Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει λόγος ύπαρξης downloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ που απαιτούν νέα εγγραφή;


sdim

Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ   

67 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Υπάρχει λόγος ύπαρξης dowloads τα οποία οδηγούν σε φόρουμ

    • Ναι.
      17
    • Όχι.
      50


Recommended Posts

Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ κάνε εγγραφή, ευχαρίστησε αυτόν που το προσφέρει αφιλοκερδώς και κατέβασέ το. Τόσο απλά...

 

Αν πάλι δεν συμφωνείς μη το κατεβάζεις. Πάλι απλό είναι...

 

 

Δε διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες αλλά ρώτησα άλλο πράγμα!

 

Τέλος πάντων επειδή, δε με ενδιαφέρει να μπουμε πάλι σε συζητήσεις επι συζητήσεων και επειδή δε με επηρεάζει και το περιεχόμενο των downloads δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Θα συμφωνήσω και με τον pk10gr : Πολυ ενταση για το (σχεδον) τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απορία μου είναι εάν ο acnt κάνει συνειδητή αναφορά στην πολιτική του ιδιοκτήτη του άλλου forum, η οποία, νομίζω ότι, δεν ενδιαφέρει τα μέλη αυτού του forum, ή η αναφορά έγινε εκ παραδρομής;

Φυσικά και ενδιαφέρει τα μέλη μας η πολιτική, διότι μιλάμε για ένα λινκ που υπάρχει εδώ. Ενα λινκ που δεν σας προειδοποιεί οτι θα απαιτηθεί εγγραφή. Ένα λινκ για το οποίο δεν ευθυνόμαστε εμείς, αλλά ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε φόρουμ.

 

Το εχεις αναγκη? Τοτε γινε μελος κατεβαε το και αντε γεια.. Δεν το εχεις τοση αναγκη? Μην το κατεβασεις..

ΣΩΣΤΑ! Να το πω κι αλλιώς όμως; "Θες να το δώσεις free; Δώστο κι αντε γειά! Το θες για το φόρουμ σου μόνο; Κράτα το εκεί και μην το βγάζεις παραέξω!"

 

στα πλαίσια της συναδελφικότητας και της αλληλοβοήθειας ας υπάρχουν και εδώ (και αντίστοιχα κάποια καλά downloads από εδώ ας υπάρχουν και εκεί)

Συνάδελφε ανοίγεις μεγάλο θέμα το οποίο τώρα δεν θέλω να το συζητήσω... Aλλά ναι, συμφωνώ ΚΑΙ σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα της πολιτικής του κάθε φόρουμ αν θα έχει link σε άλλα site ή forum. Αν αυτή διαμορφώνεται από τα μέλη του, τότε να πω ότι εμένα προσωπικά δε με πειράζει, αρκεί να μη με πετάει σε σελίδες όπου πρέπει να πληρώσεις. Αν είναι δηλαδή δωρεάν για μένα είναι οκ.

 

Όσο γι αυτό που λέει ο acnt, "αν θες να το δώσεις δωρεάν δώστο και μην το κρατάς στο forum σου μόνο", δε νομίζω ότι είναι έτσι, γιατί και εκεί δωρεάν είναι. Όπως και σε αυτό το forum, έτσι και στο emichanikos, αν θέλει κάποιος να κατεβάσει ένα αρχείο ή να συμεμτάσχει σε μια συζήτηση πρέπει να κάνει εγγραφή, οπότε δεν για μένα δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

mkalliou κοίτα που διαφωνούμε:

1. Δεν έχω δει κανένα φόρουμ να κάνει "διαφήμιση", "ενημέρωση" -ή όπως αλλιώς θες να το πεις- αρχείων του σε άλλα φόρουμ ιδίου περιεχομένου.

2. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δωρεάν αυτά τα αρχεία. Την στιγμή που σας επισκέπτης δεν μπορώ να κατεβάσω, "πληρώνω" ως αντίτιμο την εγγραφή μου. Το δωρεάν είναι πλέον μόνο τα λεφτα;

3. Τουλάχιστο ας έμεναν εδώ, ελεύθερες οι παλαιότερες εκδόσεις... Αν μιλήσουμε για συναδελφικότητα κτλ κτλ, με την λογική των demo εκδόσεων.

