Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή διαβάζω από χτές .

Κατ' αρχήν η "αυτεπιστασία" , έχει κόστος και όχι όφελος γιά τον ιδιοκτήτη .

Επειδή όμως στην Ελλάδα όλοι τα ξέρουν όλα , η οικοδομή είναι η χαρά του υπεργολάβου .

 

Λοιπόν αγαπητέ φίλε , είσαι ένας από τους πολλούς , οπότε μην αισθάνεσαι μοναδικός στο δούλεμα .

Τώρα τι θα κάνεις ?

 

Θα βάλεις τον μηχανικό σου να κάνει επιμέτρηση . Θα την συγκρίνεις με την προμέτρηση της μελέτης , σε πραγματικό όγκο όμως και όχι ότι λέει το τεύχος υπολογισμών και γιά την διαφορά , θα πληρώσεις μόνο το μπετό και αυτό μετά από συμβιβασμό , όχι αμέσως .

 

Αν διαφωνήσουν , να κινηθείς με πραγματογνωμοσύνη του ΤΕΕ και νομικά .

 

Αυτά και να προσέχεις . Εχεις πολλά να δείς ακόμα . Σεμνά και ταπεινά που έλεγε και ο άλλος , γιατί πιό έξυπνος από τον επαγγελματία αποκλείεται να είσαι , πάνω στην δουλειά του . Αν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό σου , να του αναθέσεις περισσότερα πράγματα με την ανάλογη αμοιβή βέβαια , αλλιώς άλλαξε μηχανικό .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν ο καλουπατζής έριξε 31,5 κυβικά......δηλαδη

 

130 τμ χ 0,245 εκατοστα=31,5 κυβικα

Ειναι δυνατόν το δαπεδο υπογειου να είναι πιο παχυ από τις πλάκες των ορόφων;

Αν και γω απο εξωτερικη επιμέτρηση το μέτρησα περίπου στα 18,5 εκατοστά....

Εγω βασικα εχω αρχισει να φοβαμαι για την στατικότητα της οικοδομης με τα υλικα που εχουν πέσει παραπάνω....Ο πραγματογνωμονας του ΤΕΕ μπορεί να με βοηθήσει λέτε;

 

Eδαφόπλακα΄...... η χαρά του καλουπατζή.

25 εκ. δε γίνεται ούτε σε βιομηχανικά κτήρια που έχεις και μεγαλύτερα φορτία.Το πολύ 20 εκ.Βέβαια εξαρτάται και τι έδαφος έχεις.

Υποψιάζομαι δόλο του καλουπατζή γιατί το πάχος της εδαφόπλακας δεν μπορείς να το ελέγξεις.Άσε που είναι χαμηλά τα μπετά.Κανονικά η εδαφόπλακα πληρώνεται με άλλο ποσό από το οπλισμένο γιατί είναι πολύ εύκολη δουλειά.

Εκεί σε δούλεψε ο καλουπατζής. Μην πληρώνεις. Ήδη έχεις πληρώσει το παραπανίσιο υλικό ( μπετόν και σίδερα) , δε θα πληρώσεις και την εργασία. Απείλησε ότι θα ζητήσεις και αποζημείωση για τις πρόσθετες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της απειλής είναι άλλο κεφάλαιο...

για να μπορέσεις να απειλήσεις πρέπει να "στέκεσαι στα πόδια σου γερά" και να έχεις και βοήθεια.

σε αυτήν την περίπτωση με όσα έχω διαβάσει ναι μεν έχουμε μια περίπτωση αισχροκέρδειας αλλά από την άλλη στον εργολάβο όπως και στον συνάδελφο (προσοχή εδω δεν υπονοώ ότι ο μηχανικός έβγαλε χρήματα πίσω από την πλάτη σου- απλά δεν ασχολήθηκε περισσότερο από όσο πίστευε εκείνος ότι πρέπει) τους δόθηκε η ευκαιρία να ενεργήσουν με αυτόν τον τρόπο.

ο φίλος μας xrysida πήρε μια προσφορά στα χέρια του την οποία και αποδέχτηκε με βάση την οποία ξεκίνησαν και ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του σκυροδέματος.

αλήθεια ποιος παρέλαβε το σκυρόδεμα στην οικοδομή? (ποιος υπέγραψε τα δελτία αποστολής?)Ο ιδιοκτήτης?Ο μηχανικός ύστερα από εξουσιοδότηση? ο μπετατζής? κανένας? και αυτό το λέω γιατί υπάρχει και η περίπτωση η ίδια η εταιρία να έχει κλέψει σε ποσότητα (λίγο απίθανο) πέραν του μπετατζή.

