ειδικό κατάλογο από οτι είδα),είναι πολύ απλό

 

Διαφωνείτε επι της ουσίας?

Μπείτε σε ΟΛΑ τα σοβαρά fora και κοιτάξτε οτι τα λινκ τα δίνουν αλλού και στα downlaods κατεβάζουν μόνο απευθείας

http://www.insomnia.gr/forum/downloads.php

 

Είναι απλούστατο αφού υπάρχουν τέτοια προβλήματα θα φτιαχτεί μια σελίδα σαν αυτή πχ (που όπως έιπαν παραπάνω ετοιμάζεται εξάλλου κα΄τι αντίστοιχο)

http://www.myphone.gr/links/

που θα έχει και κατηγορία για σελίδες με software που δεν κατεβαίνει από εδώ

 

 

Δεν αντιλαμβάνομαι που είναι το πρόβλημα

Στα DOWNLOADS OXI λοιπόν όσα απαιτούν εγγραφή /$$ /πρόσκληση και εγώ δεν ξέρω τι , μόνο για απευθείας download υλικό εκεί

Τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό section ή μέσα στo forum

 

 

Θέλει ο δημιουργός των αρχείων να τα διαθέσει στους συνάδελφους του michanikos.gr ? Τα βάζει απευθείας στα downloads.Δεν θέλει? ,μας ενημερώνει μόνο για την ύπαρξη τους στο section των προγραμμάτων όπως κάνουν όλοι για τα προγράμματα που βρίσκουν χρήσιμα

 

Δεν συζητάμε για την σελίδα του Χάρη εδώ αλλά γισ ΟΛΑ τα downloads

 

Ας τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι αν αυτά που γράφω (και συμβαίνουν σε ΟΛΟ το διαδίκτυο) τους φαίνονται λογικά ή ζω εγώ σε παράλληλο σύμπαν

 

Ξαναλέω πείτε όλοι την άποψη σας δεν χρειάζεται να συμφωνείτε με του Χάρη ή τον ZaXoYs επειδή ήταν παλιά μοντ ή έχουν πολλά ποστ, να έχετε όλοι το θάρρος της γνώμης

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.