Jump to content

Largy

Core Members
  • Posts

    2,460
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Everything posted by Largy

  1. απο πουθενα δεν προκυπτουν. Απλως πιστευω οτι φοβουνται λογω αγνοιας, κ ετσι ζητανε ο,τι τους κατεβει.Κι αν θες κανε κι αλλιως....
  2. Εμενα παλι, σε δυο διαφορετικες πολεοδομιες, μου ζητησαν την εντολη του ΤΕΕ με τη συμφωνηθεισα αμοιβη(!) και τα ιδιωτικα συμφωνητικα με το γνησιο της υπογραφης του ιδιοκτητη....
  3. παιδια ξερει κανεις, το σεμιναριο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ αξιζει τον κοπο?
  4. ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτι μαλλον γινεται (δεν το εχουν εφαρμοσει ακομη), αλλα πρεπει να δω ποτε ξεκινησε η επιβλεψη ή, καλυτερα, ποτε μπηκε ο φακελος της αδειας : πριν ή μετα την ισχυ του νομου για την απελευθερωση των αμοιβων. Στεκει αυτο?
  5. παλια αδεια που τωρα θελω να πληρωσω τις επιβλεψεις, μπορω να κανω συμφωνητικο για μικροτερη αμοιβη? Και να πληρωσω μονο τις εισφορες για τη νομιμη. Ξερει κανεις? ευχαριστω
  6. θεωρουνται οι ο.α. για προσωρινη συνδεση με τα δικτυα κοινης ωφελειας, συμφωνα με τα εως σημερα ισχυοντα εως 2-5-2012
  7. ψαχνω να βρω τις εγκυκλιους στις οποιες αναφερεται αλλα δεν βρισκω κατι.Μπορει να βοηθησει κανεις?ευχαριστω
  8. εχω και εγω παρομοια περιπτωση, που ομως βρισκεται σε κατασταση ολοκληρωμενης υπαγωγης
  9. http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777&language=el-GR Οδηγίες για την εφαρμογή άρθρου 7 του ν. 4030/11 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις»
  10. το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση που το καταστημα λειτουργει απο το 1975, αλλα στην ο.α. φαινεται ως αποθηκη?
  11. καλημερα ειχα υποβαλλει 1 φακελο στην πολεοδομια που αφορουσε κλεισιμο ενος τμηματος της πιλοτις (που μετατραπηκε σε κουζινακι 14 μ2) και κλεισιμο του φωταγωγου στον 2ο οροφο. Να σημειωθει οτι η οικοδομη ειναι 2οροφη με Pilotis, με ενα διαμερισμα ανα οροφο, που ανηκουν σε ενα ιδιοκτητη.(Δεν εχει γινει οριζονται ιδιοκτησια). Για αυτο το λογο εκρινα να βαλω ενα φακελο, καθως το κουζινακι της pilotis χρησιμοποιειται και απο τα 2 διαμερισματα και επιπλεον δεν ειναι απο μονο του αυτοτελης ιδιοκτησια. Ομως η πολεοδομια δεν το δεχεται ετσι, γιατι λεει ειναι σε διαφορετικους οροφους οι παραβασεις.Επρεπε δλδη να βαλω 2 φακελους. Πιστευετε ειναι σωστο?
  12. εγω εχω την εξης περιπτωση: 4 διαμερισματα στον οροφο στα σχεδια της αδειας. Στην πραξη εγιναν 3 και πουληθηκαν σε 3 διαφορετικους ιδιοκτητες.(δεν γνωριζαν τι συνεβαινε αφου τα σχεδια που τους παρουσιασε ο εργολαβος ηταν αυτα που εγιναν στην πραξη, και με τα οποια εγιναν και τα συμβολαια. Το θεμα ανακαλυφτηκε τυχαια οταν πηγαν να τακτοποιησουν τους ηχ με 3843) Οι 2 απο αυτους θελουν να τακτοποιησουν αυτη την παραβαση (της 'διαμερισματωσης') καθως και τους κλειστους ηχ. Σκοπευα να κανω 1 αιτηση για τον καθενα οπου βαζω 1)τα μ2 του ηχ και 2) για την 'αλλαγη διαρρυθμισης' παω με αναλυτικο προυπολογισμο. Οχι?
  13. o μπαζωμενος εξωστης μετραει στην καλυψη. ευχαριστω για την ανταποκριση
  14. Εχω την εξης περιπτωση (δεν εχω βρει κατι αναλογο να αναφερεται πουθενα) Υπογειο 30 μ2 μετατραπηκε σε κατοικια.Επιπροσθετα μπαζωμενος εξωστης 6 μ2 εγινε επισης υπογεια κατοικια, ανεβαζοντας το συνολικο εμβαδον σε 36 μ2. Το προστιμο για τον μπαζωμενο εξωστη πως υπολογίζεται? Βαζω αναλυτικο για τα 6μ2 + 36μ2 υπογειου που εγιναν κατοικια, ή δεν χρειαζεται καθολου αναλυτικος? Ευχαριστω
  15. Επειδ Διαβάζοντας το νόμο βλέπω: "Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών. " Πώς προκύπτει ότι απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών για τα εκτός σχεδίου? Υπάρχει κάτι άλλο που έχω παραβλέψει?
  16. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum κι ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιο κανόνα χρήσης. Κατά τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας οικοδομής, της οποίας προφανώς δεν έχει ξεκινήσει η ανέγερση, ο συμβολαιογράφος ζητάει από τον εργολάβο βεβαίωση του εν λόγω νόμου διαφορετικά δεν θα υπογράψει τη σύσταση. Ο εργολάβος απευθύνθηκε σε μένα, που έχω υπογράψει την άδεια, για τη βεβαίωση. Διαβάζοντας το νόμο διαπιστώνω ότι ζητάει βεβαίωση για τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο. Από την άλλη ακίνητο δεν υπάρχει ακόμα άρα τι να βεβαιώσω? Σας έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση και πως αντιμετωπίζεται? Ευχαριστώ.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.