Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε alej δεν είχαν το βασικώτερο:αξιοπρέπεια και ελευθερία.Αν απλά μιλούσες πήγαινες φυλακή για κάμποσα χρονάκια.Αν εφευγες απο το τείχος του Βερολίνου απλά σε πυροβολούσαν.και φυσικά υπήρχε αγρια εκμεταλευση τους απο το κράτος.και ούτε σπιτι είχαν.όποτε ηθελε το κράτος σου εβαζε ενα "φιλοξενούμενο" μεσα σε ενα απο τα δωμάτια του.και επίσης υπήρχε και διαφθορά.Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι το σημερινό σύστημα είναι καλό.

 

Άκου τώρα τι γίνεται στην ''ελευθερωμένη'' Τσεχία...

Εκεί λοιπόν, που απελευθερώθηκαν από τον ''κομμουνιστικό ζυγό'', εκεί που η κομμουνιστική νεολαία διώκεται και είναι στα πρόθυρα της παρανομίας, είναι όμως ελεύθερη η νεολαία της Τσεχίας (βάσει απόφασης της κυβέρνησης 14/12/2009) να κατέχει 1,5gr ηρωίνης, 1 gr κοκαίνης, 15 gr μαριχουάνας κλπ... Αρκεί να μην είναι κομμουνιστική.

Αυτά βέβαια δεν αναφέρονται στο τύπο και στα media γιατί κάνει τζιζ, αλλά ισχύουν.

Έχω πολλά ακόμα να ανεφέρω για όσους ενδιαφέρονται γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτά δεν αναφέρονται στις μαζικές πηγές ενημέρωσής...

Αυτά περί αξιοπρέπειας και ελευθερίας τα οποία πετάγονται σε κάθε κουβέντα περί κομμουνισμού αλλά ποτέ μα ποτέ δεν καταθέτονται και τα αντίστοιχα επιχειρήματα! Όσο για τις φυλακές μάλλον τα έχεις μπερδέψει και μην πας μακριά, μείνε στην ιστορία της χώρας μας και σκέψου ποιοι ήταν στις φυλακές και τις εξορίες και ποιοι κατείχαν και κατέχουν δημόσια αξιώματα.

Τέλος αυτό με τους φιλοξενούμενους, ξέρεις πως λέγεται να χρησιμοποιείς ένα αμφιλεγόμενο γεγονός, να το γενικεύεις και να το προβάλεις ως κανόνα και κεντρικό επιχείρημα;

Και κάτι για το Βερολίνο, μήπως γνωρίζεις που (γεωγραφικά πάντα) βρισκόταν το Βερολίνο μέσα στην διαιρεμένη τότε Γερμανία;

Το ειδικό καθεστώς που ίσχυε και για ποιο λόγο ίσχυε τα ξέρεις;

Το ξέρεις ότι όσοι Δυτικοβερολινέζοι πέρναγαν τα σύνορα προς Αν. Βερολίνο περνούσαν μετά από δίκες;

Λοιπόν, τα έχω ξαναπεί, αν η ενημέρωση ενός ατόμου γίνεται από συγκεκριμένες πηγές μόνο, τότε θέλοντας και μη καταλήγει απλά ένας αναμεταδότης.

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα κι είμαι ξεκάθαρος σε αυτό, αλλά μου φαίνεται παράλογο να αντλείς ειδήσεις και να βγάζεις συμπεράσματα π.χ. για τον κομμουνισμό όταν οι πηγές σου είναι αποκλειστικά μέσα ενημέρωσης που εναντιώνονται ανοιχτά αυτές τιε ιδέες. (πιο κομσά δεν γίνεται να το πω...)

Τόσα χρόνια βέβαια πες -πες κάτι θα μείνει, σωστά;

Κάνε αυτό που κάνω κι εγώ, κάθε Κυρική πάρε πολλές φυλλάδες από όλες τις πλευρές, θα κερδίσεις, δεν θα χάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι φυλλάδες είναι φανατισμένες. Γιατί δεν ρωτάς κάνα Αλβανό που είναι στην Ελλάδα, πως πέρναγε στην Αλβανία?

Link to comment
Share on other sites

φιλε Αlej το έχω ψάξει πολυ περισότερο απο οσο φαντάζεσαι-εχω διαβάσει πολυ περισότερα απο όσα εχεις διαβάσει-εχω συζητήσει πολύ περισότερο απο οσα εχεις συζητήσει.που το ξέρω ότι εχω ψάξει πολυ περισότερα απο σένα?πολυ απλά λιγο να το είχες ψάξει θα συμφωνούσες.Ναι ,αν απλά μιλούσες πήγαινες φυλακή καμποσα χρονάκια.και οι χώρες αυτές ήταν γεμάτο χαφιέδες μισθωτους-στην πράξη δηλαδη ηταν οτι και επι χούντας εδω.Αν ακουγες ξένο ραδιόφωνο επίσης πήγαινες φυλακη.

Διαβασε τον Κουντερα να δης πως ηταν η συζήτα με καποιο μετανάστη όπως πολύ σωστα λεει ο Γιανης.Αυτά είναι πασίγνωστα,δεν θα ξανακαλύψουμε τον τροχό τώρα.

Και μην πας μακριά.αν τολμούσε κάποιος και στο αντίστοιχο κόμα της Ελαδας να φέρει αντίρηση ,τον εβγαζαν "χαφιέ".

