Jump to content

ipelo

Members
  • Content Count

    17
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

About ipelo

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Τοποθεσία
    ΑΘΗΝΑ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
  1. Και εγώ σα λογική συμφωνώ μαζί σου γιατί οποιοσδήποτε θα μπορούσε ανά πάσα στιγμή να μετρήσει την απόσταση του αγροτεμαχιου από το όριο του οικισμού και να τη βρει πάνω από 500. Σε ευχαριστώ
  2. Οπότε εσύ θεωρείς ότι είναι εκτός ζώνης;
  3. Εγώ θέλω να δώσω ένα σωστό σχέδιο και η πολεοδομία δεν καταλαβαίνει καν τι λέω. Το 1990 δεν ήταν διαδεδομένο το autocad αλλά από τον 1:5000 θα μπορούσε να μετρήσει την απόσταση από το αγροτεμάχιο μέχρι το όριο του οικισμού και να δει ότι είναι άνω των 500 μ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
  4. και εγώ συμφωνώ αλλά ο συναδελφος που εχει βγαλει την αδεια το έχει θεωρήσει με αυτό τον τρόπο σε ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση
  5. Καλησπέρα , εχω περίπτωση αγροτεμαχίου που έχει βγαλει άδεια ως εντος ζώνης οικισμου το 1990 το ακίνητο μετα από αποτυπωση ταιριαζει ως προς το σχήμα με την άδεια του 1990 αλλά σε σχέση με το περιγραμμα του οικισμου πεφτει μεσα στα 500 μ αν κανω το περιγραμμα του οικισμου offset 500μ στο autocad αλλα αν μετρησω το κτισμα απο το όριο του οικισμου απεχει πάνω απο 500 μ , πωσ ειναι ο σωστος τροπος να μετραμε την ζωνη του οικισμου?
  6. Καλησπέρα, σε περιοχή που εντάχθηκε στο σχέδιο (έγκριση πολεοδομικής μελέτης) το 2016 χωρίς να έχει κυρωθει η Π.Ε. υπάρχει οικόπεδο 260 τ.μ. στον τίτλο , 240 τ.μ. στο έδαφος με όρια υλοποιημένα με μάντρες και στο κτηματολόγιο 242 τ.μ., η αρτιότητα στο ΦΕΚ είναι 250 τ.μ. χωρίς παρεκκλίσεις λογικά με την κύρωση της ΠΕ το οικόπεδο θα προσκυρώσει κάποιο τμήμα και θα γίνει άρτιο επειδή πρέπει να γίνει μεταβίβαση σκέφτομαι στην 651 να γράψω ότι : δεν είναι άρτιο αλλά δύναται να οικοδομηθεί κατά παρέκκλιση του άρθρου 25 /Ν1337 και του άρθρου 27 /Ν2742 μετά από έγκριση οικοδομησιμότητας της αρμόδιας υπηρεσίας δόμησης και θα καταστεί άρτιο και οικοδομήσιμο μετά την κύρωση της Π.Ε. και την εκπλήρωση των εισφορών του σε γη και χρήμα. Σας φαίνεται σωστό? ακόμα έχει ισχύ ο νόμος 690/48 περί θεωρητικών μεσότοιχων ?
  7. Δηλαδή η παρέκκλιση που αναφέρει στο διαγραμμα που επισυνάπτεται στο φεκ (οτι ολα τα οικοπεδα που θα προκυψουν απο την ΠΕ θα ειναι κατά παρέκκλιση αρτια και οικοδομησιμα) δεν ισχύει?
  8. Μα το διαγραμμα που συνοδεύει το φεκ αναφερει οτι ολα τα οικοπεδα που θα προκυψουν απο την ΠΕ θα ειναι αρτια και οικοδομησιμα
  9. Γιατι ομως δεν ειναι το οικοπέδο αρτιο κατα παρεκκλιση και οικοδομησιμο?
  10. Συναδελφε σε ευχαριστω για τις συμβουλές. Εχω δει και τον πινακα της Π.Ε. και τις συντεταγμενες. το προβλημα ειναι οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η πολεοδομια λεει οτι η παρέκκλιση δεν ισχυει επειδη δε τη γραφει στο λεκτικο μερος του ΦΕΚ αλλά στο επισυναπτομενο διαγραμμα , οπότε λεει οτι το οικοπεδο ειναι ΜΗ αρτιο και οικοδομεί με το αρθρο 25.
  11. Το τελικο οικοπεδο ειναι 430τμ η αρτιοτητα κατα κανονα ειναι 500τμ. Παρεκκλιση στο λεκτικο μερος του φεκ δεν εχει. Στο διαγραμμα που συνοδεύει το φεκ αναφέρει παρεκκλιση ως εχουν μετα την κυρωση. Η πραξη εχει κυρωθει.
  12. εμενα παντως το θέμα μου περισσοτερο είναι αν μια παρέκκλιση που δε τη γραφει το φεκ στο λεκτικο κομμάτι και τη γραφει στο σχεδιο που το συνοδευει ισχύει? ευχαριστω εκ των προτερων
  13. στο πρωτο κομματι συμφωνούμε , η Π.Ε. δε μπορει να δημιουργεί μη άρτια αμα το οικοπεδο ειναι κατά παρέκκλιση άρτιο γιατί χτιζει με μειωμενο συντελεστη βασει του άρθρου 25?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.