Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη Chilon....πιστευω πως οταν υπαρχει ειλικρίνεια και μπέσα μεταξυ συνεργατων δεν χρειαζεται να μεσολαβεί κάποιος ειδικός....Επίσης τον εργολάβο μου τον σύστησε ο μηχανικός ήταν η πρώτη του επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ζυγολόγια είναι για σκυρόδεμα με ενσωματωμένη την ποσότητα του νερού και των αδρανών. Το φαινόμενο βάρος λογικό μου φαίνεται, εκτός από το τελευταίο που είναι μικρότερο, τα υπόλοιπα είναι κοντά στο 2.4 tn/m3.

 

Συνάδελφοι, έχω την εντύπωση ότι το θέμα εκφυλίζεται σε φιλοσοφική συζήτηση για μηχανικούς. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορούμε να δώσουμε απαντήσεις λόγω της φύσης του φόρουμ, αλλά δε νομίζω ότι η συζήτηση θα βοηθήσει τον original poster έτσι όπως εξελίσσεται. Γενικά συμφωνώ με τις τελευταίες συμβουλές του spy1551

τις όποιες οικονομικές διαφορές θα τις διευθετήσει ανεξάρτητος πραγματογνώμονας από το ΤΕΕ.Η πραγματογνωμοσύνη από ανεξάρτητο μηχανικό του ΤΕΕ και όχι από ιδιώτη στέκει περισσότερο ως επιχείρημα σε μια δικαστική διαμάχη αλλά κοστίζει παραπάνω.

 

Επισκέψου μηχανικό με τα σχέδια της άδειας , ώστε να κάνει επιμέτρηση και να εντοπιστούν οι διαφορές μεταξύ προμετρήσεων ,επιμετρήσεων και δελτίων αποστολής.Που να ξέρουμε τι έγινε. Μπορεί η βαρέλα να είχε 6 κυβικά και στο δελτίο να έγραφε 10.

Είτε αυτό συνέβη είτε ο καλουπατζής φούσκωνε ότι έβρισκε. Μου έτυχε σε "οιωνεί" αυτεπιστασία του σπιτιού μου (ήμουν φοιτητής και είχαμε καταλήψεις), όπου οι πλάκες πάχους 18 εκ. είχαν γίνει 15 στα άκρα και 23 στο άνοιγμα, σαν βασιλόπιτα ένα πράγμα. Προμέτρηση με ακρίβεια, πού στο καλό χάθηκαν 2.5 κυβικά; Για πότε το συνεργείο έπιασε τσουγκράνες και πήχη για να διορθώσουν το "λαθάκι"...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ EngXanthi....Ο πραγματογνωμονας του ΤΕΕ θα ανακαλύψει την αλήθεια;

(Κατι τετοιο συμβαίνει ''όπου οι πλάκες πάχους 18 εκ. είχαν γίνει 15 στα άκρα και 23 στο άνοιγμα'')

Μπορώ να απαιτήσω απο τον μηχανικό μου να κάνει τελικη επιμέτρηση;

Link to comment
Share on other sites

Achille , τον όρο αυτεπιστασία το χρησιμοποιείς μόνο στη δήλωση του ΙΚΑ.

Αυτεπιστασία σημαίνει ότι ο κύριος του έργου είναι ο ιδιοκτήτης.'Αρα ο ίδιος κανονίζει και κλείνει τις συμφωνίες με τα συνεργεία.

Δε χρειάζεται να πληρώσει τον μηχανικό με ποσοστό επί του προυπολογισμού γιατί υποτίθεται ότι η αμοιβή της επίβλεψης πληρώνεται με την οικοδομική άδεια.

Στις υποχρεώσεις του επιβλέποντα μηχανικού δεν περιλαμβάνονται τα συνεργεία.

Τα υπόλοιπα που περιέγραψα είναι αυτά που γίνονται στην πράξη .

 

Χρυσίδα αποκλείεται να συμβαίνει μόνο αυτό.Η απόκλιση είναι της τάξης του 90%.Όταν μάθεις ενημέρωσε και εμάς για να μην κάνουμε εικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδηγός - επιστάτης - εργολάβος (ή όποιος έχει αυτόν τον ρόλο) μπορεί να αποτρέψει τις (εκ

του πονηρού) απώλειες είτε σε ποσότητα είτε σε ποιότητα.

 

Ο επιβλέπων Μηχανικός κάνει αυτό που "λέει" ο τίτλος του· επιβλέπει.

Τις περισσότερες φορές ούτε καν γνωρίζει (πριν την έναρξη των εργασιών) τους αρχιμάστορες.

Το πολύ - πολύ να έχει συναντηθεί δυο - τρεις φορές μαζί τους.

