Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χανω την κατ3 για λιγο

τι εννοεις για το παραρτημα? Πως θα μπορουσα να το βαλω αφου δεν εχω καμια υπερβαση?

 

Αρχικά σύμφωνα με το αρ.9 ΚΑΤ.3 :

 

«Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις

προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την

παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου

18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης

(ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις

υπολογισμού του προστίμου του παρόντος

 

Στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να έχεις  το ίδιο εμβαδόν ισογείου, ΟΜΩΣ έχεις βγει από το νόμιμο περίγραμμα της κάτοψης και αυτό μετρά ως Υ.Κ και Υ.Δ . Συμψηφισμό με το έλλειμμα κάλυψης και δόμησης που έχεις σε σημεία που αφίστασαι από το νόμιμο περίγραμμα (όπου δηλ. είσαι πιο μέσα) δεν μπορείς να κάνεις, άρα μένει σαν υπέρβαση αυτό που είναι έξω από το περίγραμμα της αδείας.

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αντον και ευχαριστω για το χρονο σου

μια διευκρινηση να κανω:

η διασταση που μεγαλωσε ειναι στο 5% της κατ3

Η διασταση που μικρυνε ομως δεν ειναι < 5%!

Πιστευεις οτι δεν μπορει να μπει στην κατ3 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....


θα ηθελα να ρωτησω κατι....... σε ισογεια κατοικια εχω υπερβαση κτισματοσ κατα 2,20μ στο ισογειο, ενα στεγαστρο στο ισογειο και μια αποθηκη στην ταρατσα 18μ2...........για τον ελεγχω τησ κατηγοριας.......πως υπολογιζω;;;;;;;;;; 


Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αντον και ευχαριστω για το χρονο σου

μια διευκρινηση να κανω:

η διασταση που μεγαλωσε ειναι στο 5% της κατ3

Η διασταση που μικρυνε ομως δεν ειναι < 5%!

Πιστευεις οτι δεν μπορει να μπει στην κατ3 ?

Καλημέρα σου,

Για την ένταξη στην  (ιστ΄) ελέγχεις να είναι μέσα στο όριο του 5% ΑΛΛΑΓΕΣ (+,-) των διαστάσεων όπως αναφέρει, όχι απλά ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ (+).

Άρα και η διάσταση που μίκρυνε ελέγχεται και η διαφορά αν είναι >5% δεν πληρεί την προυποθεση για την (ιστ΄).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα.....

θα ηθελα να ρωτησω κατι....... σε ισογεια κατοικια εχω υπερβαση κτισματοσ κατα 2,20μ στο ισογειο, ενα στεγαστρο στο ισογειο και μια αποθηκη στην ταρατσα 18μ2...........για τον ελεγχω τησ κατηγοριας.......πως υπολογιζω;;;;;;;;;; 

 

 Για την εύρεση κατηγορίας κατ αρχήν και πάντα ξεκινάς από το πότε και όχι από το τι έχει γίνει αυθαίρετα.

Έτσι ελέγχεις για κατ. 1 ή 2 που είναι πλεονεκτικές.

Με αυτά που έχεις δώσει πάντως δεν έχεις ΚΑΤ.3

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Για την εύρεση κατηγορίας κατ αρχήν και πάντα ξεκινάς από το πότε και όχι από το τι έχει γίνει αυθαίρετα.

Έτσι ελέγχεις για κατ. 1 ή 2 που είναι πλεονεκτικές.

Με αυτά που έχεις δώσει πάντως δεν έχεις ΚΑΤ.3

χρονολογικα ειμαι απο 83-2003 με οικοδομικη αδεια οποτε κοιταζω για κατηγορια 4......εκει υπαρχει το μπερδεμα.......

 

για να ελεγξω την κατηγορια μαζευω ολες τισ αυθαιρεσιες που υπαρχουν στο διωροφο κτιριο και τις συγκρινω με τα πραγματοποιουμενα της οικοδομικης αδειας;;;;;;;;;;;

μπορω να συγκρινω την καθε αυθαιρεσια ξεχωριστα για να βρω την κατηγορια;;;;;;;;;;;;;;;;

για την κατηγορια μαζευω τισ αυθαιρεσιες που εχουν κυρια χρηση μονο ή ολες;;;;;;;;;;;;;;;;;

πρεπει να συντρεχουν ταυτοχρονα τα επιτρεπτα ορια δομηση καλυψη υψος για να το ενταξω στην κατηγορια 4;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

χρονολογικα ειμαι απο 83-2003 με οικοδομικη αδεια οποτε κοιταζω για κατηγορια 4......εκει υπαρχει το μπερδεμα.......

 

για να ελεγξω την κατηγορια μαζευω ολες τισ αυθαιρεσιες που υπαρχουν στο διωροφο κτιριο και τις συγκρινω με τα πραγματοποιουμενα της οικοδομικης αδειας;;;;;;;;;;;

ΔΙώροφο!;; ;;;    α) είχες μιλήσει για ισόγεια κατοικία.  β) υπάρχει σύσταση Ο.Ι;

μπορω να συγκρινω την καθε αυθαιρεσια ξεχωριστα για να βρω την κατηγορια;;;;;;;;;;;;;;;;

Σε γενική βάση ΟΧΙ.  Αν κατακερματίζονταν π.χ οι αυθαιρεσίες για ξεχωριστό έλεγχο ίσως δεν θα φτάναμε ποτέ στην ΚΑΤ.5

για την κατηγορια μαζευω τισ αυθαιρεσιες που εχουν κυρια χρηση μονο ή ολες;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μαζεύεις όλες αυτές που χρεώνονται με Υ.Δ από το ΠΑΡ. Α΄

πρεπει να συντρεχουν ταυτοχρονα τα επιτρεπτα ορια δομηση καλυψη υψος για να το ενταξω στην κατηγορια 4;;;;;;;;;

Βεβαίως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παραθετω αναλυτικα την περιπτωση μου για το παραπανω ερωτημα που εθεσα.......


αναλυτικα οι αυθαιρεσιες ειναι=


1)κυριος χωρος στο ισογειο 4,40 με καλυψη δομηση χρονολογια απο το 2004 και μετα


2)βοηθητικος χωρος στο ισογειο 3,30 με καλυψη δομηση χρονολογια απο το 2004 και μετα 


3)αποθηκη στην ταρατσα 16μ2 με δομηση και υψος 2,60 χρονολογια απο το 2004 και μετα


4)1 πολεοδομικη παραβαση


                                                   συνολο παραβασεων=23,70


 


 


στην αδεια τα πραγματοποιουμενα στοιχεια ηταν=


καλυψη=100


δομηση=100


υψος=4,45 


 


αρα καλυψη=100*40%=40 εχω 7,70 ειναι οκ


       δομηση=100*40*=40 εχω 23,70 ειναι οκ


       υψος=4,45*20*=0,89 εχω 2,60 αρα δεν ειναι οκ


 


οποτε βαζω κατηγορια 5 σε ολα τα φυλλα καταγραφης των αυθαιρεσιων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 


Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα βάλεις σε κάθε φύλλο την κατηγορία που έχει. Αρκεί να συνδυάζονται οι κατηγορίες σύμφωνα με την εγκ. 4  αρθρο 9.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.