Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησία χωρίς τίτλο-άρθρο 7;


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Στη Σεμιναριακή Ημερίδα που διοργάνωσε ο ΠΣΔΑΤΜ τη 15η Σεπτεμβριου 2012 έγινε ερώτηση στη κα Λεμπέση σχετικά με την ισχύ της Εγκ7/92. Η απάντηση ήταν πως το θέμα έχει απασχολήσει συχνά τις Πολεοδομικές Υπηρεσίες και πως από σχετικη αλληλογραφία που είχε -νομίζω η ΔΟΚΚ με τις Πολεοδομικές Υπηρεσίες- προκύπτει πως κατα την κρίση της Πολεοδομικής Υπηρεσίας μπορούν να ζητούνται περισότερα στοιχεία για την αποδειξη τουχρόνου αρτιότητας από αυτά που αναφέρονται στη σχετική Εγκύκλιο.

Αποψη μου είναι πως η Εγκ7/92 αποτελεί μία "αμαρτωλή" υπόθεση...

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας. Η ερώτηση μου αναφορικά με την εν λόγω εγκύκλιο είναι η εξής:

 

έστω ότι έχω τίτλο κτήσης του 1990 που αναφέρει ότι το τάδε οικόπεδο έχει περιέλθει στον ιδιοκτήτη από εξ αδιαθέτου κληρονομιά του .Χ, ο οποίος απεβίωσε το 1983. 

Επομένως εγω σύμφωνα με το άρθρο 2 θεωρώ ότι ο χρόνος δημιουργίας του αρχικού οικοπέδου είναι πριν το έτος 1985, άρα σε οικισμό κάτω των 2000 κατ. είμαι κατά παρέκκλιση άρτιος και οικοδομήσιμος εφόσον έχω πρόσωπο σε οδό προϋπάρχουσα του έτους 1985.

 

Είναι σωστός ο λογισμός ή μήπως να ζητηθεί εγγράφως από την πολεοδομία κάτι τέτοιο;

Επίσης οι εγκύκλιοι αν δεν αναγραφούν σε ΦΕΚ δεν είναι νόμοι, άρα κατά πόσο ειμαι καλυμμένος να υπογράψω ένα τέτοιο τοπογραφικό ως άρτιο κατά παρέκκλιση.

 

ΥΓ συμβολαια ομόρων είναι και αυτά προφανώς με τίτλο κτήσης μεταγενέστερο του 1985, άρα δεν αποτελουν στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος προ 1990 υπάρχει? Ή πρώτος τίτλος του γηπέδου είναι ο του 90 και το έλαβε από κληρονομιά που το είχε ο αποβιώσας άνευ τίτλου?

Link to comment
Share on other sites

λες οτι,

ο Χ ...ειχε ενα οικοπεδο

Απεβιωσε το 1983 και ο κληρονομος του εκανε αποδοχη κληρονομιας και  το μεταβιβασε το 1990

 

Επομενως, στο πωλητηριο συμβολαιο  του 1990, το οποιο λες οτι εχεις,  υπαρχει  αναφορα στο αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο καθως και  τοπογραφικο με τον 651, οποτε θα δεις τι γραφει εκει...

 

πλεον αυτου

 

Στον  Χ   το οικοπεδο ειχε  περιελθει με καποιον τροπο..

Επομενως,

στην αποδοχη που εκανε ο κληρονομος του Χ, θα πρεπει να αναφερεται π,ως ειχε περιελθει στον Χ το οικοπεδο...

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έκανα σαφές.

 

α περίπτωση) αποδοχή κληρονομιάς εξ αδιαθέτου σήμερα σε οικόπεδο παλαιό κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη ή κληρονόμου. Αν ο χρόνος θανάτου του αποβιώσαντα είναι προ του 1985, εγώ καλύπτομαι για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα; Σύμφωνα πάντα με την εγκύκλιο κατσιγιάννη.

Προφανώς δεν υπάρχει παλαιότερος τίτλος.

 

β περίπτωση) καποιος εν ζωη πουλάει το 1990 ένα οικόπεδο, στο συμβόλαιο  υπάρχει τοπογραφικό που το αναφέρει άρτιο κατά παρέκκλιση, αλλά πέραν των αναγραφόμενων στο συμβόλαιο (πχ ειχε περιέλθει από μακρά χρησικτησία, ή με βάση τη βεβαίωση του 1990 του προέδρου ότι ήταν πάντα δικό του) , δεν υπάρχει έγγραφος τίτλος για κτήση προ του 1985. Καλύπτομαι για την παλαιότητα; Με βάση τα λεγόμενα της πολεοδομίας στη β' περίπωση δεν καλύπτομαι. Ωστόσο στην α' περίπτωση με βάση την εγκύκλιο Κατσιγιάννη και βάσει λογικής, προφανώς καλύπτομαι.

 

Απλά με την κατά παρέκκλιση αρτιότητα υπάρχει πρόβλημα. Ειδικά στις περιοχές όπου για κάποιον λόγο τα προ του 85 συμβόλαια ή γενικότερα τίτλοι κτήσης σπανίζουν ή απλά δεν υπάρχουν.

 

Γενικά μέχρι τώρα έχω καταλήξει ότι δεν με καλύπτει ακριβώς κανένας τίτλος μετά το 1985 εκτός αν το ζητημα με την εξ αδιαθέτου κληρονομιά, στην περίπτωση που ο θάνατος ειναι πριν το 1985, καλύπτει το ζήτημα της παλαιότητας.

Ούτε η απλή χρησικτησία αποτελεί στοιχείο ακομα και αν "οδηγεί" χρονικά πριν το 1985, εκτός αν γινει μια δικαστική διαδικασία προκειμένου να αποδειθχεί η μη διεκδίκηση του οικοπέδου, η οποία μόνο σε περιπτώσεις αδειών μπορεί να γίνει και όχι σε απλά τοπογραφικά για μεταβιβάσεις ή αποδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.