Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Χαιρετώ.

 

Στην έκδοση Autocad 2014 , όταν πάω να φορτώσω τις εφαρμογές στην βαλίτσα του "startup suite" , μου βγάζει το μήνυμα

 

 

 

 

 

post-83080-0-63287100-1389949389_thumb.png

 

 

 

 

 

edit :

 

χίλια συγγνώμη , είχε αναφερθει παραπάνω , έπρεπε να φορτώσω τo vba module από εδώ http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?siteID=123112&id=12715668&linkID=9240618

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

 

Απευθύνομαι στον iliekater.

 

Αν και είμαι παντελώς άσχετος από AutoCAD, συγχαρητήρια για το όλο project, τη διάθεση, τη βοήθεια κλπ.

 

Βοηθάω απλά ένα φίλο στην εγκατάσταση του προγράμματός σου. Έχει AutoCAD 2007 και εγκατέστησα το FreeCAD 4.09, σε Windows XP x86 Service Pack 3.

 

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε έχει συζητηθεί και λυθεί ΕΔΩ (εμφάνιση του μηνύματος "could not load an object because it is not available on this machine" τουλάχιστον καμιά δεκαριά φορές κατά το κλείσιμο του προγράμματος).

 

Ανέβασες ένα αρχείο με όλα τα DLL που είχες (το support.zip) στο rapidshare. Το αρχείο όμως δεν υπάρχει πια. Πως μπορώ να το έχω; Εκτός και αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση.

 

Σημειωτέον ότι δοκίμασα εγκατάσταση (Autocad 2007 + FreeCAD) και σε Windows 7 Home Premium x86, το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.

 

Ευχαριστώ.

Edited by perastikos2
Link to comment
Share on other sites

Γειά-σου Perastike2 !

Κοίταξε στο αρχείο Γενικά περί FreeCAD.doc , προς τέλος , όπου περιγράφω το πρόβλημα 3 . Πιθανώς αυτό να είναι το πρόβλημα . Δοκίμασέ-το και πέσε μου τι έγινε .

Link to comment
Share on other sites

Γειά-σου Perastike2 !

Κοίταξε στο αρχείο Γενικά περί FreeCAD.doc , προς τέλος , όπου περιγράφω το πρόβλημα 3 . Πιθανώς αυτό να είναι το πρόβλημα . Δοκίμασέ-το και πέσε μου τι έγινε .

 

Αν και μίλησα με τον iliekater, απαντώ για οποιονδήποτε μελλοντικό επισκέπτη.

 

Πράγματι το πρόβλημα επιλύθηκε.

 

Να 'σαι καλά iliekater.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κατόπιν σχετικού γράμματος ανέβασα εδώ την έκδοση 4.10 διορθώνοντας το ενοχλητικό πρόβλημα περί μη εκκίνησης κάποιων εντολών του FreeCAD :

https://drive.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCUnhpQUh5MGRpYnM/edit?usp=sharing

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά εμφανίστηκε το menu. 

 

Δε δουλεύουν όμως όλες οι εντολές. Δε δουλεύει καθόλου η εισαγωγή αντικειμένων. Εμφανίζει το παραπάνω μήνυμα. 

 

εφάρμοσα το πρόβημα 3 αλλά δεν δούλεψε...

 

οι βιβλιοθήκες ακόμη δεν τρέχουν, ενώ και το γνωστό μήνυμα εμφανίζεται συχνά...

 

συμπληρώνω ότι τo λειτουργικό είναι Windows 7, x64, Ultimate και office 2013

 

το autocad είναι 2014 - student edition

 

nobody?

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 7 months later...

Καλησπέρα 

 

Χρειαζομαι μια βοηθεια σχετικα με το πρόβλημα 3 και την καταγραφη των αρχειων για λειτουργικο 64 bit 

 

Ποιες ειναι οι εντολες που πρεπει να δωσω αφου αντιγραψω τα 2 αρχεια στο φακελο Windows\SysWOW64 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανέβασα εδώ την έκδοση 4.11 , όπου έχω προσθέσει περίπου 100 σύμβολα (blocks) , κυρίως όψεις διαφόρων επίπλων :

https://drive.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCaWwtd05tMi16MkU/view?usp=sharing

 

cvlengnr :

Δοκίμασε τα :

regsvr32 c:\Windows\SysWOW64\Comdlg32.ocx
regsvr32 c:\Windows\SysWOW64\MSADODC.OCX

Τρέξε όμως το Regsvr32 που βρίσκεται σε εκείνον το φάκελο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.