Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

και στις διευκρινήσεις του 4014 το έλεγε ρητά ότι είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη,

αφού στο νόμο έλεγε στην πραγματικότητα το ανάποδο,

και πολλοί είχανε "χάσει μέντες" και αρκετές δηλώσεις ήταν σε αναμονή αφού σκόνταφταν στην υποχρεωτική νομιμοποίηση.

Από τότε και μετά πήγε περίπατο η νομιμοποίηση

(μόνο ο ponireas έχει ξεσκιστεί! αστειεύομαι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επίσημο χαρακτηρισμό η οδός. Είναι ο δρόμος που ενώνει δύο οικισμούς στη Σαλαμίνα.

 

παρε υπο μαλης αυτο...

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Nov6WWSidxI%3d&tabid=777&language=el-GR

βγαλε και μια φωτογραφια που να δειχνει το γκρειντερ του Δημου που συντηρει τον δρομο

 

και πες τους

ειναι δρομος Δημοτικος... :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παρε υπο μαλης αυτο...

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Nov6WWSidxI%3d&tabid=777&language=el-GR

βγαλε και μια φωτογραφια που να δειχνει το γκρειντερ του Δημου που συντηρει τον δρομο

 

και πες τους

ειναι δρομος Δημοτικος...

 

Από την Πολεοδομία δεν έχουν επίσημο χαρακτηρισμό. Από τον Δήμο μου απάντησαν ότι τον θεωρούν Δημοτικό Οδικό Δίκτυο. Το ερώτημά μου είναι αν θα ελέγξω με το 15 μ. από τον άξονα οδού του 169Α/98 περί μέτρων ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας ή πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο π.χ. από το ΦΕΚ των όρων δόμησης των εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

παρε υπο μαλης αυτο...

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Nov6WWSidxI%3d&tabid=777&language=el-GR

βγαλε και μια φωτογραφια που να δειχνει το γκρειντερ του Δημου που συντηρει τον δρομο

 

και πες τους

ειναι δρομος Δημοτικος... :smile:

+1 επειδή είσαι ολόσωστος ( και επειδή με πρόλαβες). Καλημέρα Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σε κατοικια προ 55 έχει γίνει επισκευή με εσωτερική θεμελίωση, υποστηλώματα και πλάκα. Τι αυθαίρετο θεωρείται?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσέγγιση:

α. Εαν έχεις ''νόμιμο περιτύπωμα'' άρα Ο.Α. (όπου φαίνονται τα νόμιμα m2), δεν θα θεωρούσα ότι έχεις υπέρβαση δόμησης (αφού είσαι εντός του κτιρίου) οπότε θα υπολόγιζα με αναλυτικό.

β. Εαν δεν έχεις ''νόμιμο περιτύπωμα'', θα έβαζα Υπέρβαση Δόμησης όλα τα m2, με παλαιότητα τον χρόνο κατ/ευής του νέου Φ.Ο. Θα ''ζύγιαζα'' βέβαια και το πρόστιμο (στην 2η περίπτωση), για να δώ πόσο μεγάλο είναι

Link to comment
Share on other sites

Από την Πολεοδομία δεν έχουν επίσημο χαρακτηρισμό. Από τον Δήμο μου απάντησαν ότι τον θεωρούν Δημοτικό Οδικό Δίκτυο. Το ερώτημά μου είναι αν θα ελέγξω με το 15 μ. από τον άξονα οδού του 169Α/98 περί μέτρων ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας ή πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο π.χ. από το ΦΕΚ των όρων δόμησης των εκτός σχεδίου.

σε συνδυασμό με το αρχικό σου μήνυμα: "Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι πρέπει να κοιτάξω τους όρους δόμησης των εκτός σχεδίου. Εκεί αναφέρει απόσταση από το όριο γηπέδου 15 μ. ενώ για κατοικία σε γήπεδο 750-1200 τ.μ. απόσταση 2,50 μ. Εγώ έχω ένα αγροτεμάχιο Ε=635 τ.μ. Λαμβάνω υπόψιν μου αυτά ή ισχύει κάτι διαφορετικό όσον αφορά στην ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας που αναφέρει το άρθρο 2 του ν.4178?"

 

Οι υποχρεωτικές αποστάσεις για τα κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα ορίζονται από το άρθρο 1 παρ 2-5β ΦΕΚ 270/Δ/85 σε συνδυασμό με τις επεξηγήσεις της εγκ. 104/86 αναφέρονται οι υποχρεωτικές πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις τις οποίες υποχρεωτικά θα τηρήσει το κτίριο. Οι αποστάσεις στο πρόσωπο του γηπέδου θα καθοριστούν από το ΠΔ 209/98 ανάλογα με την κατηγορία της οδού έμπροσθεν του γηπέδου. 

