Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

O astranalysis είναι ωραίος!!.......

 

Βέβαια,εγώ έχοντας δουλέψει με τις πλάτες τεράστιας Κατασκευαστικής,είδα να κλείνουν κ μαγαζιά λόγω τέτοιων συμπεριφορών........

 

Αυτό δεν είναι καλό,ούτε κοινωνικά ούτε ηθικά.Δεν πρέπει ποτέ για το καλό της αγοράς ο άλλος να μπαίνει μέσα επειδή πολύ απλά είναι ηλίθιος κ άσχετος από κοστολόγηση......

 

Οπότε,το ζουμί είναι να προλαμβάνονται τέτοιες καταστάσεις.Ο xrysidas δεν την πρόλαβε...κάποιος πρέπει να την πληρώσει τη νύφη.Κ αυτός θα είναι ΟΠΟΙΟΣ από τους 2 βρίσκεται σε ανάγκη......

 

Υπάρχει λοιπόν το ρητό:''ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ συμβιβασμός είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ και από την ΚΑΛΥΤΕΡΗ δικαστική επίλυση....''

 

Πολύ σοφό αυτό........

 

Επίσης,xrysida,για να σου φύγει ο νταλκάς,σκέψου ότι αν ΔΕΝ κατασκεύαζες με αυτεπιστασία,το έργο θα σου ερχόταν 55-60% ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ από την τωρινή κατάσταση που αντιμετωπίζεις,κ όχι μόνο θα τα έδινες ΝΤΟΥΚΟΥ,θα έλεγες και χίλια ευχαριστώ.Π.χ. αν ανέθετες σε μία Κατασκευαστική Εταιρεία να σου έφτιαχνε το σπίτι.Για τα τετραγωνικά που είπες (120 κύρια κ 120 βοηθητικά) κ την ποιότητα που θες (μη προκατασκευασμένο δηλαδή) θα πλήρωνες για πλάκα με το καλημέρα 300 χιλιάρικα ''με το κλειδί στο χέρι''.......κ εσύ χολοσκάς που έχεις τελειώσει με 70 τα μπετά σου!!!Εταιρεία να φύγει κάτω από 17% κέρδος σε αυτεπιστασία τέτοιου μεγέθους ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα.....Το φασόν είναι 35% (εργολαβικά).Κ εσύ δίνεις 0% για αυτεπιστασία!!!!!!

Καλορίζικη λοιπόν η σπιταρόνα σου φίλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.......κ εσύ χολοσκάς που έχεις τελειώσει με 70 τα μπετά σου!!!

off topic ερώτηση

τα μπετά τι ποσοστό επι του συνολικου κόστους μιας οικοδομής είναι?εχω ακούση οτι ειναι 25%.αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

παράδειγμα που μόλις τελέιωσα

 

για 120 Μ2 διώροφη κατοικία (60 Ισογειο και 60 όροφος) στην Σαλαμίνα ( με το κλειδί στο χέρι) συνολικό κόστος €130.000 τα μπεττά 21.000 χωρίς τα 42 ένσημα της άδειας (περίπου €2500)

 

δηλαδή 23500/130000 18%

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του μπετόν , μαζί με τα ένσημα του , είναι γιά χρήση κατοικίας το 20 με 25 % του συνολικού κόστους .

Εξαρτάται και από το μέγεθος του υπογείου σε σχέση με την ανωδομή και το συνολικό μέγεθος του κτιρίου , όπως και από το κόστος των τελικών υλικών , που ακολουθούν την κατασκευή του σκυροδέματος .

Link to comment
Share on other sites

O astranalysis είναι ωραίος!!.......

 

Βέβαια,εγώ έχοντας δουλέψει με τις πλάτες τεράστιας Κατασκευαστικής,είδα να κλείνουν κ μαγαζιά λόγω τέτοιων συμπεριφορών........

 

Αυτό δεν είναι καλό,ούτε κοινωνικά ούτε ηθικά.Δεν πρέπει ποτέ για το καλό της αγοράς ο άλλος να μπαίνει μέσα επειδή πολύ απλά είναι ηλίθιος κ άσχετος από κοστολόγηση......

Ο καθένας δουλεύει για την επιχείρησή του. Δε θα ζημιωθώ εγώ για να επιζήσει η διπλανή εταιρία. Ας μη την έπαιρνε τη δουλειά. Μόνο έτσι θα έχουμε υγιή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε η τελικη επιμετρηση σημερα απο τον μηχανικό...και θα ειναι ετοιμη απο βδομάδας...Επαληθευθηκα βεβαιως...Επισης ο μηχανικος μου ειπε οτι ο καλουπατζης δεν ειναι ανυποχωρητος οσον αφορα το τελικο ποσό και θα μιλησει μαζι του οταν βγουν τα αποτελεσματα της επιμετρησης.

Link to comment
Share on other sites

Η συνολική επιμέτρηση ειναι 223 κυβικά.....Ο εκβιασμός συνέχιζεται.....

Εχω απευθυνθεί σε δικηγόρο και απεστειλα και μια επιστολή με το προβλημα στο Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ για περισσότερες συμβουλές.

Μπορεί ο συμβιβασμός να είναι μια λύση αλλα καποιες φορές πιστευω πως πρεπει να υπερασπιζομαστε το δικαιο και την αλήθεια με οποιοδήποτε κόστος.

Αυτα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω απευθυνθεί σε δικηγόρο και απεστειλα και μια επιστολή με το προβλημα στο Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ για περισσότερες συμβουλές.

Άριστα έπραξες. Έχεις κάποιο άλλο ερώτημα να υποβάλλεις ή λύθηκαν οι απορίες σου;

Link to comment
Share on other sites

Από τα 259 κυβικά το κατέβασες με επιμέτρηση στα 223,δηλαδή ήδη γλυτώνεις 36 κυβικά ήτοι κατ' ελάχιστο-ελάχιστο-ελαχιστότατο 4.600 ευρώ λιγότερα και παρ' όλα αυτά το πας με δικηγόρο.......

 

Είσαι ακάλυπτος στη ΔΟΥ.

Είσαι ακάλυπτος στους όρους του συμφωνητικού (αφού δεν υπάρχει...).

Είσαι ακάλυπτος στην επιθεώρηση Εργασίας (σίγουρα...)

Είσαι ακάλυπτος στην επιμέτρηση,αφού έγινε από μηχανικό.

Εισαι ακάλυπτος στο ημερολόγιο έργου.

Είσαι ένα κουνουπάκι που σε λιώνουν με την άκρη του δαχτύλου.

 

Και παρ' όλα αυτά ψάχνεις να βρεις το δίκιο σου..........

 

Καλά ξεμπερδέματα.Είσαι σε μία τέλεια κατάσταση που διαπραγματεύτηκες,ωστόσο προτιμάς για λόγους ηθικής να πέσεις στο βούρκο.Αν πράττεις έτσι,τότε τί το θες το σπίτι στο Λουτράκι?

 

Μόλις τώρα ξεκινάνε τα πραγματικά σου προβλήματα φίλε xrysida.Καλώς ήρθες στην καθημερινότητα του Έλληνα Μηχανικού...........

 

Και σύντομα θα συνειδητοποιήσεις, μόλις σου έρθουν τα μπουγιουρντιά, από ποιούς τύπους τρέφεται όλη η βιομηχανία της ελληνικής οικοδομής.........

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.