Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα θελα τη γνώμη σας σε δύο παρόμοια θέματα που με απασχολούν:

α) Όταν έχω μία Υ.Δ. αποτέλεσμα αυθαίρετης προσθήκης κατ επέκταση Α' ορόφου με κάθετα στοιχεία από ω.σ., η επιφάνεια που δημιουργείται στον ελεύθερο χώρο του ακαλύπτου είναι ένας Η/Χ που πρέπει να υπαχθεί και αυτός στην ρύθμιση;

β) Ένα αυθαίρετο στέγαστρο με κεραμίδια με κάθετα δομικά στοιχεία που στεγάζει έναν εξώστη και πιθανόν να δημιουργεί έναν Η/Χ, υπολογίζονται και τα δύο στον αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

α) ότι δεν καλύπτεται από τα σχέδια της άδειας είναι αυθαίρετο. Αν πρόκειται για ανοιχτό χώρο με αναλυτικό.

 

β)Το στέγαστρο με αναλυτικό, εάν πρόκειται για ανοιχτό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

το help desk βρήκε την Σολομώντεια λύση του μισού- μισού:

"Στην περίπτωση  κοινής δήλωσης να γίνεται συμψηφισμός  για τις Ο.Ι του ίδιου ιδιοκτήτη και ξέχωρα για τις Ο.Ι ξεχωριστών ιδιοκτητών."

Προσωπικά το βρίσκω λογικότερο από τις δύο άλλες ακραίες λύσεις και συμφωνώ.

εχω την εξης περιπτωση

σε κτιριο με δυο κολλητες μεζονετες τακτοποιει ο ενας το υπογειο που εγινε κατοικια

ο αλλος ιδιοκτητης το ειχε κανει με τον 3843

επιπλεον το κτιριο εχει μικρη μεταβολη στις εξωτερικες διαστασεις και ειναι στην κατ3

απο το χελπ ντεσκ μου ειπαν οτι μπορω να τα βαλω στην ιδια δηλωση

το υπογειο του ενος και την παραβαση συνολικα του κτιριου (με 2 φκ, το ενα για το υπογειο και το αλλο για το κτηριο απ'οτι καταλαβαινω)

τι λετε μπορω να προχωρησω?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο που άλλαξε χρήση λαμβάνει ΥΔ. Ενδεχομένως υπάρχει και λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα. Το άλλο υπόγειο έχει ρυθμιστεί με ν. 3843. Άρα ως προς τη χρήση είσαι εντάξει. Ελέγχεις και σε αυτό το ξεμπάζωμα.

Προσωπικά αποφεύγω κοινές δηλώσεις διαφορετικών ιδιοκτητών. 

Link to comment
Share on other sites

........Προσωπικά αποφεύγω κοινές δηλώσεις διαφορετικών ιδιοκτητών. 

 

Και πολύ ορθώς πράττεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω κοινές δηλώσεις διαφορετικών ιδιοκτητών. 

ναι σιγουρα, αυτος δεν ειναι ο κανονας

αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, με τη συγκεκριμενη παραβαση

πιστευω οτι μπορω να μην εξαντλησω την αυστηροτητα μου

εχω κ το οκ απο το χελπ ντεσκ 8-)

 

(παντως δε σκοπευω να αναφερω κ το ονομα του διπλα

λεω απλως στην ΤΕ να βαλω τις διαστασεις ολου του κτιριου. πολυυυ λαθος?)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε!

καποιος αγορασε ενα αυθαιρετο διαμερισμα (δεν υπαρχει στην αδεια) σε αποληξη κλιμακοστασιου σε πολυκατοικια. προκειται για προσθηκη οροφου. επειδη εχουν γινει συμβολαια πωλησης υπαρχει πινακας χιλιοστων και αναλογει ενα ποσοστο και σε αυτο το χωρο. ο καποιος επεκτεινε επιπλεον τον οροφο. εγω την υπερβαση δομησης θα την παρω με βαση τα χιλιοστα που εχει το παλιο κομματι;

 

επιπλεον το πρωτο αυθαιρετο τμημα (που πωληθηκε) ειχε καταπατησει απο το κλιμακοστασιο επιφανεια. αυτο δηλωνεται ως αλλαγη χρησης ή υπερβαση δομησης;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα χιλιοστά βρίσκεις τα ποσοστά υπέρβασης.

 

Καταπάτηση κλιμακοστασίου ως Υπέρβαση Δόμησης. Πρόσεξε. Πρέπει να αναζητηθούν συναινέσεις εφόσον πρόκειται για καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.