μπορεί επίσης η βαρέλα να είχε μέσα την αναγραφόμενη ποσότητα και μην άδειασε τελείως στο έργο του xrysida.

 

όλα αυτά βέβαια δεν έχουν και πάρα πολύ σημασία.

το πόσο μπεττόν έπεσα και αν έπεσε πρέπει να το δει ο μηχανικός σου.

 

δυστυχώς δεν μπορείς εκ των υστέρων να κανείς αρκετά πράγματα πέραν του να πληρώσεις την εταιρία μπεττόν στο ακέραιο διότι τα τιμολόγια ειναι στο ονομάσου.

από εκεί και πέρα έστω και τώρα μίλα με τον μηχανικό σου, κάνετε μια επιμέτρηση (διπλοτσεκάρεις την επιμέτρηση με έναν ανεξάρτητο μηχανικό - δεδομένου ότι το συνεργείο του καλουπατζή είναι του μηχανικού σου - πράγμα που όπως έχει η κατάσταση πολύ δύσκολα θα μπουν σε προστριβή οι 2 τους)

 

και αφού συγκρίσεις κυβικά ξυλοτύπου-επιμέτρηση και τιμολόγια ( 3 μάλλον διαφορετικές τιμές θα βρεθείτε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι έτσι ώστε εσύ να πληρώσεις αυτά που πρέπει σε καλουπατζή και εταιρία μπεττόν και ο καλουπατζής αυτά που θα έπρεπε να είχε πληρωθεί με τα σωστά κυβικά - αν και εδώ θα αντιμετωπίσεις τεράστιο πρόβλημα βάση της συμφωνίας σας €/μ3.

 

αν και πάλι δεν βρείτε άκρη και αμφισβητηθούν οι επιμετρήσεις τότε πας στο ΤΕΕ για επιμέτρηση. αν δεχθείτε όλοι τις επιμετρήσεις αλλά δεν πληρωθούν όλοι τότε κινείσαι νομικά.

 

τέλος αν δεν θες να μπεις σε αυτήν την ιστορία, πληρώνεις τους πάντες στο ακέραιο (ζητάς μια υπεύθυνη δήλωση από κάθε εργαζόμενο ότι τα ένσημα που του κολλήθηκαν είναι αυτά όπου εργάστηκε και ότι δεν έχει άλλες απαιτήσεις από εσένα) και συνεχίζεις το έργο σου κανονικά.

 

γιατί να σου πω την αλήθεια πέραν του ότι αυτήν την στιγμή πληρώνεις τις λάθος ενέργειες σου δεν είμαι σε θέση να σου πω χρηματοοικονο0μικά πόσο σε χρόνο αλλά και πόσα σε χρήμα θα κερδίσεις...

 

π.χ. αν ο καλουπατζής σου δεν πάρει τα ξύλα του για 4 μήνες εσύ υπάρχει περίπτωση να μένεις σε ενοίκιο (πράγμα που εγώ δεν γνωρίζω) και να πρέπει να καθυστερήσεις 4 μήνες. οι τόκοι σου που όπως λες όλα τα € είναι δάνειο??

 

δεν έχω μάθει να τα παρατάω ποτέ.πίστεψέ με. απλά έχω μάθει να ενεργώ έξυπνα και ανώδυνα πάνω από όλα.

 

βάλτα κάτω ( ενημέρωσε και εμάς με περισσότερα δεδομένα) και περιέγραψέ μας τις προθέσεις σου....

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

BAS

πολύ σωστά..τα λες....

τελικά τα πάντα είναι θέμα συμφωνίας...

πολλά μπορεί να έχουν συμβεί, είτε εις γνώσιν του καλουπατζή είτε όχι.

 

μπορεί και ο οδηγός της βαρέλας να έριξε μια ραμπούλα σε έναν φίλο του με την σέσουλα και η εταιρία να έχει φορτώσει κανονικά και ο καλουπατζής να έχει στραγγίξει την βαρέλα μέχρι τελευταίας σταγόνας...

 

δεν υπάρχει τελειωμός....

 

γι αυτό λέω εγώ...

 

ας πληρωθούν όλοι στο ακέραιο και ας συνεχιστεί το έργο με σωστές βάσεις πια συνεργατών και συμφωνιών.

 

έχω την εντύπωση ( και πείρα γιατί και εγώ την έχω πατήσει) ότι όσο πιο γρήγορα τελειώσεις τόσο λιγότερο εκτεθειμένος είσαι και τόσο πιο ανώδυνα τελικά θα περάσουν τα δύσκολα.

