Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στο εξωτερικό και απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


iri

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε συνάδελφο αλλά ειλικρινά θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις γιατί σίγουρα κάποιος θα έχει εμπειρία και θα μπορούσε να με συμβουλέψει.

 

Για τα επόμενα 5 χρόνια σίγουρα θα εργάζομαι στην Αυστρία και είμαι ήδη ασφαλίσμενη από τον εργοδότη μου. Οπότε σκέφτηκα να μην πληρώνω την ασφάλεια του ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα. Στην αρχή σκέφτηκα να κάνω διαγραφή αλλά μετά έμαθα ότι θα πρέπει να κάνω διαγραφή και από το ΤΕΕ (αν και νόμιζα στην αρχή οτι αυτά τα δυο είναι εντελώς ξεχωριστά), κάτι που δεν θέλω γιατί στην περίπτωση που θέλω να γυρίσω Ελλάδα δεν θέλω να ξαναπεράσω την ίδια διαδικασία για την εγγραφή στο ΤΕΕ.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ μου είπε οτι υπάρχει μία λύση μέσω της εξαίρεσης (δηλαδή δεν πληρώνεις τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ για 5 χρόνια και μετά μπορείς να κάνεις μόνο μια φορά παράταση της εξαίρεσης και αυτό είναι σύμφωνα με το άρθρο 17 του ευρωπαικού κανονισμού 1408/71), η οποία γίνεται μέσω της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικής Ασφάλειας που υπάγεται στο Υπουργείο Απασχόλησης (οφείλω να πω ότι οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί είναι πολύ εξυπηρετικοί) και την αντίστοιχη υπηρεσία της χώρας στην οποία εργάζεσαι. Το email της συγκεκριμένης υπηρέσιας στην Ελλάδα είναι [email protected].

 

Έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα συναδέλφων στο forum αλλά δεν έχω δεί πουθενά να τίθεται το θέμα της εξαίρεσης.

 

Μήπως το έχει ακούσει κανένας ή μήπως το έχει εφαρμόσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μήπως το έχει ακούσει κανένας ή μήπως το έχει εφαρμόσει?

 

Εγώ το έκανα αυτό, τα χρόνια που δούλευα στην Αγγλία. Μέσο του υπουργείου εργασίας είχα πάρει το ευρωπαϊκό έγγραφο Ε101 και είχα εξαιρεθεί από τον αγγλικό φορέα (θα μπορούσα βέβαια να εξαιρεθώ από το ΤΣΜΕΔΕ εάν ήθελα).

 

Δεν ήταν καθόλου δύσκολη η υπόθεση, όταν πάω σπίτι θα σου δώσω τηλεφωνά κλπ στην Ελλάδα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι εάν μπορεί να γίνει το ίδιο και για χώρες εκτός ΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά καλησπέρα σας!

διάβασα όλα τα σχόλια σας σε αυτή την κουβέντα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα άμεσα!

η αλήθεια είναι ότι είμαι και εγώ νέος αρχιτέκτονας και για να είμαι ειλικρινής δεν είχα καταλάβει πως δούλευε το ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ ... τώρα που άρχισα να καταλαβαίνω είναι αργά γιατί είμαι μέλος ΤΕΕ από το 2008 και φυσικά άνεργος!

 

σκέφτομαι μέσα στον Φεβρουάριο ή τον Μάρτιο, να φύγω από την Ελλάδα και να ψάξω δουλειά στο εξωτερικό, σαν πρώτο προορισμό έχω την Κύπρο (και μετά 'όπου με βγάλει' ...)

πριν διαβάσω τις απόψεις / εμπειρίες σας, με το αθώο μου μυαλό, πίστευα ότι θα μπορούσα να κάνω μια προσωρινή διαγραφή από το ΤΕΕ μας για να γραφτώ σε αυτό της Κύπρου, πιστεύοντας, ότι θα μπορούσα να επιστρέψω (αν υπήρχε λόγος) σε 5-10 χρόνια πάλι εδώ και να ασκήσω το επάγγελμα 'σαν να μην έγινε τίποτα' ,αλλά προφανώς αυτό δεν γίνεται !

