Μετάβαση στο περιεχόμενο

μηχανικός ως καθηγητής σε φροντιστήριο


vanalex

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω πιάσει δουλειά σε φροντιστήριο και διδάσκω πληροφορική σε παιδιά λυκείου. Είμαι εγγεγραμμένος φυσικά στο ΤΕΕ και

 

ΤΣΜΕΔΕ. Το φροντιστήριο υποχρεούται να πληρώνει ΙΚΑ το 45% της διδακτικής ώρας. Από αυτό το ποσοστό το 17% νομίζω

 

αφαιρείται από τα δικά μου χρήματα. Πηγαίνοντας στο ΙΚΑ για να ρωτήσω περαιτέρω πάνω σ' αυτό το θέμα, με ενημέρωσαν

 

ότι αφού ο κύριος ασφαλιστικός φορέας μου είναι το ΤΣΜΕΔΕ, θα πληρώνει το φροντιστήριο ένα μικρότερο ποσοστό στο ΙΚΑ

 

(π.χ. 15%) και τα υπόλοιπα θα ενσωματώνονται στα χρήματα που θα παίρνω εγώ, ώστε να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ. 

 

Πηγαίνοντας στο ΤΣΜΕΔΕ, μου είπαν ότι άλλαξαν τα πράγματα και ότι πλέον αν είσαι μηχανικός δε θα εμπλέκεται το ΙΚΑ,

 

αλλά ο εργοδότης σου θα πρέπει να πληρώνει απευθείας το ΤΣΜΕΔΕ. Δηλαδή, πιο καθαρά, ακόμη και σαν καθαριστής

 

να δουλέψω αφού έχω πτυχίο μηχανικού θα πρέπει ο εργοδότης μου να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ. Μήπως γνωρίζετε κάτι 

 

παραπάνω πάνω σ' αυτό το θέμα; Τι ισχύει, για έναν μηχανικό που δουλεύει στην ουσία ωρομίσθιος σε φροντιστήριο;

 

Και κάτι άλλο... σε περίπτωση που αφήσουμε το ποσό αυτό του ΤΣΜΕΔΕ να "τρέχει" χωρίς να το πληρώνουμε ...

 

και αυξάνονται οι οφειλές μας...εκεί τι γίνεται; Έχουμε κυρώσεις; Μπορεί το ΤΣΜΕΔΕ νομικά να διεκδικήσει αυτό το ποσό;

 

Ευχαριστώ!

Edited by vanalex
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι μισθωτός και δουλεύεις με μπλοκάκι έχεις κάνει δηλαδή έναρξη στην εφορία ο εργοδότης δεν έχει καμία σχέση

με την ασφάλιση σου και υπεύθυνος είσαι εσύ για αυτόν τον λόγο στην αμοιβή σου θα υπολογίσεις και το τσμέδε

 

Αν είσαι μισθωτός πληρώνει ο εργοδότης ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ παροχές σε είδος(το λεγόμενο παλιά πακέτο 131).Εάν ΔΕΝ τις πληρώσει δεν θα έχεις ασφάλεια

ούτε επίδομα ανεργίας και εάν δεν κάνεις καταγγελία θα χρωστάς εσύ.Επιπλέον εάν χρωστάει πρέπει να κάνεις γρήγορα 

καταγγελία γιατί παραγράφεται (η υποχρέωση όχι το χρέος) γρήγορα και μετά το χρέος περνάει σε εσένα για πάντα αμετάκλητα.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ αργεί πολύ να κινητοποιηθεί αλλά μόλις πάρει μπρος δαγκώνει πολύ άσχημα για απλήρωτες εργοδοτικές εισφορές.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις ο μηχανικός που έχει γραφτεί στο ΤΕΕ έχει κύριο φορέα ασφάλισης και πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ είτε είναι μηχανικός στη

 NASA είτε οδοκαθαριστής.

 

(Για να είσαι σίγουρος πάντα γραπτά οι ερωτήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρεις και αιτιολογημένη απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 170/2011, νόμος 3996

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFYAFdDx4L2G3dtvSoClrL8Mdk-Qqj2Nad5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIufjRYTEVm_M_F2yX38yl6rVAsyjRQI1hzI4Zvai53WD7

 

Άρθρο 59
Ασφάλιση στουςΤομείς Επικουρικής Ασφάλισης και Πρόνοιας Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων του Ε.Τ.Α.Α.

