Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Η παραγωγή είναι μία κυκλική αλυσίδα,αποτελούμενη από όλους τους κρίκους της κοινωνίας. Εσύ μου φτιάχνεις το σπίτι, και εγώ το αυτοκίνητο. Εγώ χρωστώ σε σένα, εσύ σε άλλον, και ο άλλος σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

geo6: Δεν υποστηρίζω τον καπιταλισμό αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ήταν σαφώς καλύτερο να ζεις στις ΗΠΑ παρά στην ΕΣΣΔ.

 

Αυτό πως προκύπτει ?

 

έχεις εμπειρίες ή μεταφέρεις γνώμες και εμπειρίες άλλων ?

 

Θα σας κάνω μία απλή ερώτηση. Πόσα καπιταλιστικά κράτη κατέρρευσαν? Και που κατέρρευσαν πάλη καπιταλιστικά έγιναν. Πόσα κομουνιστικά κράτη κατέρρευσαν και ξανά έγιναν κομουνιστικά?

 

Γιάννη ο συλλογισμός σου είναι εντελώς άκυρος.

 

Που θες να καταλήξεις δλδ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως προκύπτει ?

Eσύ πως το αμφισβητείς; :lol: (έλα θα παίξουμε την κολοκυθιά σε λίγο!)

Λοιπον, τα πράγματα στην Δύση ήταν σαφώς πιό "ελεύθερα" απ'ότι στην Ανατολή. Δεν έχει σημασία τί πραγματικά συνέβαινε, αλλά ο μέσος αμερικάνος είχε να κυνηγήσει το όνειρό του ενώ ο μέσος ρώσος έτρεχε να ξεφύγει από αυτό που ζούσε...

 

Ήταν ελέυθεροι; Είμαστε ελεύθεροι; Δεν ξέρω... Ειδικά στις μέρες μας δεν ξέρω... Ίσως να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου, ίσως η θεωρία του ευτυχισμένου κερατά να μην έχει εφαρμογή μονο σε κερατάδες... Πάντως αυτό που εγώ θέλω, είναι να ζω καλά και να μην με ενοχλούν, να μην σκέφτομαι αν μπορώ να πάω στο τάδε μαγαζί ή να διαβάσω το τάδε βιβλίο ή αν ο δίσκος μου θα γεμίσει τσιρώτα πριν τυπωθεί...

 

Νομίζω ισχύει για όλους, κομμουνιστές ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό φίλε μου. Ο κομουνισμός θέλει όλους τους ανθρώπους ίδιους. Η δικαιοσύνη του κομουνισμού επιβάλει ίδιες αμοιβές σε όλους. Ούτε ίδιοι είμαστε, ούτε τα ίδια προσφέρουμε. Στην πραγματικότητα καταργεί το εμπόριο,και την ανταλλαγή αγαθών, αφού παραγκωνίζει το κέρδος. Αυτά δεν μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Πολωνία του 55-57, δεν 'ελεγε αυτά... Και διαφορετικοί μισθοί υπήρχαν και εμπόριο άνθιζε και ΠΡΟΝΟΙΑ υπήρχε για τους ανθρώπους... Τα πράγματα ήταν πολύ καλά, αλλά μετά...

Link to comment
Share on other sites

Μετά άνθησε το εμπόριο, με τα καινούρια μέσα επικοινωνίας, και η μια χώρα έκανε εμπόριο με την άλλη, και τέλος εποχής λόγο ανταγωνιστικότητος.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω κάτι για την ελευθερία στις ΗΠΑ που νοσταλγικά αναφέρθηκε, ότι και στην Αμερική κυνηγήθηκαν για τις πολιτικές πεποιθήσεις τους, αντικομμουνισμός, και ρατσισμός υπήρξε και αποκλεισμός για μαύρους, Λατίνους. Και αποκλεισμός από τα πάντα,εκπαίδευση, υγεία, εργασία. Υπήρξε διαχωρισμός ακόμη και στις τουαλέτες και τα λεωφορεία για μαύρους-λευκούς.

Όλα τα ωραία λοιπόν εκεί που ήταν καλύτερη η ζωή από την ΕΣΣΔ!!!!

Link to comment
Share on other sites

και δουλεία υπήρξε και φασισμος (στις ΗΠΑ) κλπ κλπ

έτερον εκάτερον ομως.

δυστυχώς το πείραμα στην ΕΣΣΔ απετυχε.

και ουδέν ωφελεί να το νοσταλγούμε.

μπορούμε όμως να συνθέσουμε απο την εμπειρία ολων των μεχρι τώρα συστημάτων

και να προτείνουμε κατι καλύτερο.

ετσι προχωράει η ιστορία συνάδελφε.

οχι με κολήματα στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ PARIST43 απλά αντικρούω τα επιχειρήματα του τύπου

'σαφώς καλύτερα στις ΗΠΑ απ την ΕΣΣΔ'

δεν νοσταλγώ καταστάσεις

δεν είναι σωστή η δαιμονοποίηση του ενός συστήματος και η θεοποίηση του άλλου

κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό φίλε μου. Ο κομουνισμός θέλει όλους τους ανθρώπους ίδιους. Η δικαιοσύνη του κομουνισμού επιβάλει ίδιες αμοιβές σε όλους. Ούτε ίδιοι είμαστε, ούτε τα ίδια προσφέρουμε. Στην πραγματικότητα καταργεί το εμπόριο,και την ανταλλαγή αγαθών, αφού παραγκωνίζει το κέρδος. Αυτά δεν μου αρέσουν.

 

Που τα διαβάζεις όλα αυτά μου λες;

Βρες μου που τα λέει αυτά ο κομμουνισμός, σε ποιο βιβλίο κάπου ρε παιδί μου, κάπου που το διάβασες.

Ειλικρινά, σε θερμοπαρακαλώ, πες μου που;;;;;;;

 

Διαβάστε ρε παιδιά κανά βιβλίο πρώτα και μετά σχολιάστε ότι θέλετε...

 

Ήμαρτον που λέει κι ο μέγιστος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.