Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοσιακοί οικισμοί και Ν.4014


Recommended Posts

Σωστα τα λές. μου είχε διαφύγει το συγκεκριμμένο για τη χρήση.

Μήπως η Δεξαμενή μπορεί να θεωρηθεί ώς εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή :idea:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λογικο να απαγορευονται οι τακτοποιησεις αυθαιρετων χρησεων σε παραδοσιακους.μαλλον κατι ξεχασαν η δεν εδωσαν τη δεουσα σημασια

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λογικο να απαγορευονται οι τακτοποιησεις αυθαιρετων χρησεων σε παραδοσιακους.μαλλον κατι ξεχασαν η δεν εδωσαν τη δεουσα σημασια

 

αυτο ειναι το κακο, βιαστηκαν τοσο πολυ να βγαλουν το νομο, που ή ξεχασαν αμετρητες περιπτωσεις ή δεν εδωσαν σημασια και τωρα εμεις το παιζουμε μαντες..

 

Σωστα τα λές. μου είχε διαφύγει το συγκεκριμμένο για τη χρήση.

Μήπως η Δεξαμενή μπορεί να θεωρηθεί ώς εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή :idea:

 

καταρχας μπορεις σε παρακαλω να κανεις κατι με αυτο το email, πες μας το τηλεφωνο του να τον παρακαλεσουμε εμεις στη τελικη.. :P

 

κατα τ'αλλα πως να χαρακτηριστει αυθαιρετη κατασκευη αφου εχει αδεια σαν δεξαμενη και υπαρχει στα σχεδια;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατ. έχω αυθαίρετη προσθήκη που κατασκευάσθηκε μετά τον χαρακτηρισμό του οικισμού.

Θέλω να πληρώσω το παράβολο και να βγάλω άδεια νομιμοποίησης.

Το σύστημα όμως υπολογίζει μηδενικό πρόστιμο.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ας το αναλύσω λίγο παραπάνω μήπως κάτι έχω ξεχάσει.

Σε παλαιά κατοικία, προυφ. του 1955, έγινε μετά το 2004 ισόγεια προσθήκη (μπάνιο εμβαδού 5,05τ.μ.).Ο οικισμός χαρακτηρίσθηκε παραδοασιακός το 2003.

Βάζω λοιπόν :

Τ.Ζ. , χωρίς Ο.Α., YΔ, παραδοσιακός οικισμός<2000 κατ.,προς έκδοση οικοδομικής άδειας.

Όταν πατήσω υπολογισμό προστίμου το βγάζει μηδενικό.

Έχω ξεχάσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διαβάσεις λίγο το ΦΕΚ χαρακτηρισμού μήπως έχει κάποιες απαγορεύσεις που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα μετά στην επιτροπή ελέγχου .

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το ερώτημα του συναδέλφου και την απάντηση του ΤΕΕ παρακάτω:

 

ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΕ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ (ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ), ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΤΟ ΦΕΚ 249/25-11-11 ΠΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΥΘΜΙΣΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

 

----------

Από: Violaki A. <[email protected]>

Ημερομηνία: 12 Ιανουαρίου 2012 5:21 μ.μ.

Προς:

 

σχετικά με το ερώτημά σας, εάν πρόκειται για παραδοσιακό οικισμό άνω των 5000 κατοίκων δεν υπάρχει πρόβλημα να επιλεγεί ή αντίστοιχη περίπτωση στο λογισμικό, εφόσον στην περίπτωση αυτή η δήλωσή σας ολοκληρώνεται κανονικά, χωρίς τη διαδικασία που προβλέπεται στην παρ. 24 β (βα, ββ, βγ) του άρθρου 24. Εάν ανήκει σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 5000 κατοίκων, που όμως προϋπήρχε της κήρυξης, χρησιμοποιείτε την επιλογή "Εκτός παραδοσιακού οικισμού".

 

Όταν πατήσω υπολογισμό προστίμου το βγάζει μηδενικό.

 

Μηδενικό το βγάζει διότι με την επιλογή "παραδοσιακός οικισμός" υπολογίζει μόνο το παράβολο το οποίο επιτρέπει την προσωρινή υπαγωγή.

Για να προχωρήσει η διαδικασία σε τακτοποίηση θα πρέπει πρώτα να ελεγχθεί η αυθαιρεσία από την αρχιτεκτονική επιτροπή του αρ 9 και στη συνέχεια εφόσον αυτή γνωμοδοτήσει θετικά θα υπολογιστεί το πρόστιμό και η σχετική διαδικασία πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.