Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο


dvlfw

Recommended Posts

είμαι άσχετος πάνω σε τέτοια θέματα...το ξεκαθαρίζω

έχω νόμιμη κατοικία διώροφη με υπόγειο, υπόγειο το οποίο δεν είναι ούτε μονωμένο ούτε στεγανοποιημένο (μέσα έξω). όποτε βρεχει με καποιο τροπο τα βροχινα νερα καταληγουν στην εξωτερικη επιφανεια του τοιχου του υπογειου η οποια κατα μισο μετρο ειναι πανω απο το επιπεδο του πεζοδρομιου κ περνανε κ μεσα απο το υπογειο (στους εσωτερικου τοιχους του...). μετα απο συζητηση με τον μηχανικο μου καταληξαμε στην μοναδικη κ πιο σωστη λυση, να σκαψουμε γυρω απο το υπογειο κ να το στεγανωσουμε. το προβλημα ειναι οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να παρουμε αδεια απο τους γειτονες επειδη εκεινη η πλευρα ειναι δικη τους (ο τοιχος μου ειναι στα ορια του οικοπεδου τους).κ δεν αφηνουν να κανουμε αυτη την πολυ σημαντικη εργασια.τι μπορω να κανω νομικα ωστε να προστατεψω το σπιτι μου μιας που το νερο ειναι τοσο πολυ εδω κ χρονια κ τα θεμελια αρχιζουν να... και να μπορεσω νομιμα να μπω στο διπλα οικοπεδο για να κανω τη δουλεια μου; δηλαδη αν το σπιτι ειναι ετοιμο να πεσει και δε με αφηνουν οι διπλα να κανω αυτη την εργασια πως μπορο εγω να προστατευτω; ελπιζω να μη κουρασα και να ημουν κατανοητος... ευχαριστω (αν ειμαι σε λαθος ενοτητα sorry..τα χω χασει....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εφόσον στο δικό σου σπίτι δεν προνοήθηκε η προστασία έναντι του νερού

 

δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στα όμορα οικόπεδα

ό,τι μπορείς να λύσεις στο δικό σου υπόγειο

 

παρομοίως για στατικά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάζει κάθε κτίριο

ή για εκσκαφές

όλα στο δικό μας οικόπεδο

Link to comment
Share on other sites

Πότε χτίστηκε το σπίτι και δεν έχει μπει μόνωση στο υπόγειο;

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα έξω από το δικό σου οικόπεδο αν διαφωνούν οι γείτονες.

Υπάρχουν σπίτια στα γειτονικά οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν καποιος στο ορια του οικοπεδου του θελει να κανει καποιες κατασκευες - επιδιορθωσεις που ειναι και με αδεια και ειναι θεμα ασφαλειας και υγιεινης........δεν μπορει;

Εαν το ομορο οικοπεδο υπαρχει κτιριο που ειναι παλιο και μισογκρεμισμένο, ετοιμο να πέσει στο δικο μου δεν μπορω να κανω τιποτα;

και ας μου ερθει στο κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν καποιος στο ορια του οικοπεδου του θελει να κανει καποιες κατασκευες - επιδιορθωσεις που ειναι και με αδεια και ειναι θεμα ασφαλειας και υγιεινης........δεν μπορει;;

να βάψεις το κτίριο στο όριο μπορείς

να σκάψεις όχι

-----

δηλαδή ο φίλος ιδιώτης μπορεί να κανει εξυγείανση στο όμμορο

δηλ να φάει απο το διπλανό οικόπεδο 20εκ

επειδή δεν προνόησε για υγρομόνωση;;;

 

από που και ως που;;;;

θα του πληρώσει τη γη που θα οικειοποιηθεί;;;;

θέλει ο γείτονας να του την πουλήσει;;;

επιτρέπεται αυτή η αλλαγή στα συμβόλαια;;;;

 

Εαν το ομορο οικοπεδο υπαρχει κτιριο που ειναι παλιο και μισογκρεμισμένο, ετοιμο να πέσει στο δικο μου δεν μπορω να κανω τιποτα;

και ας μου ερθει στο κεφάλι;

μπορείς να υποχρεώσεις το γείτονα να το φτιάξει

εσύ να επέμβεις όχι

Link to comment
Share on other sites

Να τον υποχρεώσεις δεν μπορείς. Αν υπάρχουν διπλανά σπίτια που κινδυνεύουν μπορείς να συνεννοηθείς με τους ιδιοκτήτες για να πάρετε μέτρα προστασίας για τα σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχεις δίκιο

νόμιζα πως στο άρθρο 22 περιέγραφε τη διαδικασία για τα ετοιμόρροπα-εγκαταλελημένα κτίρια

αλλά τώρα που το ξαναβλέπω είναι υπό ειδικές συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

....δηλ να φάει απο το διπλανό οικόπεδο 20εκ

επειδή δεν προνόησε για υγρομόνωση;;;

 

Μα δεν θα το φας!!!

Εργασιες θα κανεις, για να εχεις καλυτερη προσβαση και θα επανελθει το οικοπεδο στην αρχικη του κατασταση μετα το περας των εργασιων.

 

 

Με το ετοιμοροπο, πως μπορείς να υποχρεώσεις το γειτονα; γνωριζεις κατι με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εργασιες θα κανεις, για να εχεις καλυτερη προσβαση και θα επανελθει το οικοπεδο στην αρχικη του κατασταση μετα το περας των εργασιων.

και όταν με το καλό ο όμμορος κτίσει στο όριο

τι θα κάνει ο άνθρωπος θα τραβηχτεί πιο μέσα επειδή ο γείτονας έκανε την εξυγίανση;;;;

ή θα την ξηλώσει και θα αρχίσουν οι μηνύσεις

 

δεν θα το φας!!!

ή μήπως θα αρχίσουν οι χρησικτησίες;;;;;

-----

για το άλλο θέμα δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.