Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης εντός της απόστασης των 2,50 μ (οικισμός<2000 κ.)


lyvas

Recommended Posts

ilias, στους οικισμούς κάτω των 2000, δεν έχει εφαρμογή το άρθρο για χαμηλά κτίρια, αφού το μέγιστο ύψος είναι 7.50

Αυτό μου διέφευγε erling, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους. Επιτρέπεται μέσα στο υποχρεωτικό Δ (απ'όσταση κατοικίας απο όριο οικοπέδου- για οικισμό 2,5 μέτρα) να υπάρχει μικρός εξώστης 1x1 (τύπου πλατύσκαλο για μια μικρή σκάλα με 4 σκαλοπάτια?

Ή μέσα στα 2,5 αυτά μέτρα δεν επιτρέπεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν επιτρέπεται. Υπάρχει όμως η λύση να το δείξεις σαν διαμόρφωση εδάφους δηλ. να δείξεις τη σκάλα και τον εξώστη "μπαζωμένα" ότι πατάνε στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Kατέθεσα την άδεια μια διόροφης μικρής οικοδομής και αντί για 2,5 μ. εγώ είχα αφήσει 3μ απο το οικόπεδο. Δε μου έκαναν καμί παρατήρηση -διόρθωση όμως στον έλγχο των αρχιτεκτονικών. Και μου έκανε εντύπωση.

Παρόλ' αυτά τα σχέδι αμου σφραγίστηκαν κανονικά και προχωράνε τα στατικά τώρα.......:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί να σου κάνουν διόρθωση?

 

Αφησες απόσταση μεγαλύτερη από 2,5μ! Μήπως κάτι δεν καταλάβα?

 

Επίσης μπορείς μέσα στα 2,5 μ να βγάλεις εξώστη μέχρι 1μ. (περα από αυτά που σωστά είπε ο arcgeo)

 

Μιλάω παντα για οικισμούς μέχρι 2000κατ.

Link to comment
Share on other sites

ok! Σας ευχαριστώ πολύ.

Είχα απλά την εντύπωση ότι μέσα στο επιτρεπόμενο 2,5 δεν επιτρέπεται καθόλου εξώστης.

Πρώτη μου άδεια είναι και δεν τα ξέρω πολύ καλά τα του ΓΟΚ , τώρα τα μαθαίνω;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα

έχω την ίδια ερώτηση αλλά σε εκτός σχεδίου ιδιοκτησία (επί επαρχειακού). Η απόσταση από όρια πρέπει να είναι 5 μέτρα. Μπορώ σε αυτά τα 5 μέτρα να έχω εξώστη και πόσο μήκος δικαιολογήται;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.