Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

αχ χαρας το κουραγιο σου...ποσες φορες εχεις απαντησει τα ιδια και τα ιδια? .....

 

Κάνω υπομονή και προσπαθώ να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω διαβασει απο την 45η σελιδα αλλα δεν εχει ερωτηθει (νομιζω)...Υπαρχει ημερομηνια ληξης του προγραμματος? Συμφερει να παω οσο πιο γρηγορα γινεται? Πρωτο μου ποστ, ενδιαφερουσες συζητησεις να χουμε και καλα κερδη φυσικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι για τους 6000 πρώτους. Η ημερομηνία λήξης θα ανακοινωθεί σύμφωνα με την προκήρηξη. Η ημερομηνία αυτή μπορεί να διαφέρει στον κάθε Νομό. Στην επιδότηση του 2007 ήταν αρκετα μεγάλο το διάστημα που μπορούσες να υποβάλεις την αίτηση. Βέβαια κατά την γνώμη μου, καλύτερα να μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

1) Στο εσοδων εξοδων μπορω να βαλω το ΔΠΥ που μου κοβει ι εταιρια μου σαν "κινηση" για τα 2500 που απαιτουνται στις 2 δοσεις?(προτεινετε πιθανα εξοδα για τις 2 δοσεις των 2500)

2) Αν το ΔΠΥ ειναι μηνιαιο οντως κινδυνευω να θεωρηθω μισθωτος και να απορριφθει η αιτηση μου?

Link to comment
Share on other sites

1) Στο εσοδων εξοδων μπορω να βαλω το ΔΠΥ που μου κοβει ι εταιρια μου σαν "κινηση" για τα 2500 που απαιτουνται στις 2 δοσεις?(προτεινετε πιθανα εξοδα για τις 2 δοσεις των 2500)

2) Αν το ΔΠΥ ειναι μηνιαιο οντως κινδυνευω να θεωρηθω μισθωτος και να απορριφθει η αιτηση μου?

 

1) Φυσικά, αφού είσαι με μπλοκάκι. Αυτός είναι ο σκοπός, να παρουσιάσεις και έσοδα.

2) Πιθανότατα, συνέβη σε φίλο μου αλλά όχι υπό μορφή απόρριψης. Απλά, τον είχε στο μπιρι μπιρι ο/η υπεύθυνος/η του προγράμματος και του τα μασούσε. Προσπάθησε να κόψεις και αλλού μέσω της εταιρίας. Συχνά πυκνά γίνονται αυτού του είδους τα παιχνίδια μεταξύ των εταιριών προκειμένου να μην προκύπτει εξαρτημένη σχέση εργοδότη-εργαζομένου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν συνάδελφοι, έχω και γω ένα ερώτημα:

Θέλω να ενταχτώ στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ όπως όλοι...

Έχω όμως υπογράψει με μια διαμεσολαβητική εταιρεία (human resources που λένε και στο χωριό μου) μια τρίμηνη σύμβαση η οποία λήγει στις 7 Αυγούστου. Να σημειώσω ότι αντίγραφο της σύμβασης στάλθηκε στον ΟΑΕΔ.

 

Αν κάνω τώρα τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ πιστέυτε ότι θα με κόψουν γιατί πχ θα φαίνομαι ως μισθωτός ή δεν θα υπάρξει πρόβλημα?

Διαφορετικά, θα μπορούσα πχ να "σπάσω" την σύμβαση και να κάνω τότε τα χαρτιά μου? Θα είχα τότε πρόβλημα? Όχι τίποτα άλλο, αλλά περίμενα σχεδόν 10 μήνες την ρημάδα την επιδότηση και θα είναι κρίμα να την χάσω... :sad:

Σημειώνω ότι έναρξη επαγγέλματος θα κάνω τώρα, ενώ γενικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την σύμβαση νομίζω ότι τηρώ όλες τις προϋποθέσεις που ζητάει ο ΟΑΕΔ.

 

Any ideas please?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο χώρος δεν μπορεί να είναι διαμέρισμα πχ Α ορόφου πολυκατοικίας? πρέπει να είναι ισόγειο? για την επιδότηση του οαεδ ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.