 

χώρια που ΤΩΡΑ είναι η καταλληλότερη περίοδος για κατασκευές...λόγω ανεργίας....επομένως χρειάζεται να είμαστε σβέλτοι...και έξυπνοι...

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

...Αν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό σου , να του αναθέσεις περισσότερα πράγματα με την ανάλογη αμοιβή βέβαια , αλλιώς άλλαξε μηχανικό .

 

Ποια αμοιβή για ποια ''περισσότερα''? Υποχρέωση του μηχανικού είναι να εξακριβώσει τί έπεσε, πώς και γιατί. Δε πρέπει να πληρωθεί για τίποτα.

 

xrysida, αν υπάρχει αντοχή και σχετική οικονομική άνεση (όσο γίνεται λόγω δανείου δηλαδή) κινηθείτε νομικά - αν βέβαια δεν υπάρξει ''συνεργασία'' από την άλλη πλευρά. Καλύτερα η πραγματογνωμοσύνη του ΤΕΕ να γίνει μέσα σε νομικά πλαίσια (εισαγγελέας) για να έχει ως ''δικαστική'' περισσότερο κύρος. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να απευθυνθείτε στο Δικαστικό Τμήμα του ΤΕΕ.

 

Το ''κλέψιμο'' στη σκυροδέτηση δυστυχώς έχει γίνει κανόνας. Είναι ντροπή για τους μηχανικούς, και κυρίως τους νέους, αν αφήνουν τον πελάτη ακάλυπτο (βάζουμε στην άκρη τα ''ηθελέστα και παθέστα'' των αυτεπιστασιών). Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα η νομική δικαίωση είναι δεδομένη - απλά μακρόχρονη όπως όλες. Βέβαια το πώς διατηρεί την ψυχική του ηρεμία κάποιος είναι προσωπικό ζήτημα...εμένα θα με έτρωγε μια ζωή ότι κάποιος με έπιασε τόοοοσο κορόιδο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θεωρείς ότι ο επιβλέπων είναι υποχρεωμένος να ελέγχει τις οικονομικές συμφωνίες του ιδιοκτήτη ? Γιατί περί αυτού μίλησα .

Οτι πρέπει να κάνει την επίβλεψη πριν την σκυροδέτηση και την επιμέτρηση μετά , είναι προφανώς μέσα στις υποχρεώσεις του .

 

Αν ο ιδιοκτήτης θέλει να αναλάβει ο μηχανικός την γενική επίβλεψη , με καθημερινή παρουσία και τον οικονομικό έλεγχο του έργου , προφανώς πρέπει να τον πληρώσει ξεχωριστά .

Αλλιώς ας συνεχίσει την "αυτεπιστασία" ο ιδιοκτήτης .

Θα τον περιμένουν στην γωνία και τα άλλα συνεργεία .8-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως αν ακομη τα ξυλα του καλουπατζη εμποδιζουν την συνέχιση των εργασιων της οικοδομης ....την Παρασκευη σκεφτομαι να παω στον Εισαγγελεα της Κορίνθου να του ανεφερω τα γεγονοτα και αν γινεται να του ζητησω και την πραγματομοσύνη του ΤΕΕ....παντως σε δευτερο εκβιασμο δεν θα υποχωρησω...

 

harristheo τα δελτια αποστολης που εχω στα χερια μου ειναι λευκα και χωρις υπογραφη στη θεση παραληπτης.

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι δεν τα έχει παραλάβει κανένας είναι θετικό προς τα εσένα αυτό.

και δεδομένου ότι ούτε τηλεφωνική επικοινωνία είχες εσύ ( αυτό το συμπεραίνω - υποθέτω ) εγώ, είναι ακόμα καλύτερο.

 

δεν ξέρω που ακριβώς μπορεί να σε βοηθήσει αλλά σίγουρα είναι καλό για σένα.

 

υπομονή και κουράγιο

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που με αμφισβητησαν....το τιμολογιο του μηχανικου γραφει ''για εκδοση της οικοδομικης ....μελέτη + επιβλεψη'' όπως επίσης και η αδεια γραφει ''επιβλεποντες μηχανικοι.....Χ.Ψ.''

Οτι δεδομένα θέλετε μπορω να σας τα δώσω.

Για το τσιμεντο πανω κατω απο τις απαντησεις σας καταλαβα τι μπορει να εχει γινει. Για το σίδερο όμως 16 τονοι η προμετρηση + 4 τονους περιπου τοιχια,μπαζωμενες βεραντες και σκαλες... συνολο 20 τονοι. Οι αλλοι 4 τονοι που μπορει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.