 

Άρθρο 60
Παράλληλη Ασφάλιση Ε.Τ.Α.Α. και Ο.Α.Ε.Ε.

 

Άρθρο 61
Ειδικές Ρυθμίσεις Ε.Τ.Α.Α.

 

Άρθρο 62
Αναγνώριση χρόνων στο Ε.Τ.Α.Α.

 

...

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αλλά να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Έχω δουλέψει ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός στο ΤΕΙ Καβάλας για 2 χρόνια. Το ΤΕΙ για όλους τους εκπαιδευτικούς ήταν υποχρεωμένο να πληρώνει ασφάλεια ΙΚΑ. Στους μηχανικούς, όμως, πλήρωνε ένα μειωμένο ποσοστό επί της ώρας για ασφάλεια ΙΚΑ και έδινε απλώς τα υπόλοιπα χρήματα της ώρας στο χέρι ώστε να πληρώσει ο καθένας τον κύριο φορέα ασφάλισής του. Π.χ. αν η ώρα πληρωνόταν 16 ευρώ τότε παρακρατούσε για ασφάλεα ΙΚΑ 2 ευρώ και τα υπόλοιπα τα έπαιρνε ο εκπαιδευτικός για να πληρώσει τις υποχρεώσεις που είχε. Αυτό σε ποιο νόμο υπάγεται; Κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει και στα φροντιστήρια...εννοώ για εκπαιδευτικούς μηχανικούς..Ευχαριστώ

Edited by vanalex
Link to comment
Share on other sites

"ωρομίσθιος" δεν σημαίνει τίποτα όλα εξαρτώνται από το ύψος των μηνιαίων αποδοχών και πόσες ημέρες την εβδομάδα εργάζεται ο καθηγητής και φυσικά εάν είναι ΕΕ το ΙΚΑ δεν έχει καμία σχέση.

 

Το ακόλουθο ίσως ισχύει ακόμα

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ασφάλιση/Εισφορές/ΓενικάπερίΕισφορών/tabid/301/Default.aspx

 

Οι ωρομίσθιοι που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 634,56 euro ανεξάρτητα εάν υπάγονται στο παλαιό ασφαλιστικό ( ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992 ) ή στο νέο ασφαλιστικό ( εγγραφέντες στο Ταμείο μετά την 01/01/1993 ) πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω απο 634.60 € θεωρούνται μισθωτοί και γίνεται παρακράτηση και απόδοση προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών εισφορών .



Οι υπηρεσίες που τους απασχολούν υποχρεούνται, σύμφωνα με την 217/4246/09.03.1994 απόφαση του Διοικ. Συμβουλίου του ΤΣΜΕΔΕ, για τους παλαιούς ασφαλισμένους να επιβαρύνονται και να καταβάλλουν εργοδοτικές εισφορές για τον Ειδικό Λογαριασμό Προσθέτων Παροχών (ΕΛΠΠ) ποσοστό 13,33% επί των ακαθαρίστων αποδοχών και επί του Κλάδου Υγείας Τεχνικών (ΚΥΤ) ποσοστό 4,30% επί των ακαθαρίστων αποδοχών σε ποσό το οποίο δε μπορεί να είναι κατώτερο από το εκάστοτε ισχύον ΑΕΠ που σήμερα είναι 634,56 EYRO. Μόνο ο κλάδος υγείας υπολογίζεται επί 14 (12 μήνες & Δώρο Πάσχα & Επίδομα Αδείας & Δώρο Χριστουγέννων).



Για τους νέους ασφαλισμένους μετά την 1/1/1993 οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν μόνο εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο όπως αναλυτικά παραθέτουμε:

1) Για το κλάδο Κύριας Σύνταξης εργοδοτική εισφορά σε ποσοστό 13,33%.

2) Για το κλάδο Επικουρικού εργοδοτική εισφορά σε ποσοστό 3%, και

3) Για το κλάδο Υγείας Τεχνικών εργοδοτική εισφορά σε ποσοστό 4,3%.

Όλοι οι κλάδοι υπολογίζονται επί 14 .



Επίσης σας γνωρίζουμε ότι οι ασφαλιστικές εισφορές των ωρομισθίων μηχανικών δεν επηρεάζονται από το εάν αυτός απασχολείται σε έναν ή περισσότερους εργοδότες.