4. Εδώ μέσα συμμετέχουν και ιδιοκτήτες άλλων φόρουμ μηχανικών! Δεν τους είδα ποτέ να κάνουν κάτι ανάλογο, αλλά αντιθέτως τους βλέπω να μοιράζονται με όλους τα προγράμματα τους χωρίς όρους και συνθήκες!

 

Τέλος, όλοι γνωρίζετε πως ανέκαθεν, τα downloads εδώ υπήρχαν χωρίς όρους και συνθήκες για τα μέλη του michanikos.gr. Θέλω αυτό να συνεχίσει, αλλά εσείς θα το αποφασίσετε κι εγώ θα το σεβαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να δημιουργηθεί μια ξεχωριστή κατηγορία στα downloads, που να αφορά εξωτερικά links (sites & forums) που έχουν υλικό πιθανώς χρήσιμο, όπου και θα αναφέρεται αν απαιτείται νέα εγγραφή και το είδος της. Ετσι δεν θα υπάρχουν παρεξηγήσεις. Έτσι όπως εμφανίζεται το συγκεκριμένο download (και άλλα πιθανώς) εμφανίζεται σαν να είναι local και παραπλανεί.

Επιπλέον θα έχουμε την δυνατότητα να προσθέσουμε και άλλα πιθανώς χρήσιμα links, που επίσης θέλουν εγγραφή (βιβλιοθήκες cad, tutorials, trial versions etc).

 

Συμφωνώ με αυτή την πρόταση.

Σε μια σελίδα με links που οδηγούν σε άλλα sites μπορούμε να φτιάξουμε μια υποκατηγορία για software, ώστε να είναι σαφές ότι γίνεται ανακατεύθυνση σε άλλο site.

Link to comment
Share on other sites

Στα downloads μου έχω 3-4 αρχεία του concrete center τα οποία απαίτησαν εγγραφή από μένα για να σας τα διαθέσω και τα έχουν κατεβάσει 500φορές χρησιμοποιώντας οι συνάδελφοι την εγγραφή μου .

 

άλλο απαίτησε εγγραφή στο The European Strong-Motion Data (από τον Ιούνιο είναι το link)

"Επιταχύνσεις PHA & PVA και σεισμογραφήματα για σεισμούς 5.8 και άνω στην Ελλάδα από την The European Strong-Motion Data όπως καταγράφηκαν από διάφορους σταθμούς (για τον ίδιο σεισμό στοιχεία από διάφορους σταθμούς). Με απλό register είναι δυνατή η πρόσβαση στην database όλης της Ευρώπης από το 1933 και μετά για σεισμούς 0 ως 9 (το 9 ειναι επιλογή του φίλτρου)."

άρα το θέμα δεν μπορεί ξαφνικά να προέκυψε χθες ή σήμερα.

 

ο καθένας που διαθέτει κάτι, είναι στη πολιτική του πως το διαθέτει (freeware, shareware, demo etc). Παντού όμως όπου γίνεται download πάντα απαιτεί εγγραφή, όπως και εδώ.

 

ανεξάρτητα της ψηφοφορίας και των αποτελεσμάτων, δεν πάμε στο δια ταύτα καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες rigid και χωρίς να το καταλαβαίνεις λες οτι αυτό που γίνεται δεν είναι σωστό!

Διότι εσύ όταν τα ανέβασες τα Links που λες, δεν στέλνεις αυτόν που θέλει να τα κατεβάσει στο αντίστοιχο site να κάνει εγγραφή! Τα προσφέρεις έτοιμα σε όποιον τα θέλει!

