Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Εδώ και χρόνια, τα περιμετρικά τοιχία του υπογείου γίνονται από σκυρόδεμα.

Έτσι πρέπει να τα δείχνει και η στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω γραπτη προσφορά απο τον καλουπατζή.Οχι δεν εχω υπογραψει συμφωνητικο...αλλαν ο καλουπατζης δεν ειναι υποχρεωμενος να ενεργεί συμφωνα με σχέδια του μηχανικού;

 

Μα η γραπτη προσφορα ειναι με το κυβικο , οχι με την προμετρηση....αρα αχρηστη σαν επιχειρημα

Link to comment
Share on other sites

η μπατική τοιχοποιία μπορει να χαλάσει στο μέλλον λόγω ωθήσεων.οπότε θα λεγατε τι κακή δουλειά που εγινε.καλύτερα ειναι τα μπετα.και μάλιστα κατα την γνώμη μου θά επρεπε να προσθέσετε μονωτικο λόγω υγρασίας

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά είναι με το κυβικό...συμφωνώ μετραμε λοιπόν υψος χ πλατος χ μηκος...τα μπετα υπάρχουν στην οικοδομή γιατι να πληρωθεί κάποιος με τη βαρέλα;

Το προβλημα μου δεν είναι τα τοιχία αλλα οι συμπεριφορές των συνεργατών μου και οτι προσπαθούν να με ξεζουμίσουν ενω ξέρουν ότι έχω πάρει δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

δικηο εχετε-πρεπει να πληρωθεί με τελικες επιμετρήσεις.και αν φερουν αντιρήσεις να επιμείνετε με το επιχείρημα οτι οι επιμετρήσεις ειναι πιο φερεγγυες

Link to comment
Share on other sites

xrysida, μπορεί να υπάρχουν τα μπετά στην οικοδομή, αλλά δεν είναι εύκολο να επιμετρηθούν όλα. Πχ τα θεμέλια θέλουν αποκάλυψη για να επιμετρηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Την μελέτη θερμομόνωσης την εκανα στην ουσία εγώ....με τις συμβουλές του site σας.....Να φανταστείται την μεμβράνη ΒΤ21 ούτε στα ονειρά τους δεν την ξέρανε στην Κορινθία....Ακομα και για το Ηeraklith που τους είπα και έβαλαν στην πλάκα μου φερνανε αντιρρησεις στην αρχή.....

 

(προσμέτρηση θεμελίων μηχανικού 40,8 και

έπεσαν 52 κυβικα)

 

Η συμφωνία ηταν για μελέτη και επίβλεψη 10.000 ευρώ.(το λέει και η άδεια)

Τελικά πλήρωσα 11.000 στο μηχανικό αλλα αυτό δεν με πειραζει.

Βεβαια επιβλεψη δεν έκανε ποτέ........

Επισης να ξέρετε οτι ο λόγος μου είναι συμβόλαιο και δεν λέω ποτέ ψεμματα.

Link to comment
Share on other sites

ότι δεν φαίνεται μπορείτε να επικαλεστείτε την στατική μελέτη.είχε υποχρέωση να εφαρμόσει την στατική μελετη,εκτος αν είχε γραπτη εντολή για το αντίθετο.δεν μπορεί να κανει οτι θελει.διαφορετικά ο καθε εργολαβος θα εριχνε 1000% παραπανω

οτι επιμετρησεις εχετε του επιβλεποντα φυλαξτε τις

και μην ειστε υποχωρητικός-οσο εσεις εχετε αναγκη να προχωρήσετε αλλο τοσο αυτός θελει να παρει λεφτα

για το 11000 για 120τμ +15υπογειο δεν το σχολιαζω καθοσον δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο είναι ο καλουπατζης να ''στρογκύλεψε'' τις διαστάσεις.

Κολώνα πχ 35Χ35 να την έκανε 40Χ40 και πλάκα πάχους 14 πόντων να έγινε 15-16...

Έτσι προκύπτει η διαφορά.

Το τοιχείο στο υπόγειο καλώς έγινε, μια και έτσι πρέπει να φαινόταν στα στατικά για να εγκριθούν.

Ζήτα από το ΤΕΕ πραγματογνωμοσύνη και επιμέτρηση.

Αν ακολουθήσεις αυτό το δρόμο ο καλουπατζής κατα πάσα πιθανότητα θα συμβιβαστεί πριν ξεκινήσει το μέτρημα...

Link to comment
Share on other sites

στο μέλον να θυμάστε:για οποιαδήποτε εργασία να υπάρχει λεπτομερεστατο συμφωνητικό που να τα προβλέπει ΟΛΑ.διαφορετικά θα πεφτετε διαρκώς θυμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.