Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός μικτών κτηρίων.


argyriss

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέος μηχανικός και σιγά σιγά ψάχνομαι για διάφορα στατικά προγράμματα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τί γίνεται σε περιπτώσεις όπου ένα κτίριο είναι μικτό, δηλαδή ας πούμε υπόγειο και ισόγειο από Ο/Σ και όροφος με στέγη μεταλλικά.Ποιά προγράμματα (κυρίως ελληνικά) χρησιμοποιείτε γιατι απο όσο έχω ψάζει μέχρι στιγμής μόνο το Fespa βλέπω ότι μπορεί να συνσυάσει στο ίδιο μοντέλο μέταλλο και σκυρόδεμα καθώς και το ΡΑΦ αλλά μόνο για την ανάλυση. Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Η συνεργασία Strad και Steel που διαφημίζει η εταιρεία με προβήματίζει καθώς δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για το Steel..

Link to comment
Share on other sites

Και έμενα με απασχόλησε το θέμα, καθότι ξεκινάω διπλωματική και είμαι σε αναζήτηση…. Αν θέλει ας μας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος λέγοντας την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

To NEXT το είχα αποκλήσει απο την αρχή λόγω του αποκρουστικόυ περιβάλλοντος εργασίας που έχει (βλ. Win95). Για το Statics δεν το εψαξα γιατι θεωρούσα ότι αφού υπάρχει το MetalCad της ίδιας εταιρείας δεν έλυνε μεταλλικά.

 

Έχει δουλέψει κανείς τέτοιου είδους κτίρια στα προαναφερθέντα προγράμματα;

 

Πιθανές κριτικές και εντυπώσεις ευπρόσδεκτες....

Link to comment
Share on other sites

Scia Engineer....

 

Δείτε εδω

 

http://www.techscience.gr

 

Για φοιτητές παρέχεται πλήρης έκδοση με πληρωμή μόνο του κλειδιου (περίπου 50Ε)

 

http://www.techscience.gr/Page.aspx?newsID=106&lang=gr

Link to comment
Share on other sites

Το Scia δεν περιέχει τον EC8 παρά μόνο τα φάσματα του. Και επίσης συνήθως δεν χρησιμοποιείται μόνο για μεταλλικά; Εχει τεύχος στα ελληνικά;..

Link to comment
Share on other sites

Ότι ρωτάς βρίσκεται στο αντίστοιχο τοπικ..

 

Επιγραμματικά

1. ΕΚ8 έχει...ικανοτικό δεν έχει...Στα πλαίσια της υποχρεωτικής εφαρμογής των ΕΚ θα ενσωματοθούν όλοι οι ΕΚ

2. Δεν χρησιμοποιείται μονο για μεταλλικά

3. Τεύχος στα ελληνικά δεν παράγει...Αλλά πόλύ εύκολα παραμετροποιείται.. Έχει ήδη ξεκινήσει η μετάφραση...

Link to comment
Share on other sites

Μην βασίζεσαι, συνάδελφε, στα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιρειών.

Μερικές φορές δεν καταλαβαίνεις ένα πρόγραμμα ούτε από την δοκιμαστική έκδοση.

Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι το τάδε λογισμικό είναι καλό.

Όμως την συνεργασία μεταξύ δύο προγραμμάτων οποιασδήποτε εταιρείας (π.χ. μεταξύ μεταλλικού

και σκυροδέματος), να την αντιμετωπίζεις με επιφύλαξη.

Συνήθως έχει προβλήματα.

Μάλλον είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο πακέτο που υποστηρίζει και τα δύο υλικά σε ένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ...Σίγουρα τα ξένα λογισμικά μπορούν να αντιμετωπίσουν πολύ καλύτερα τέτοια ζητήματα άλλα να μην ξεχνάμε και το ανάλογο κόστος...Ειδικά το Scia είναι πολύ ακριβο... Γι'αυτό με ενδιαφέρουν κυρίως τα ελληνικά προγράμματα..

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΕΧΤ μπορεί να επιλύσει "μικτά" κτίρια, καθώς πλέον και μεγάλο αριθμό μεταλλικών κόμβων. Μπορείς να δεις την σελίδα τους για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.