Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήξη προθεσμίας δόσεων για 3843/2010


Recommended Posts

ενα πού έχω με 3843 δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το ξοφλήσω ώς 31-1. Αρα (εφόσον δοθει παράταση) μπορώ στίς 1-2-2013 να το εντάξω στο 4014 χωρίς να χάσω αυτ΄'α που πλήρωσα εώς εδώ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενα πού έχω με 3843 δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το ξοφλήσω ώς 31-1. Αρα (εφόσον δοθει παράταση) μπορώ στίς 1-2-2013 να το εντάξω στο 4014 χωρίς να χάσω αυτ΄'α που πλήρωσα εώς εδώ έτσι?

 

Ναι

 

παραταση για τον 3843 με ΦΕΚ που να το λεει ξεκαθαρα προκειται ή τσαμπα περιμένουμε;

 

Δεν νομίζω. Τζάμπα περιμένουν όσοι περιμένουν....

Link to comment
Share on other sites

εννοω παραταση για εξοφληση..σε δικια μ περιπτωση εχω ακομη 4 δοσεις...τωρα μπορω να τις εξοφλησω αλλα δεν ξερω ανα θα τις δεχτουν στην πολεοδομια...γι αυτο ακομα δεν προχωραω...εσυ σε τι αναφερεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοθεί παράταση εξόφλησης των δόσεων του 3843 έως και τις 31.1.2013.

Εν καιρώ θα ενημερωθούν και οι πολεοδομίες και θα τις δέχονται για περαίωση (είναι καθαρά διαδικαστικό το θέμα αυτό).

Άλλη δεν νομίζω ότι, θα δοθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και αλλού η παράταση της αποπληρωμής του 3843/10 ΔΕΝ έχει ακόμα δημοσιευθεί σε ΦΕΚ γιατί απλούστατα δεν έχει ακόμα ψηφιστεί από την Βουλή. Η παρ. 3 του άρθρου 14 της ΠΝΠ στο ΦΕΚ 237/Α/5-12-12 που αναφέρει "3. Η ισχύς της διάταξης της περίπτ. γ της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αναστέλλεται μέχρι την 31/01/2013" ΔΕΝ συνεπάγεται παράταση του χρόνου πληρωμής αλλά μόνο αναστολή της επιβολής των προβλεπόμενων κυρώσεων. Από τις κυρώσεις αυτές η μόνη που έχει πρακτική αξία είναι η περίπτωση της έκπτωσης από το δικαίωμα ρύθμισης εάν δεν έχει καταβληθεί εμπρόθεσμα η πρώτη δόση (διότι οι άλλες περιπτώσεις όπως προσαύξηση 1% ή μη καταβολή 3 συνεχόμενων δόσεων δεν μπορούσαν μέχρι τώρα να εφαρμοστούν στον 3843 αφού δεν υπάρχουν τακτές προθεσμίες για τις λοιπές δόσεις).

 

Πρακτικά η προαναφερθείσα διάταξη για τον 3843 συνεπάγεται ΜΟΝΟ ότι όσοι πλήρωσαν το παράβολο αλλά καμία δόση ΔΕΝ έχουν εκπέσει από τη ρύθμιση αλλά ΔΕΝ δίδει παράταση για την αποπληρωμή του προστίμου έως 31-1-13. Ορθά προς το παρόν αρνούνται την περαίωση εκπρόθεσμων πληρωμών οι υπηρεσίες.

 

Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΠΟΥ ΔΙΔΕΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΩΣ 31-1-13 ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ Η ΨΗΦΙΣΗ ΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Το νομοσχέδιο βρίσκεται εδώ: http://www.hellenicp....pdf (άρθρο Δεύτερο, παράγραφος 10 στην σελίδα 7)

Edited by armenopoulos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η περιπτωση που μου τυχε συναδελφοι ειναι να εχω εκδοσει κανονικα τα προστιμα αλλα

ο πελατης μου να τα εχει πληρωσει πληρωσει εκπροθεσμα τον απριλη ολο το ποσο.

Εκτοτε περιμενω να δω αν εχει γινει καποια ρυθμιση που μου ειπε η πολεοδομια θεσσαλονικης

οτι κατι επικειται για τετοιες περιπτωσεις.

εδω http://www.imi.gr/ ειδα οτι μιλα για περαιωση εξοφληθεντων προστιμων αλλα δεν εχω αλλη

πληροφορηση.

Οποιος γνωριζει κατι ευπροδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....

Παράταση είναι βέβαιο ότι, θα δοθεί....

Από την άλλη, οι μη περαιωθέντες φάκελλοι 3843, θα πάνε στα τμήματα αυθαιρέτων των πολεοδομιών και θα "ελεγχθούν - επιβληθούν τα πρόστιμα" σε τουλάχιστον δύο χρόνια από σήμερα. Δηλαδή, υπάρχει χρόνος, αρκεί να ισχύει ο 4014....

Κι αν οι Πολεοδομία απαντήσει αρνητικά στην αίτηση ακύρωσης του φακέλου, με τη δικαιολογία ότι δεν προβλέπεται ακύρωση αφού πέρασε η προθεσμία πληρωμής;

Και μια ακόμη ερώτηση, προθεσμία στη διαδικασία περαίωσης υπάρχει; Διότι αν δεν υπάρχει και μπορώ να περαιώσω το 2014 δηλώσεις που πληρώθηκαν εγκαίρως , τότε πώς θα πάνε οι φάκελοι στο τμήμα αυθαιρέτων;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντά η πολεοδομία στις "αιτήσεις απόσυρσης" των φακέλλων του 3843 για ένταξη στον 4014.

Περαίωση φακέλλου 3843 μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις. Δεν υπάρχει όριο.

Η κάθε πολεοδομία, ανεξαρτήτως του αν έχεις κάνει περαίωση του φακέλλου 3843 ή όχι, γνωρίζει το αν έχει εξοφληθεί το συνολικό πρόστιμο, το πότε και το πως.

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζει η υπηρεσία δόμησης αν πληρώθηκαν τα πρόστιμα αφού δεν υπάρχει ηλεκτρονικό σύστημα για τον 3843; Αν το γνωρίζει γιατί να απαιτείται να πάει ο ενδιαφερόμενος με τις αποδείξεις εξόφλησης προκειμένου να κάνει περαίωση;

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζει απο το εγγραφο που λεει πανω πανω " ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ " και εχει εναν μοναδικο 5ψηφιο αριθμο Α/Κ απο διπλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.