 

Είναι πολύ σημαντικό για τους ιδιώτες να κατανοήσουν τους διακριτούς ρόλους του επιβλέποντα

Μηχανικού και του επιστάτη - εργολάβου.

 

Ο πρώτος δεν είναι εργοδηγός ώστε να είναι πάνω από το κεφάλι του καθενός, αλλά ούτε και διακοσμητικό στοιχείο που αναγκαστικά μπλέκεται στα πόδια του αρχιμάστορα.

Επιβλέπει (ελέγχει, δίνει οδηγίες) αλλά δεν είναι κατασκευαστής.

 

Ο δεύτερος εφαρμόζοντας πιστά τις εντολές του επιβλέποντος, φροντίζει για την άρτια κατασκευή

του έργου καθοδηγώντας τα συνεργεία.

───────────────────────────────────────────

Η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη να είναι ο ίδιος επιστάτης.

Σεβαστό μεν (αφού είναι νόμος), μέγα σφάλμα δε (κατά την γνώμη μου).

 

Ο επιβλέπων Μηχανικός δεν είναι επιστάτης - εργολάβος.

 

Με την ανάθεση της επιστασίας σε Μηχανικό· κερδίζετε πολλά, ενώ επιβαρύνεστε λίγο (πρόσθετη αμοιβή).

 

Βεβαίως, τα χρήματα είναι δικά σας όπως και η τελική απόφαση.

 

Αναλογιστείτε -όμως- ότι σε περίπτωση που δεν αναθέσετε κάπου την γενική επιστασία του έργου,

αναλαμβάνετε τα καθήκοντα μιας δουλειάς την οποία δεν γνωρίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Achille , τον όρο αυτεπιστασία το χρησιμοποιείς μόνο στη δήλωση του ΙΚΑ.

Λάθος

Αυτεπιστασία σημαίνει ότι ο κύριος του έργου είναι ο ιδιοκτήτης.

Τεράστιο λάθος. Ο κύριος του έργου δεν αλλάζει με τον τρόπο κατασκευής.

 

'Αρα ο ίδιος κανονίζει και κλείνει τις συμφωνίες με τα συνεργεία.

Αν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να το κάνει.

 

Δε χρειάζεται να πληρώσει τον μηχανικό με ποσοστό επί του προυπολογισμού γιατί υποτίθεται ότι η αμοιβή της επίβλεψης πληρώνεται με την οικοδομική άδεια.

Άλλο πράγμα η επίβλεψη η οποία δεν έχει να κάνει με την οικονομική διαχείρηση, την οργάνωση του εργοταξίου κλπ, και δεν προβλέπει αμοιβή γι'αυτά τα πράγματα.

Για όλα αυτά όταν δεν υπάρχει Γενικός Εργολάβος αναλαμβάνει την αυτεπιστασία μηχανικός ο οποίος πληρώνεται επιπλέον της αμοιβής επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε achille, ο ιδιοκτήτης δεν υποχρεούται να αναθέσει την γενική εργολαβία σε Μηχανικό.

 

Με τον όρο αυτεπιστασία εννοούμε την απουσία γενικού εργολάβου και την ανάληψη των καθηκόντων του επιστάτη από τον ιδιοκτήτη.

 

Αυτό εννοεί (αν κατάλαβα καλά) και ο συνάδελφος spy1551 (με του οποίου την άποψη στην συζήτηση

αυτή, συμφωνώ απολύτως).

 

Το θέμα είναι ότι προβλήματα δημιουργούνται όταν δεν υπάρχει γενικός εργολάβος

και όχι αν αυτός είναι Μηχανικός ή δεν είναι.

Στην περίπτωση μη ύπαρξης επιστάτη, τί γίνεται;

───────────────────────────────────────────

Τα περί θερμομόνωσης, μπορώ να τα εκλάβω μόνο ως αστείο - ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

Achille με κάλυψε παραπάνω ο Chilon

Mα για αυτό ακριβώς λέμε ότι πρέπει να καταργηθεί η αυτεπιστασία.

Επειδή ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη να γίνει ο γενικός εργολάβος.

Μην μου πείτε ότι δεν έχετε συναντήσει ιδιοκτήτες που να κανονίζουν συνεργεία και να κάνουν τους εργολάβους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το πρόβλημα είναι οτι δεν ανεθεσα σε αλλον εργολαβο-μηχανικο τον έλεγχο του καλουπατζη και του σιδερα κτλπ.

Δηλαδη ο μηχανικος που πληρωθηκε για την μελετη και την επιβλεψη τι έπρεπε να κάνει;(11.000 € πηρε... εγω βγάζω 19.000 € το χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.