ο καθένας που διαθέτει κάτι, είναι στη πολιτική του πως το διαθέτει
μα εδώ συζητάμε για την διάθεση του χώρου μας!
Παντού όμως όπου γίνεται download πάντα απαιτεί εγγραφή, όπως και εδώ.
Γι'αυτό και μιλάμε με μέλη μας! Δεν πήγαμε στο in.gr (τυχαίο όνομα) να συζητήσουμε αυτό με άτομα που δεν είναι μέλη του φόρουμ μας!
ανεξάρτητα της ψηφοφορίας και των αποτελεσμάτων, δεν πάμε στο δια ταύτα καλύτερα?
Εγώ έχω μάθει να μην κινούμαι ανεξάρτητα του popular demand, αλλά να καθορίζομαι από αυτό και να το εκφράζω. Πιστεύω πως το δια ταύτα θα φανερωθεί από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Μην προτρέχεις.
Link to comment
Share on other sites

Διότι εσύ όταν τα ανέβασες τα Links που λες, δεν στέλνεις αυτόν που θέλει να τα κατεβάσει στο αντίστοιχο site να κάνει εγγραφή! Τα προσφέρεις έτοιμα σε όποιον τα θέλει!.

εν αγνοία του δημιουργού τους βέβαια γιατί τον στέλνω στο site του με το δικό μου password/link.

 

anyway, προσωπικά δεν με πολύ απασχολεί το θέμα γιατί δεν έχω κάποιο πρόβλημα να κάνω register όπου μου χρειάζεται κάτι που διατίθεται δωρεάν (hilti, archellor mital, concrete center etc). άλλωστε σε όλα σχεδόν τα παραπάνω συνήθως μόνο links έχουν δοθεί και εδώ αφού απαιτείται η εγγραφή κάποιου.

 

Λέω για το δια ταύτα, για να ξέρω αν είναι αντίθετο (γιατί μέχρι τώρα δεν ήταν) με την μελλοντική πολιτική του forum, ποια από τα δικά μου θα πρέπει να σβήσω, γιατί είναι πολλά τα posts και πάρα πολλά τα εξωτερικά μου links και είναι δύσκολο να τα βρω όλα.

 

Πιθανά και κάποια να απαιτούν τη σύμφωνη γνώμη του συγγραφέα ακόμη και αν είναι downloads register free, οπότε θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω μπας και συνεννοηθούμε (εσύ βέβαια, ακολουθείς την συνήθη τακτική σου της διαστρέβλωσης των όσων λέω, αποβλέποντας, δεν ξέρω κι εγώ σε τι... Δεν πειράζει όμως...) :

 

Το θέμα μας δεν είναι τα links που οδηγούν σε άλλες σελίδες. Το θέμα είναι τα links στα downloads τα οποία οδηγούν σε άλλα downloads που θέλουν είτε εκ νέου εγγραφή, είτε χρηματική συνδρομή είτε οτιδήποτε άλλο, όσον αφορά βέβαια τα μέλη του michanikos.gr.

 

Φυσικά και κάποιοι δεν έχουν αυτό το πρόβλημα είτε διότι έχουν ήδη πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία, είτε επειδή έχουν τον χρόνο και την όρεξη για εγγραφές παντού. Φυσικά και δεν ενοχλείσαι από κάτι το οποίο ήδη κατέχεις/υποστηρίζεις/σε εκφράζει, αγαπητέ! Οι άλλοι όμως, τί λένε;

 

Το οτι εσύ έκανες εγγραφή κάπου και μας δίνεις τα αρχεία, απαιτεί τις ευχαριστίες μας*. Με την ίδια λογική, γιατί δεν κατεβάζεις όλα τα επίμαχα αρχεία από το άλλο φόρουμ να τα σηκώσεις εδώ;

Ξέρεις πολύ καλά οτι από την στιγμή που αναφέρεις τον δημιουργό και δεν λανσάρεις κάτι σαν δικό σου, είσαι ok από νομικής πλευράς.

 

*Αλλά δεν δικαιολογεί με τίποτα την απειλή -να διαγράψεις αυτά τα αρχεία- που υποβόσκει και την οποία εγώ προσωπικά, την εκλαμβάνω στα γραφόμενα σου...

Link to comment
Share on other sites

εν αγνοία του δημιουργού τους βέβαια γιατί τον στέλνω στο site του με το δικό μου password/link.

 

Υπάρχει τέτοιο αρχείο στα downloads της σελίδας; Δεν νομίζω να είναι δυνατόν να μπορεί να γίνει αυτό που περιγράφεις. Πως θα κάνω εγώ login χωρίς να γνωρίζω το δικό σου password;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.