Η πληρωμή με αυτόν τον τρόπο γίνεται βάσει ειδικών ειδοποιητηρίων πληρωμής που εκδίδει το ταμείο και αποστέλλει στους υπόχρεους επί των οποίων αναγράφεται και η προθεσμία εξόφλησης αυτών.

Link to comment
Share on other sites

vanalex
θα σου περιγράψω μια παρόμοια εμπειρία μου σχετικά με το ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ αλλά του έτους 1988-1991
Διορίστηκα αρχές του 1988, στον ΟΑΕΚ τότε, ως βοηθός επιβλέποντα λόγω ειδικότητας μου ως Πολ Υπομηχανικός.
Δεν έπαιρνα εκκαθαριστικό της αμοιβής μου (και αυτό λόγο αδιαφορίας του αρμόδιου υπαλλήλου ΟΑΕΚ) μέχρι που το ΔΕΚ του 1998 πήρα το πρώτο και διαπίστωσα ότι μου γινότανε κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ και όχι υπέρ ΤΣΜΕΔΕ
Έκανα τότε έγγραφο στον ΟΑΕΚ, με το οποίο τους γνώριζα ότι έπρεπε να μου ασφαλίζουν στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ
Έκτοτε με ασφάλισαν πράγματι στο ΤΣΜΕΔΕ
Έλα όμως που, μετά το πέρας της σύμβασης με τον ΑΟΕΚ, έπρεπε ως εργολάβος Δημ Έργων το 1991 να πάρω και ασφαλιστική ενημερότητα ΤΣΜΕΔΕ
Το ΤΣΜΕΔΕ δυστυχώς, δεν αναγνώρισε το λάθος του ΟΑΕΚ (ως προς την καταβολή ΙΚΑ αντί ΤΣΜΕΔΕ) και μου ανάγκασε να τα πληρώσω προσωπικά ο ίδιος,
ενώ
είχα και έχω τη γνώμη ότι ο ασφαλιστικός μου φορέας θα έπρεπε να αναγκάσει τον εργοδότη μου (ΟΑΕΚ) να τα πληρώσει εκείνο (κάτι αντίστοιχο με αυτό που γίνεται με το ΙΚΑ που προστατεύει τον εργαζόμενο σε αντίστοιχες περιπτώσεις καταγγελιών περί μη καταβολής ασφαλίστρων)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το τι γίνεται με τους ασφαλιστικούς φορείς...και το τι κενά υπάρχουν είναι απίστευτο. Γιατί να είμαι υποχρεωμένος εγώ τώρα να πληρώνω ΙΚΑ; Επειδή ο νόμος λέει ότι κάθε μισθωτός πρέπει να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ. Και ο νόμος λέει ότι κάθε μηχανικός πρέπει να ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ. Και τελικά τι μου μένει εμένα από τα χρήματα της ώρας που δουλεύω; Εν τω μεταξύ είναι απίστευτο τι σου απαντάνε στο ΤΣΜΕΔΕ στην ερώτηση "Αφού δε δουλεύω σαν μηχανικός και δουλεύω σαν καθηγητής δεν γίνεται να διαγραφώ;" ΌΧΧΧΧΙΙΙΙΙ ΒΕΒΑΙΑ. Αν διαγραφείς παύεις να έχεις δικαιώματα μηχανικού. Και ρωτάω εγώ: η διαγραφή από το ΤΕΕ σου ακυρώνει το πτυχίο; είναι δυνατόν; Την άδεια εκπαίδευσης (το οποίο είναι το μόνο έγγραφο που ζητάει ένα φροντιστήριο) την έβγαλα με το πτυχίο μου και δε μου ζητήθηκε ούτε ασφαλιστική ενημερότητα αλλά και ούτε άδεια μηχανικού. Δηλαδή δε γίνεται να διαγραφώ και να είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ σαν καθηγητής σε φροντιστήριο;

 

Να 'στε καλά για τις απαντήσεις σας, σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ πληρώνεις μόνο 12.61% του μισθού ! Και όταν σε καλέσουν για μετεκπαίδευση στα ΠΑΟ θα πληρωθεις απο τον ΕΣ! Χώρια τα εισιτήρια για Σεφερλή που μπορείς να πάρεις από την ΕΕ.

 

 

2d0ylna.jpg

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.