Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγουρα ο καλουπατζής στρογγύλεψε τις διαστασεις γενικότερα......Το παραπάνω μπετο και σιδερο που έπεσαν εσκεμμένα ποιος θα το πληρωσει τελικά;

Η πραγματομοσυνη του ΤΕΕ μπορει να αποδείξει ότι έχουν χρησιμοποιηθει περισσοτερα υλικα

από ότι έπρεπε συμφωνα με την άδεια; Μπορω να την χρησιμοποιήσω σε δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως είναι ένα θλιβερό μεν, αλλά τρανταχτό παράδειγμα πως η αυτεπιστασία πρέπει να τελειώσει.

Έχω αναφέρει παλαιότερα περίπτωση που εγώ έβριζα (στην κυριολεξία) τον μπετατζή γιατί σκυροδέτησε χωρίς να είμαι παρών και έριξε περισσότερα κυβικά και ο ιδιοκτήτης είπε το αμίμητο "δεν πειράζει εδώ πέσανε, δεν τα πήρε σπίτι του"!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xρυσίδα για την άδεια πλήρωσες το σύνολο των ελάχιστων αμοιβών ή ο μηχανικός σου έκανε έκπτωση στην επίβλεψη ;Eπιμένω σε αυτό γιατί όσοι κάνουν έκπτωση δεν πατάνε καθόλου στο έργο ή πάνε κανα-δύο φορές (χάραξη,θεμελίωση).

Στα θεμέλια είχες μια απόκλιση της τάξης του 25%.Μήπως στις προμετρήσεις δεν είχαν υπολογιστεί τα τοιχία του υπογείου.

Ο μηχανικός σου δε σου πρότεινε λύση για τη θερμομόνωση;Ή διαβάζοντας στο site νομίζεις ότι έμαθες μόνη σου !!! Υποψιάζομαι ότι από το site θα έμαθες και για την επίβλεψη !!! Πέρα από τον καλουπατζή και τον μηχανικό υποψιάζομαι ότι μερίδιο ευθύνης έχεις και εσύ.

Οι κανονικές επιμετρήσεις πρέπει να γίνουν με βάση αυτά που έπεσαν.Πλήρωσες μηχανικό να πιάσει κορδέλα και να κάνει την επιμέτρηση και δε στο έκανε;Η δυσκολία στην επιμέτρηση θα υπάρξει μόνο για τα μπετά της θεμελίωσης. Στην βαρέλα πάντα μετράς βάρος και όχι όγκο. Επαναλαμβάνω τι συμφωνία έκανες με τον μηχανικό για την επίβλεψη;

Πραγματογνωμοσύνες και εκτιμήσεις μέσω του διαδικτύου είναι αναξιόπιστες και ανακριβείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι, αλλά... ουδεμία η σχέση του φάντη με το ρετσινόλαδο.

 

Αυτό που έχουμε μπροστά μας δέν είναι αυτεπιστασία.

 

Αυτό είναι η κλασσική περίπτωση "φτιάχτο-μόνος-σου", όπου ο πονηρός μπετατζής κατάλαβε αμέσως τι συμβαίνει και τώρα αρχίσαν τα προβλήματα.

 

Αυτεπιστασία γίνεται με μηχανικό ο οποίος αμοίβεται με ποσοστό επι του συνολικού κόστους, παίρνει προσφορές απο συνεργεία, συντάσσει συμφωνητικά, κάνει προμετρήσεις- επιμετρήσεις και γενικά έχει το γενικό έλεγχο της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

erling

"δεν πειράζει εδώ πέσανε, δεν τα πήρε σπίτι του"!!!!!!!

δυστυχώς ο συνάδελφος εχει δίκηο,οσο απιστευτο και αν φαίνετε.

εχω δή περίπτωση που καταφανέστατα (μηχανικος σε συνεργασία με εργολάβο) κατακλέψανε ιδιοκτητη( με υπερβάσεις 100%-αντικατασταση ΟΛΗΣ της τοιχοποιιας απο μπετα-κολώνες καθε 3μ-ιδια περιπου γειτονική οικοδομή ειχε το 1/5 των μπετών) και οταν του το υποδείξανε (μιλάμε για περίπτωση που εκανε μπαμ και απο μικρό παιδί) ο ιδιοκτητης το δικαιολόγησε με τετοια ακριβώς δικαιολογία.

ειναι να τραβας τα μαλιά σου ωρισμενες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω και γω....Για μελέτη και για επίβλεψη πλήρωσα 11.000 € (και είμαι άντρας spy1551...)

Σιγουρα μερίδιο ευθυνης έχω και γω....αλλα δεν ηξερα ότι αυτη την εποχή που όλοι παρακαλούν για δουλειά στην οικοδομή....οι συνεργατες μου θα πέσουν να με φάνε....

Καταλαβαίνετε οτι έχω δανειστει 70.000 € από τις 144.000 € και δεν έχει ξεκαλουπωθεί η πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

xrysida, καταλαβαίνουμε, αλλά από εδώ δεν μπορούμε να σας πούμε κάτι άλλο.

Δηλαδή επιμέτρηση και μετά δικαστήρια αν θέλουν να πάρουν τα χρήματά τους, ο εργολάβος και η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κριτήριο σου ήταν ότι λόγω της κρίσης στην οικοδομή, θα σου πάνε όλα μέλι-γάλα... welcome to the real world!

 

Το γεγονός ότι ο μπετατζής ξεκίνησε να δουλεύει χωρίς να έχετε υπογράψει συμφωνητικό που να αναφέρει ρητά χρόνους και τρόπο πληρωμής, έχεις αντιληφθεί τι σημαίνει;

 

Ελπίζω τουλάχιστον απο εδώ και στο εξής για τις εργασίες που απομένουν να μην επαναλάβεις το ίδιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.