Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριφασικές παροχές ΔΕΗ


kofoe

Recommended Posts

Επειδή αναφέρθηκε το upload μου, περί ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΕΗ, το είχα βρει σε ένα βιβλίο. Αυτην την εβδομάδα θα πάω στη ΔΕΗ και θα ζητήσω μια φωτοτυπία του πίνακα που χρησιμοποιούν εκεί. Ελπίζω να μου τον δώσουν :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

 

Έχω αναλάβει μια ΥΔΕ για υπό ανακαίνηση κατάστημα το οποίο διαθέτει παροχή 3x63A. Στον γενικό πίνακα ο γενικός αυτόματος είναι επίσης 3x63A. Είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιηθεί γενικός 3x50Α όπως αναφέρεται στους πίνακες της ΔΕΗ; Αν δείξω 3x63Α θα έχω πρόβλημα, να του πω να τον αλλάξει με 3x50Α;

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει αντίστοιχη κατάσταση, επομένως κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Συμωνα με τον παρακατω πινακα θα πρεπει μαλλον να τις βαλεις 50αρες

 

http://www.scribd.co...Σ-ΔΕΗ

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

http://www.arc-energy.gr/files/u2/1f-3f_paroxes_dei.pdf

 

παραθέτω και αυτό που βρήκα στο δίκτυο.

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι: πως γίνεται η διατομή καλωδίου παροχής να είναι 2*6 και η διατομή γραμμής πίνακα- μετρητή να είναι 3*10??? το 6 με το 10 μου δημιουργούν σύγχυση!!!! το 2 και το 3 το ξέρω, είναι θέμα αγωγού προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται η διατομή καλωδίου παροχής να είναι 2*6 και η διατομή γραμμής πίνακα- μετρητή να είναι 3*10??? τ

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ ακλουθεί ένα διαφορετικό πρωτόκολλο απ’ τι εμείς (HD384) κ τα καλώδια που χρησιμοποιεί έχουν διαφορετικές προδιαγραφές, μια ιδέα μπορείς να έχεις από εδώ

Link to comment
Share on other sites

τα εντυπα ειναι απο ΔΕΗ και περιλαμβανουν τα περισοτερα στοιχεια για παροχες στο δικτυο χαμηλης τασης .

dei_p1_4.pdf

dei_p2_5.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μετά απο πολύ καιρό... :)

 

Οπως τα λέει ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ είναι με την πρόσθετη παρατήρηση πως αν κανείς ανατρέξει στα πρότυπα και δει τις επιτρεπόμενες φορτίσεις καλωδίων για ελεύθερη τοποθέτηση στον άερα θα διαπιστώσει πως είναι μεγαλύτερες από αυτές που έχουμε συνηθίσει για εσωτερικές εγκαταστάσεις. Γενικώς το θέμα της φόρτισης ενός καλωδίου, πέραν των άλλων χαρακτηριστικών, έχει να κάνει και με παράγοντες που δεν λαμβάνουν υπόψη οι περισσότεροι όπως αν η φόρτιση-λειτουργία είναι συνεχής κλπ, που όλοι καταλήγουν στο θέμα της ανάπτυξης θερμότητας επί του αγωγού (και φυσικά της πτώσης τάσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο ΔΕΔΔΗΕ ακλουθεί ένα διαφορετικό πρωτόκολλο απ’ τι εμείς (HD384) κ τα καλώδια που χρησιμοποιεί έχουν διαφορετικές προδιαγραφές, μια ιδέα μπορείς να έχεις από εδώ

 

οχι νικο ο δεδδηε δεν ακολουθει διαφορετικο πρωτοκολλο. εξαλλου οι τιμες δεν μπορει να ειναι πολυ διαφορετικες. Αν συγκρινεις με ιδιες συνθηκες (ακομα και στη σελιδα που αβαλες) θα δεις οτι ειναι σχεδον τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.