Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

κδ. Για την κατασκευή μιας και μόνο λιθόκτιστης 

αποθήκης σε καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα 

με το άρθρο 6 παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 ΦΕΚ 270Δ, 

με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε τετραγωνικά μέτρα (15 

τ.μ.) και συνολικό ύψος έως και τρία μέτρα (3.00μ.) 

 

το άρθρο 6 παρ. 4 του ΦΕΚ 270 Δ αναφέρει ότι:

4. Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων. 

 

άρα τα πολεοδομικά και λοιπά κριτήρια για την κατασκευή αγροτικής αποθήκης με επιφάνεια 15 τ.μ αδειοδοτούμενη με μικρής κλίμακας άδεια είναι:

α) καλλιεργούμενο αγρόκτημα όπως το ορίζει και εγκρίνει η δ/΄νση γεωργίας

β) να τηρηθεί η απόσταση 10 μ. από τα πλάγια και οπίσθια όρια του γεωτεμαχίου.

Δείτε ότι στην παρ. 4 του άρθρου 6 αναφέρει ότι για την κατοικία  θα έχει ισχύ το άρθρο 1 του ΠΔ του 85/ΦΕΚ 270 Δ το οποίο αναφέρει για αρτιότητες. Για την αποθήκη ακόμη και για 50 τ.μ (πόσο μάλλον για τα 15 τ.μ) έχει δοθεί άδεια (το έχει ανεβάσει ο Δημήτρης ο νομικός μας το αρχείο) κατά παρέκκλιση ως προς την οικοδομησιμότητα μη αρτίου γηπέδου. 

Συνεπώς η γνώμη μου είναι ότι η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για περίπτωση 15 τ.μ αποθήκης δεν απαιτεί αρτιότητα κατά παρέκκλιση ή κατά κανόνα. 

Η λογική του νομοθέτη ήταν και είναι να δοθεί η δυνατότητα στον καλλιεργητή να έχει μια μικρή αποθήκη για να βάζει εργαλεία, λιπάσματα φυτοφάρμακα και γενικότερα ότι χρειάζεται μια καλλιέργεια ανεξαρτήτου αρτιότητας και οικοδομήσιμότητας,  διότι τα τελευταία χρόνια είχαμε ελαφρώς ξεχάσει ότι η γη δεν κτίζεται μόνο, αλλά και καλλιεργείται. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ο δημητρης μου εχει στειλει και μενα μια αποφαση αποκεντρωμενης για να επιτραπει παρεκλιση αρτιοτητας. Δεν μου εστειλε καποιου ειδους αδεια!!!!

Αδεια μικρης κλιμακας δυστυχως δεν νομιζω πως, προσωρινα τουλαχιστον, μπορει να δωσει "συννομα" μια ΥΔΟΜ.

Αυριο θα ψαξω να βρω το σημειο της παλαιας εγκυκλιου που το ξεκαθαριζε για τον παλαιο τροπο εκδοσης μικρης κλιμακας πως δεν απαιτειται αρτιοτητα

Link to comment
Share on other sites

η παλιά εγκύκλιος αναφέρει απλά ότι δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας.Από τα παραπάνω που αναφέρω στο #301 προκύπτει ότι δεν υπάρχει απαίτηση για αρτιότητα.Δες αυτό με το μπλε χρώμα που έχω τονίσει. Το έγγραφο αυτό δίνει την παρέκκλιση οικοδομησιμότητας για αποθήκη 50 τ.μ σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 6 του ΦΕΚ 270/Δ διότι το συγκεκριμένο γήπεδο δεν ήταν ούτε άρτιο ούτε οικοδομήσιμο.

Οπότε με την αρχή της αναλογικότητας (και όχι μόνο) ισχυρίζομαι ότι, αν δόθηκε μια τέτοια παρέκκλιση σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο για μέγεθος αποθήκης 50 τ.μ γιατί να μη δοθεί ακριβώς το ίδιο για μια αισθητά μικρότερη αποθήκη 15 τ.μ η αδειοδότηση της οποίας από το λεκτικό της απόφασης (βλ. μπλε χρώμα κειμένου) δεν προκύπτει ότι απαιτεί αρτιότητα του γηπέδου. 

Από κει και πέρα αν η ΥΔΟΜ διαφωνεί να στο κοινοποιήσει εγγράφως για ποιο λόγο αρνείται τη χορήγηση της άδειας. 

 

 

         Εγκ-7646/13/12-2-04   Εγκ-13/04

Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών

 

1. Σας κοινοποιούμε την Απόφαση της Υφυπουργού ΠΕΧΩΔΕ Αποφ-5219/3-2-04 (ΦΕΚ-114Δ), η οποία εκδόθηκε σύμφωνα με τα Αρθ-7  παρ.1 και Αρθ-8 παρ.1, του Ν-3212/31-12-03 (ΦΕΚ-308Α) "Άδεια δόμησης, και άλλες διατάξεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων".

Με την ως άνω Απόφαση ρυθμίζεται η δυνατότητα κατασκευής συγκεκριμένων εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, όπως καθορίζονται με την Απόφαση, για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται "Έγκριση Εργασιών Μικρής κλίμακας".

