Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει λόγος ύπαρξης downloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ που απαιτούν νέα εγγραφή;


sdim

Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ   

67 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ

    • Ναι.
      17
    • Όχι.
      50


Recommended Posts

Ο αγαπητός rigid εννοεί αυτό. O rigid έκανε ένα τυπικό login και από κει και μετά αυτό το οποίο μας προσφέρει είναι screenshot αρχείο το οποίο εικάζω πως δημιούργησε ο ίδιος.

 

Δεν μπορώ να δω την αντιστοιχία του ενός με του άλλου...

 

Αν σε αυτό το λινκ σου αγαπητέ πατώντας "download" μας έβγαζε σε αυτή τη σελίδα, τότε ναι, θα μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα...

 

Εdit:

Ένα παράδειγμα λινκ προς άλλη σελίδα, το οποίο εγώ θεωρώ σωστό είναι το Υδρογνώμων έκδοση 4 (beta) - Εργαλείο επεξεργασίας υδρολογικών χρονοσειρών το οποίο οδηγεί εδώ απ'οπου και μπορείς να κάνεις το download.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα εχει συζητηθεί αρκετές φορές και από πολλά μέλη, παλιά και νεώτερα. Υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και προσωπικές εκτιμήσεις που είναι γνωστές και βρίσκονται μακράν κάποιας συμφωνίας. Επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από ένα αρχείο Μελέτης Θερμομόνωσης, ανεβάζω σε Εxcel (στην ενότητα 4.1 των dowloads (Μηχανολογικά-Λογισμικό)) ένα πλήρες αρχείο Μελέτης Θερμομόνωσης απόλυτα ευθυγραμμισμένο με την ισχύουσα Νομοθεσία και αποδεκτό από όλα τα Γραφεία Πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο αρχείο στα downloads της σελίδας; Δεν νομίζω να είναι δυνατόν να μπορεί να γίνει αυτό που περιγράφεις. Πως θα κάνω εγώ login χωρίς να γνωρίζω το δικό σου password;

άντε καλά έτσι όπως τα λες είναι. πότε κατέβασες από το concrete center χωρίς login

 

και χωρίς το link το δικό μου πως έχει 500downloads άθροισμά? σου έδινε link μετά το register

 

(το οποίο ήταν γενικής χρήσης και σας το έδωσα χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστό)

 

τελοσπάντων με τα πολλά γιατί έχω βαρεθεί και την ανούσια αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο που έχουν Χάρης και acnt (και εμένα καθώς και τους υπόλοιπους δεν τους αφορά), εγώ τι να κάνω ρωτάω, να τα μαζέψω ή όχι? σε αυτό θέλω απάντηση. Τα φιλοσοφικά ερωτήματα δεν με απασχολούν

Link to comment
Share on other sites

rigid αφού τα αρχεία που έχεις προσθέσει δεν έχουν κάποια εμπορική άδεια χρήσης και διατίθενται δωρεάν, τότε καλώς έκανες και τα πρόσφερες σε όλους μας. Μάλιστα τα 500 και πλέον downloads δείχνουν ότι είναι και ιδιαίτερα χρήσιμα τα αρχεία αυτά.

 

Με αυτό το σκεπτικό λειτουργούν τα downloads σε αυτή την σελίδα από το ξεκίνημα. Μάλιστα αρκετοί συνάδελφοι προσφέρουν ΚΑΙ εδώ τα αρχεία τους ενώ παράλληλα διατηρούν και δικό τους website, blog, portal ή άλλο.

Link to comment
Share on other sites

(....αφαίρεση τμήματος του post λόγω μη αιτίας ύπαρξης....)

 

anyway, όπως είπα δεν με πολυ απασχολεί η πολιτική του forum σε αυτό το θέμα γιατί αν θέλω κάτι κάπου που είναι free κάνω login. αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν θα πρέπει να μαζέψω τα δικά μου που είναι αντίθετα στην νέα πολιτική

 

@engineer. και του Χάρη δεν έχουν εμπορική άδεια χρήσης.

 

Συνάδελφοι πάρτε μία απόφαση και από μένα θα είναι σεβαστή (όπως και όλες που έχετε πάρει) απλά θέλω να ξέρω ποια θα είναι αυτή.

 

Δεν έχουν νόημα οι ατέρμονες συζητήσεις που κάνουμε γι' αυτά τα θέματα πλέον που άλλη βάση επί της ουσίας έχουν σαν αιτία.Ούτε το ατελείωτο απαντάω-απαντάς, πρέπει να μπει ένα τέλος κάποια στιγμή. Δεν βαρέθηκε κανένας αυτό το πράγμα, μόνο εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Από το link που μας δίνεις και διαβάζοντας τα terms and conditions εδώ: http://www.concretecentre.com/legal/terms__conditions.aspx

 

αναφέρει ότι:

 

4. No other copying

 

Subject to the above, you may not modify, copy, distribute, republish or upload any of the material on this Website without the prior consent of The Concrete Centre in writing. No intellectual property or other rights shall be transferred to you.

 

Οπότε αν δεν έχεις γραπτή άδεια αναδημοσίευσης των αρχείων τους τότε καλό είναι να τα αφαιρέσουμε.

 

Είπα εγώ ότι τα αρχεία του Χάρη έχουν εμπορική άδεια χρήσης. Γιατί είσαι μονίμως κολλημένος σε αυτό το θέμα. Τα έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλο θέμα αυτά, μην λέμε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, δεν το διανέμω από το site μου, link δίνω. don't bother, τα μαζεύω εγώ

 

εδώ το 2ο αρχείο το δίναν οι Γερμανοί αλλά δεν διάβασα αν ισχύουν τα ίδια με πάνω

 

εδώ είναι από το cd της Tekεκδοτικής. Διευθύνσεις είναι και δεν πήρα τηλέφωνο την εταιρεία, θα μπορούσα πιθανά και εγώ με κόπο να τις βρω

 

εδώ από ένθετο της Καθημερινής το 1998 (11 χρόνια πριν). δεν πήρα τηλέφωνο την εφημερίδα

 

εδώ ούτε και θυμάμαι πως έφτασε στα χέρια μου, είναι unofficial

 

αν πάμε έτσι δεν τελειώνουμε ποτέ με τα links και τα downloads. γενικά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να ανεβαίνει το ξέρουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ -και νομίζω έχει ξαναειπωθεί- οτι καλό είναι τέτοια αρχεία να δίνονται σε λίστα.

 

Να ξέρει ο άλλος πως το τάδε αρχείο θα το βρει στο δείνα site το οποίο προϋποθέτει εγγραφή. Ίσως όμως η ψηφοφορία να μας πεί άλλα. Μην προτρέχεις...

Δεν έχουν νόημα οι ατέρμονες συζητήσεις που κάνουμε γι' αυτά τα θέματα πλέον που άλλη βάση επί της ουσίας έχουν σαν αιτία.Ούτε το ατελείωτο απαντάω-απαντάς, πρέπει να μπει ένα τέλος κάποια στιγμή. Δεν βαρέθηκε κανένας αυτό το πράγμα, μόνο εγώ?
Οι συζητήσεις πάντα έχουν νόημα! Όσο ατέρμονες και να'ναι...

Ναι, βαρέθηκα αυτό το πράγμα που κάνεις πάντα, αλλά θεωρώ χρεος μου να σου απαντήσω, όπως και σε κάθε άλλο μέλος.

Το οτι έχουν άλλη βάση, το λες εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.