εξ'αλου τα ξερω πολύ καλά,εχω περάσει απο μέσα απο το μαγαζί.

Καιρός να τα μαθεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Και μην πας μακριά.αν τολμούσε κάποιος και στο αντίστοιχο κόμα της Ελαδας να φέρει αντίρηση ,τον εβγαζαν "χαφιέ".

εξ'αλου τα ξερω πολύ καλά,εχω περάσει απο μέσα απο το μαγαζί.

Καιρός να τα μαθεις και εσύ.

 

και διαγράφοταν από το κόμα.

 

συμφωνώ με parist43:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εντρυφήσεις στο ερώτημα σου συστήνω δύο εξαιρετικά βιβλία του Κορνήλιου Καστοριάδη: "Μπροστά στον Πόλεμο" και "η Άνοδος της Ασημαντότητας".

 

Η πτώση του κομμουνισμού δεν οφείλοταν πρωτίστως σε οικονομικούς λόγους: Τα περισσότερα Μουσουλμανικά κράτη είναι σε άθλια οικονομική κατάσταση αλλά δεν καταρρέουν.

Βασική αιτία η ιδεολογική χρεωκοπία του κομμουνισμού. Είχε καταντήσει ένα γραφειοκρατικό-αρτηριοσκληρωμένο σύστημα που φίμωνε τους "πολίτες", απομυζούσε τον κόπο τους (ειδικά καταστήματα για τα μέλη του κόμματος), είχε μετατρέψει τα κομμουνιστικά κράτη σε φυλακές (απαγόρευση εξόδου από τα σύνορα) και το μόνο που παράγηγε ήταν όπλα.

 

Κι ας μην χαίρονται οι νοσταλγοί του Στάλιν, της Στάζι και της Σεκιουριτάτε (τα ξεχάσαμε αυτά σύντροφοι; ) από τη σημερινή κρίση του καπιταλισμού.

 

Το ότι ένας Μηχανικός είναι κακός, αυτό δεν δικαιώνει τον απατεώνα συνάδελφό του.

Link to comment
Share on other sites

Η δαιμονοποίηση των κομμουνιστικών καθεστώτων δεν οδηγεί πουθενά, ούτε ωραιοποιεί την σημερινή κατάσταση.Εκεί οι προνομιούχοι ήταν τα μέλη του κόμματος που τελικά καρπώνονταν την υπεραξία που δήθεν θα επέστρεφαν στο εργατικό δυναμικό. Στον καπιταλισμό τα μεγάλα οικονομικά τράστ ελέγχουν την αγορά και τα κέρδη, βγάζουν κυβερνήσεις και διοικούν.

Link to comment
Share on other sites

geo6: Δεν υποστηρίζω τον καπιταλισμό αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ήταν σαφώς καλύτερο να ζεις στις ΗΠΑ παρά στην ΕΣΣΔ. Στον καπιταλισμό το αφεντικό εκμεταλλεύεται τους εργάτες για να πουλήσει προϊόντα τα οποία βελτιώνουν τη ζωή κάποιων άλλων εργατών ή μη εργατών.

 

Στον κομμουνισμό υπήρχε γυμνή εκμετάλλευση και φίμωση (εδώ υπάρχει ΚΚΕ, εκεί, τότε δεν επιτρέπονταν αστικά κόμματα).

 

Εξάλλου το ερώτημα του θεματοθέτη έχει απαντηθεί κατά τον πλέον κατηγορηματικό και σαφή τρόπο από τους λαούς οι οποίοι τον υφίσταντο. Αυτοί, σίγουρα, ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα έχω ξαναπεί, αν η ενημέρωση ενός ατόμου γίνεται από συγκεκριμένες πηγές μόνο, τότε θέλοντας και μη καταλήγει απλά ένας αναμεταδότης.

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα κι είμαι ξεκάθαρος σε αυτό, αλλά μου φαίνεται παράλογο να αντλείς ειδήσεις και να βγάζεις συμπεράσματα π.χ. για τον κομμουνισμό όταν οι πηγές σου είναι αποκλειστικά μέσα ενημέρωσης που εναντιώνονται ανοιχτά αυτές τιε ιδέες. (πιο κομσά δεν γίνεται να το πω...)

Τόσα χρόνια βέβαια πες -πες κάτι θα μείνει, σωστά;

Κάνε αυτό που κάνω κι εγώ, κάθε Κυρική πάρε πολλές φυλλάδες από όλες τις πλευρές, θα κερδίσεις, δεν θα χάσεις...

 

Alej, πολλοί από τους σημερινούς "έγκριτους" δημοσιογράφους μεγάλων ιδιωτικών καναλιών ήταν μέλη αριστερών οργανώσεων.

Το ίδιο και πολλοί μεγαλο-μεγαλοκαπιτάλες (Κόκκαλης, Βερόπουλος, Γερμανός).

Το ίδιο και πολλοί πολιτικοί και υπουργοί.

Το ίδιο και πολλοί ηθοποιοί, συγγραφείς και γελωτοποιοί [...].

Μην παραπονιέστε λοιπόν ότι δε σας δόθηκε λόγος και εξουσίες.

 

Αυτά για το τρισκατάρατο, τρισάθλιο και ελεεινό σύστημα των χωρών της Δύσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.