(...)

 

5. Δεν απαιτούνται και δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας των κτιρίων, δηλώνονται όμως με σαφήνεια τα σχετικά στοιχεία του ακινήτου στην αίτηση. 

(....)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου ειμαι και γω! 

Για δικο μου χωραφι ενδιαφερομαι! 

Απλα πιστευω πως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και πρεπει να βγει μια εγκυκλιος που να το ξεκαθαριζει οπως αυτη που βρηκες.

Προς το παρον, ο μονος τροπος ειναι να κυνηγησω ΥΔΟΜ και αποκεντρωμενη για να βγαλω κανονικη αδεια δομησης με παρεκκλιση αποκεντρωμενης.

Οσο για τον νομοθετη, μαλλον το αντιθετο σκεφτηκε: Απο το "δεν απαιτειται, δεν ελεγχεται η αρτιοτητα" πηγε στο "σε καθε περιπτωση, υποχρεωτικα δηλωνεται αλλα δεν ελεγχεται".

Εχω την υποψια πως η δομηση εκτος σχεδιου σιγα σιγα θα απαγορευτει ετσι και αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

επιμένω στην αρχική τοποθέτηση. 

Δες ξανά το πρώτο σκέλος του ποστ 301, είναι από την τελευταία απόφαση του Οκτώβρη (?) 2013. Δες και το δεύτερο, το άρθρο 6 παρ 4, ότι διατυπώνει με σαφήνεια ότι η κατοικία ανεγείρεται με το άρθρο 1 ενώ η αποθήκη των 50 τ.μ (στη περίπτωσή μας των 15 τ.μ) δεν την υπάγει στην υποχρέωση του άρθρου 1 (δηλαδή αρτιότητα) Γι αυτό ακόμη και στην ανέγερση αποθηκών 50 τ.μ δίνουν παρέκκλιση οικοδομησιμότητας σε μη άρτιο γήπεδο. Αυτό θα είναι το επιχείρημά σου και στην ΥΔΟΜ.

Ας βρουν αυτοί δικό τους επιχείρημα να μην σου δώσουν την άδεια, αλλά πάντα εγγράφως.

ΥΓ. Για μένα το πιο δύσκολο στην όλη ιστορία είναι να λάβεις την έγκριση της δ/νσης γεωργίας παρά την ΕΕΜΚ της ΥΔΟΜ. 

Αυτά και τα λέμε. Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις. 

 

κδ. Για την κατασκευή μιας και μόνο λιθόκτιστης 

αποθήκης σε καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα 

με το άρθρο 6 παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 ΦΕΚ 270Δ, 

με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε τετραγωνικά μέτρα (15 

τ.μ.) και συνολικό ύψος έως και τρία μέτρα (3.00μ.) 

 

το άρθρο 6 παρ. 4 του ΦΕΚ 270 Δ αναφέρει ότι:

4. Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων. 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι για να λέει "εκτός της κατοικίας" προφανώς μιλάει για άρτια και οικοδομήσιμα.

Και κατά συνέπεια, η αναφορά της παρ. 4 άρθρου 6 στο άλλο κείμενο κολλάει στην έννοια του καλλιεργούμενου και μόνο,

αφού μάλιστα στη συνέχεια δίνει ειδικές προδιαγραφές για την επιτρεπόμενη αποθήκη,

διαφορετικές από τις αναφερόμενες στην ως άνω παράγραφο.

Θα σας έχω νεότερα από την πολεοδομία (τουλάχιστον τη δικιά μου) αλλά θα αργήσει λίγο (κατά τις 20 του μηνός)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!! Καλή χρονιά!!

Είμαι νεα μηχανικός και επειδη δε μου εχει ξανατύχει θέλω να ρωτήσω το εξής : 

ένας πελάτης θέλει να χωρίσει έναν ενιαίο ισόγειο χώρο που χρησιμοποιεί σαν εργαστήριο και να κάνει θέση στάθμευσης στο 1/3 του. 

Μπορεί να γίνει αυτό με άδεια μικρής κλίμακας εργασιών και να υπάγεται στην περίπτωση: 

- Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

Ή θα πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης από Χ χρηση σε θέση στάθμευσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρω αλλά υποθέτω ότι απαιτείται αλλαγή χρήσης, και βέβαια μεταγραφή της θέσης στάθμευσης, και τροποποίηση της σύστασης.

(είναι έτοιμος να βγάλει από την αρχή άδεια λειτουργίας για το νέο εργαστήριο που θα προκύψει; )

Link to comment
Share on other sites

Δέσμευση και μεταγραφή δεν θελει αφού δεν υποχρεώνει νόμος την δημιουργία της θ.σ.

Link to comment
Share on other sites

Δέσμευση και μεταγραφή δεν θελει αφού δεν υποχρεώνει νόμος την δημιουργία της θ.σ.

μπορεί να δηλώνεται ως θέση στάθμευσης ανεξάρτητη αν δεν γίνει αυτή η διαδικασία;

Δεν απαιτείται θέση στάθμευσης για το εργαστήριο ή για κάποια άλλη χρήση στο οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.