Από όσα αναφέρεις αντιλαμβάνομαι ότι το πιθανότερο είναι να έχεις δημοτική οδό. Αν πράγματι είναι έτσι και έχεις δημοτική οδό σε εκτός οικισμού περιοχή, η οποία συνδέει 2 οικισμούς, η απόσταση δόμησης (λόγω μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας)  από το πρόσωπο θα είναι 15 μ από τον άξονα. Αν η αυθαίρετη κατασκευή έγινε μετά το 98, βλέπεις αν είναι μέσα στα δεύτερο ήμισυ της απόστασης προς την πλευρά του γηπέδου ώστε να εντάξεις το αυθαίρετο στη ρύθμιση.

Αν ο δρόμος δεν είναι καν δημοτικός (και εννοείται όχι επαρχιακός) τότε είναι αγροτικός και δεν έχεις υποχρέωση τήρησης μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας. Με απλά λόγια τακτοποιείς σε κάθε απόσταση εντός του γηπέδου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα έχω μπερδέψει στο μυαλό μου τελείως........

 

Συγκεντρωτικά, λοιπόν, αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο με πρόσωπο σε δρόμο Δημοτικού Οδικού Δικτύου σύμφωνα με τον Δήμο αλλά χωρίς επίσημο χαρακτηρισμό από την Πολεοδομία, για να υπαχθεί στο ν.4178 πρέπει το κτίσμα να απέχει 50% επί 15 μ. από τον άξονα της οδού. Αν είναι κατασκευή προ 1998 τι κριτήρια έχω;

 

Στην περιοχή γενικότερα υπάρχουν κτίσματα σε εκτός σχεδίου περιοχές πάνω σε "λεωφόρους" τα οποία οι ιδιοκτήτες θέλουν να εντάξουν στο νόμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις τι ελέγχουμε;

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Προσπαθούμε όλοι να βγάλουμε άκρη με έναν προχειρογραμμένο νόμο...............

Link to comment
Share on other sites

Παύλο συγνώμη για την παρέμβαση αλλά έχω μία απορία:

το γεγονός ότι είναι εντός ζώνης, παίζει κάποιο ρόλο ως προς τις αποστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

apier: οι ελάχιστες πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις για γήπεδο εντός ζώνης 500 μ. ορίζονται στα 5 μ. Ο χαρακτήρας της οδού θα καθορίσει τη γραμμή δόμησης στο πρόσωπο η οποία σε κάθε περίπτωση θα είναι πίσω από το όριο απαλλοτρίωσης της οδού εφόσον αυτό υπάρχει (πχ επαρχιακές, εθνικές οδοί), αλλιώς αν η γραμμή από τα μέτρα ασφαλείας πέσει μπροστά ακολουθείται η δυσμενέστερη γραμμή (όριο απαλλοτρίωσης).

 

sonja_k

 

για κατασκευές προ ΠΔ 209/98 θα εξετάσεις τα ακόλουθα ΦΕΚ ανάλογα τον αποδεδειγμένο χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου:

 

ΠΔ-347/93 (ΦΕΚ-146/Α/2-9-93)  [ΙΣΧΥΣΕ απο 2-9-93 και ΚΑΤΗΡΓΗΘΗ 15-7-98] 

 

ΒΔ/26-8-36                      (ΦΕΚ-392/Α/8-9-36)

        [ ΙΣΧΥΣΕ  από  8-9-36   ΚΑΤΗΡΓΗΘH την 2-10-93 ] 

 

ΠΔ/25-11-29  ΑΡΘΡΟΝ-28.                ( ΦΕΚ-421/Α).

  "Περί κωδικοποιήσεως των περί κατασκευής και συντηρήσεως οδών

                       κειμένων διατάξεων". 

 

ΒΔ/30-12-64                 (ΦΕΚ-9/Α/16-1-65)

       [ΙΣΧΥΕΙ με επιφύλαξη απο 16-1-65] (ΦΕΚ-9/Α/65)

      "Περί τροποποιήσεως εν μέρει του από ΒΔ/23-10-59 

     περί μέτρων τινών διά την ασφάλειαν της υπεραστικής

         συγκοινωνίας".

Συνοψίζοντας για την υπαγωγή θα εξεταστεί η χρονολογία του αυθαιρέτου, ο τότε χαρακτήρας της οδού και το αντίστοιχο ΠΔ ή ΒΔ περί μέτρων ασφαλείας. Γήπεδο με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο δεν έχει υποχρέωση τήρησης μέτρων. Η δε υποχρέωση που θα είχε ένα τέτοιο γήπεδο σε περίπτωση άδειας φυσικά ακολουθεί το ΦΕΚ 270 /Δ/. αλλά αυτό δεν σχετίζεται με την απαγόρευση υπαγωγής στο νόμο για ένα αυθαίρετο που θα παραβιάζει στο παράδειγμα που είπαμε τα 5 μ. από το όριο του αγροτικού δρόμου. Στη περίπτωσή σου και αν οι υποθέσεις μας είναι σωστές θα κάνεις τους ελέγχους που συζητήσαμε. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.