Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απώλεια αρτιότητας λόγω δασικής έκτασης;


Recommended Posts

Ελπίζω να μην κούρασα με τις διπλές μου ερωτήσεις σε διάστημα 2 ωρών...

 

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου (χωρίς ΖΟΕ) εκτάσεως 4020 m^2 (πρίν το 03) ! (μην γελάτε παρακαλώ ;) )περιέχει 350 m^2 δασική έκταση χαρακτηρισμένη από το οικείο δασαρχείο.

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Το οικόπεδο είναι άρτιο μετά τον χαρακτηρισμό του δασαρχείου? ή πρέπει υποχρεωτικά ο πελάτης μου να διεκδικήσει την δασική έκταση ως ιδιωτική?

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι λίγο σύνθετο γιατί εξαρτάται από τη θέση που βρίσκεται το ακίνητο και το πότε αναγνωρίστηκε η δασική έκταση. Γενικά, αν υπάρχουν τίτλοι ιδιοκτησίας του ακινήτου έχεις περισσότερα περιθώρια να κινηθείς, αλλιώς είναι δύσκολα τα πράγματα.

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το τοπικό δασαρχείο, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, έχω συνεργαστεί άψογα με διάφορους δασάρχες και σίγουρα θα σε βοηθήσουν να βρεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ TED. Ο χαρακτηρισμός είναι πρόσφατος 2009, ενώ οι τίτλοι είναι αρκετά παλαιοί 70. Το θέμα είναι ότι στον τίτλο δεν αναφέρεται δασική έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό τότε (1970) να μην ήταν δασωμένο αυτό το κομμάτι. Θα γίνει σύγκριση με αεροφωτογραφίες από το '45 και μετά για τον χαρακτηρισμό της έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε WarBlade

εφόσον ήταν και είναι το ίδιο ενιαίο γεωτεμάχιο τότε

είναι συνηθισμένη περίπτωση τμήμα γεωτεμαχίου-αγροτεμαχίου να έχει αποκτήσει με την πάροδο των ετών και την εγκατάλειψη δασική μορφή

στο τμήμα που το δασαρχείο χαρακτήρισε δασικό δεν επιτρέπεται η δόμηση

κατα την γνώμη μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αλλιώς γίνεται κατάτμηση κατα παράβαση διατάξεων

γιά ιδιωτικές δασικές έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ, ρίξε μιά ματιά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θεοχάρη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και σου εύχομαι χρόνια πολλά.

 

Στην ανακοίνωση πράξης χαρακτηρισμού του οικείου δασαρχείου αναφέρει ότι:

 

1. το τμήμα 1 με στοιχεία ... εμβαδού 350 m^2 εμπίπτει στις δασικές διατάξεις (άρθρα 3 και 4, Ν.998/79)

2. ο αιτών επικαλείται έννομο συμφέρον επί της συγκεκριμένης έκτασης βάσει του υπ' αρίθμ' 12.../14-12-1963 συμβολαίου του συμβολαιογράφου...

 

Η τελευταία παράγραφος σημαίνει ότι η έκταση ανήκει στον πελάτη μου και δεν είναι δημόσια δασική ? (επομένως η αρτιότητα παραμένει?)

 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Εύχομαι καλές γιορτές !

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δυστυχως δεν ειναι αρτιο . Η δασικη νομοθεσια ετσι οπως ειναι σημερα δε δινει περιθωρια σε τετοιες περιπτωσεις. Το αγροτεμαχιο ειναι < 4000μ2 ασχετα ποτε γινεται η πραξη χαρακτηρισμου.

Δε νομιζω πως τιθεται θεμα κατατμησης οπως το θετει ο συναδελφος Θεοχαρης .

Καλο θα ηταν να πας σε δευτερο βαθμο. εκει θα στοιχειοθετησεις το "επικαλειται"

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι προσφυγή στη Α'βάθμια Επιτροπή Επίλυσης Δασικών Διαφορών του Ν.998/79, με παρουσία δικηγόρου και οπωσδήποτε πλήρη Τ.Ε. φωτοερμηνείας αφιών ετών 1945, 1960 και πρόσφατες, εφόσον τα στοιχεία ευνοούν τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

απλά από περιέργεια: συνορεύει με δασος ή σου χαρακτήρισαν 350μ² δάσικό σαν νησίδα και κατά προέκταση ξεκούδουνα?

Link to comment
Share on other sites

Αν στο χαρακτηρίζουν Δημόσια Δασική Εκταση , τότε η επιφάνειά του δεν προσμετράει

στην αρτιότητα , αν ειναι ιδιωτική δασική εκταση , προσμετράει . Στην πρώτη περίπτωση η μόνη σου ελπίδα ειναι η προσφυγή στην επιτροπή , οπως αναφέρουν οι προηγούμενοι συνάδελφοι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.