Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ αμοιβής και κατάθεση στην ΕΤΕ


petra mantw

Recommended Posts

Από τη στιγμή που θα κατατεθούν τα χρήματα στο λογαριασμό μηχανικού της Εθνικής, πρέπει βάσει νομοθεσίας, μέσα σε 15 μέρες να κοπεί η σχετική Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Α.Π.Υ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους!

ειμαι νέα μηχανικός και έχω μία απορία.

έχω καταθέσει ένα φακελο στην πολεοδομία και έχω πάρει μέχρι στιγμής την ελάχιστη αμοιβή που προβλέπετε.

πότε πρέπει να κόψω ΑΠΔ για αυτή την άδεια στον ιδιοκτήτη

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Την Α.Π.Υ. (Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών) πρέπει να την κόψεις με ημερομηνία το αργότερο 15 ημερών διαφορά από την ημερομηνία κατάθεσης της αμοιβής σου στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας (Ε.Τ.Ε.).

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μήνες(2007) είχα καταθέσει την πρώτη μου άδεια η οποία δεν έχει εκδοθεί ακόμα. Ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη και από δύο όμοιες που επιθυμούσε τελικά θέλει 2 διαφορετικές., γι' αυτό πάγωσα την διαδικασία Υπάρχει πρόβλημα που δεν έκοψα ακόμα το ΑΠΥ και δεν κατέθεσα το ΦΕΜ? Θα πρέπει να ακυρώσω την μελέτη στο ΤΕΕ και στην πολεοδομία και να καταθέσω νέα? Αν ναι, πως γίνεται η διαδικασία? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με την κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ πρέπει να κόψεις την ΑΠΥ. Ειδικά στην περίπτωσή σου έχει παρέλεθει και το έτος... (ημερομηνία κατάθεσης ΦΠΑ ~20-01-08). Καλύτερα ρώτα ένα λογιστή για το πως μπορείς να πληρώσεις εκπρόθεσμο ΦΠΑ

 

Για την ΑΠΥ, κατα την γνώμη μου πρέπει να κοπεί και μετά κόβεις μια συμπληρωματική για την τελική αμοιβή που θα λάβεις. Τώρα αν έχεις κόψει μια συνολική αμοιβή η οποία βγαίνει μεγαλύτερη από την αμοιβή που σου προκύπτει με το νέο καθεστώς.... δεν ξέρω αν γίνεται τίποτα. Μάλλον δεν παίρνεται πίσω. Ίσως ζητήσεις προσαυξημένη αμοιβή για την κάλυψη των επιπλέον κρατήσεων (ΦΠΑ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ) από τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

 

Με την κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ πρέπει να κόψεις την ΑΠΥ.

 

Γιάννη πόσο σίγουρος είσαι για αυτό ?

 

Δλδ αν έχεις πληρωθεί μέσω πολύχρωμου και κωδικού έργου μέσω του online και δεν βγαίνει ή άδεια ??

 

Πάλι τιμολογείς ?

 

Πάλι πληρώνεις κρατήσεις - ΦΕΜ ?

 

Kαι κάτι σχετικό :

 

Κόβεις μια φορά ΑΠΥ στο τέλος που γίνεται και ο φοροτεχνικός έλεγχος και επικύρωση ή παραπάνω από μια φορά, δλδ μια με την ελάχιστη, μια μετά και ίσως και άλλη μια συμπληρωματική στον τελικό έλεγχο ?

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 η αμοιβή του μηχανικού δεν είναι για την έκδοση της άδειας αλλά για την μελέτη.

Αν η άδεια δεν μπορεί να εκδοθεί λόγω ευθύνης του μηχανικού τότε πάει αλλου το πράγμα.

Αν όμως δεν μπορεί να εκδοθεί για άσχετο του μηχανικού λόγο, τότε ο μηχανικός πρέπει να κόψει απόδειξη και να πληρωθεί βεβαίως βεβαίως.

 

Περίπτωση δική μου, που δεν εκδόθηκε η οικοδομική άδεια γιατί δεν θέλησε τελικά ο ιδιοκτήτης. Πληρώθηκα, και έκοψα ΑΠΥ, για τις αμοιβές μελετών.

Link to comment
Share on other sites

erling merci, έχεις δίκιο.

 

Επανέρχομαι παραδεχόμενος μεγάλη πατάτα που έχω κάνει......

 

δεν έχω κόψει δύο ΑΠΥ εδώ και 8 μήνες βάσει των προθεσμιών που παραπάνω αναφέρθηκαν.

 

Τι κάνω τώρα γιατρέ μου ?? :lol:

 

Πηγαίνω και κόβω τώρα καθώς στην Ελλάδα δεν φαντάζομαι ότι γίνεται ταύτιση εσόδων ΑΠΥ μεταξύ της ΕΤΕ και της εφορίας?? Δλδ κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει ότι έπρεπε να τα κόψω τότε και όχι τώρα ??Εξάλλου την εφορία την νοιάζει να τιμολογήσω .....όχι το πότε.....λέω εγώ τώρα...μπορεί να λέω και μπούρδες βέβαια

 

Και αφού τιμολογήσω την μελέτη πληρώνω το ΦΕΜ και το ΦΠΑ με την περιοδική κλασικά ?? Πληρώνω τίποτα άλλο από το σύνολο των κρατήσεων ή όχι ? Πχ ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού και ΤΕΕ ?

 

Βοηθήστε ρε παιδιά ..........πάω για πρόστιμο εκπρόθεσμου ΦΠΑ και ΦΕΜ ??

 

γκλούπ :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.