 

οπότε αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι:

 

1. αξίζει να δουλεύω Κύπρο και να πληρώνω και τα δύο ταμεία ? (φαντάζομαι την απάντηση αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις σκέψεις σας )

 

2. αν με τον εργοδότη στην Κύπρο τα βρούμε, και μου καλύπτει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ εδώ,αν χρειαστώ ιατρική περίθαλψη ενώ είμαι στην Κύπρο τι γίνεται ?

 

3. αξίζει η διαγραφή από το ΤΕΕ ? και αν κάποια στιγμή θελήσω να επιστρέψω ? απ' ότι ακούω μετά δεν μπορώ να ξαναγραφτώ ...

 

και κάτι τελευταίο

 

4. ο πατέρας μου θα βγει στην σύνταξη σε 1-1,5 χρόνο και έχει ένα μαγαζί με έπιπλα το οποίο θέλει να μου το μεταβιβάσει, αλλά απ΄ότι διαβάζω το αγαπημένο μας ταμείο δεν επιτρέπει να έχουμε άλλη ασχολία πλην από το μηχανιλίκι άρα είμαι αναγκασμένος να πληρώνω πάλι 2 ταμεία ? τα λέω σωστά ?

 

τι μου προτείνετε να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

αλλά απ΄ότι διαβάζω το αγαπημένο μας ταμείο δεν επιτρέπει να έχουμε άλλη ασχολία πλην από το μηχανιλίκι άρα είμαι αναγκασμένος να πληρώνω πάλι 2 ταμεία ? τα λέω σωστά ?

 

τι μου προτείνετε να κάνω ?

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό για τους "νέους" ασφαλισμένους (μετά το 1993). Επίσης η Κύπρος είναι χώρα της Ε.Ε. πλέον, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να πληρώνεις 2 ταμεία αν δουλεύεις εκεί. Ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ανάλογο φορέα της Κύπρου για ακριβείς πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Οδηγία 2005/36/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, υπάρχει ελεύθερη διακίνηση εντός ΕΕ. Με απλά λόγια, αν είσαι στο ΤΕΕ, μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σε άλλη χώρα της ΕΕ και αντίστροφα.

Για την Ελλάδα, βλ. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/isotimies

 

Για την ασφάλιση, αναφέρθηκε σε προηγούμενο post ότι αν ασφαλιστείς σε άλλη χώρα, δεν πληρώνεις πλέον ΤΣΜΕΔΕ, αρκεί να φέρεις χαρτί από το νέο φορέα ασφάλισης (και αντίστροφα, αν έρθεις Ελλάδα ενώ ήσουν ασφαλισμένος έξω). Ασαφές (για μένα) παραμένει το θέμα της αναγνώρισης χρόνων ασφάλισης μεταξύ ασφαλιστικών φορέων διαφορετικών χωρών: γίνεται μεν, ίσως όμως κάτι χάνεις (αυτό βέβαια συμβαίνει και όταν αλλάζεις φορέα στην ίδια χώρα - και όχι μόνο εντός Ελλάδας. Συγκεκριμένα το έχω ακούσει και στην Ολλανδία).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

4. ο πατέρας μου θα βγει στην σύνταξη σε 1-1,5 χρόνο και έχει ένα μαγαζί με έπιπλα το οποίο θέλει να μου το μεταβιβάσει, αλλά απ΄ότι διαβάζω το αγαπημένο μας ταμείο δεν επιτρέπει να έχουμε άλλη ασχολία πλην από το μηχανιλίκι άρα είμαι αναγκασμένος να πληρώνω πάλι 2 ταμεία ? τα λέω σωστά ?

 

τι μου προτείνετε να κάνω ?

 

Mπορεί ο πατερας σου να σου μεταβιβάσει το μαγαζί, αλλά ναι θα πληρώνεις 2 ταμεια και το τσμεδε και το πρώη τεβε!Το τσμεδε μας εχει δεμένους χειροπόδαρα!:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Για τους μετά το 1993, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος tpanag, δεν ισχύει η υποχρέωση καταβολής ασφαλίστρων και σε 2ο ασφαλιστικό φορέα.

 

Οικονομικά σε συμφέρει μάλιστα, το ΤΣΜΕΔΕ έναντι του ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους μετά το 1993, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος tpanag, δεν ισχύει η υποχρέωση καταβολής ασφαλίστρων και σε 2ο ασφαλιστικό φορέα.

 

Δες και παρ.3 άρ.18 Ν.3863/2010 http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/NOMOS_new38632010.pdf .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.