Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΤΕΙ


Recommended Posts

+1000!!!! Αλλά... αυτή έχουμε, αυτή επιλέγουμε.... αλλιώς, μάλλον πρέπει να αναλάβουμε και το μερίδιο της ευθύνης μας στο γιατί δεν ασχολούμαστε εμείςμε το αντικείμενο... Αν και δεν είναι παράξενο... Μας κυβερνάν αυτοί που μας αξίζουν... σωστά;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το είπα και παλαιότερα. Επειδή μπορεί όταν πάρουμε ΕΔ να κλείσει το μαγαζάκι της ΕΕΤΕΜ, μάλλον τελικά σαμποτάρουν τις προσπάθειες για εξεύρεση λύσης παρά τις βοηθάνε...

 

@ikaros13 είναι υποτίθεται το συλλογικό μας όργανο άρα αυτό κινεί τις υποθέσεις που μας αφορούν. Όπως καταλαβαίνεις δεν κινείται τίποτα τα τελευταία 28 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος....αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι πρώτα ευθύνονται η πολιτεία (τα βάζω όλα μέσα υπουργεία, εκπαιδευτικά ιδρύματα), ΤΕΕ, και στο τέλος η ΕΕΕΜ ή μήπως έχουν τα χερια δεμένα? Εκτός αν ξέρετε κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Γελοία πράγματα παιδιά.. Να σπουδάζεις τόσα χρόνια, και έπειτα από κάποια στιγμή το ίδιο το σύστημα, δηλαδή το κράτος, με τους τραγικούς του κανόνες και νόμους να σε βάζει στη διαδικασία του να αμφισβητείς ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό! "Τι σπούδασα ρε παιδί μου; Είμαι μηχανικός, η δεν είμαι; Τι είμαι επιτέλους;" Να φεύγεις έξω και να βλέπεις την τεράστια διαφορά και των ανθρώπων και του κράτους. Να υπάρχει δηλαδή αυτό που λέμε "Αυτονόητο"!! Και μετά να γυρίζεις στη Bananaland.. Και εκεί που είσαι έτοιμος να γκαζώσει και να αρχίσεις τη ζωή σου να σου κόβουν τα φτερά με τα υπομνήματά τους, τις ανακοινώσεις τους, τα τραπεζώματά τους και τις κουβέντες πίσω από τα χαρτιά τους.. Βαρεθήκαμε παιδιά, βαρεθήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

Σας υπογράφω οτι το κράτος δεν θα κάνει τίποτα απο τα παραπάνω. Η στρατηγική είναι η εξής. Θα δώσει ΕΔ στους αποφοίτους των κολέγιων που συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού, σιγά σιγά θα πέσει η ζήτηση στα ΑΤΕΙ και σιγά σιγα θα τα κλείνει λόγω μνημονίου. Αρχικά μειώνοντας του φοιτητές και μετά τα τμήματα μέσω συγχωνεύσεων κλπ. Μην βιάζεστε όμως διότι το ίδιο θα γίνει και στα ΑΕΙ. θα δείτε που η Τρόικα και καλά θα ζητήσει μείωση των εισακτέων κατά 30%.

Link to comment
Share on other sites

Θα δειξω με εικονες γιατι φρασεις οπως "Τα ΤΕΙ να κλεισουν", "Τα ΤΕΙ ειναι ισαξια με τα ΑΕΙ" και "Τα ΤΕΙ ειναι χαλια"

ειναι βλακωδεις. Ως γνωστις μια εικονα αξιζει οσο 1000 λεξεις...:

 

Εργαστηρια καποιου τμηματος ΤΕΙ, δεν με νοιαζει καν ποιο:

 

http://www.teipat.gr...wn_P3120245.jpg

 

http://www.teipat.gr...wn_P3120247.jpg

 

http://www.teipat.gr...as_P2090055.jpg

 

Εργαστηρια αλλου τμηματος ΤΕΙ :

 

http://www.nanohybri..._412_550_90.jpg

 

http://www.nanohybri..._412_550_90.jpg

 

http://www.nanohybri..._412_550_90.jpg

 

 

Το πρωτο τμημα εχει εργαστηρια αναλογα με αυτα ενος τεχνικου λυκειου ενω το 2ο εργαστηρια αναλογα ενος

καλου εργαστηριου καποιας προηγμενης δυτικης χωρας. Φανταζομαι αναλογες διαφορες μπορεις να δει κανεις

στην ερευνα, στην διδασκαλια και παντου. Το ιδιο ακριβως γινεται και με τα ΑΕΙ. Οποτε μηπως η γενικευση

κανει κακο και η ουσιαστικη αξιολογηση ειναι πιο ουσιαστικη? Μηπως να κλεισουν λοιπον ορισμενα ΤΕΙ και

ΑΕΙ που δεν προσφερουν αναλογα με την χρηματοδοτηση τους?

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που λέει ο Ροδοπουλος τα λέει όλα. Όλοι μας ξέρουμε ότι τελικά έτσι θα γίνει.

 

Όπως και στους υπόλοιπους τομείς έτσι και στην παιδεία, αφού δεν μπορέσαμε να βάλουμε μόνοι μας μια τάξη, θα έρθουν να μας επιβάλλουν οι τροϊκανοί την δική τους τάξη πραγμάτων.

Τόσα χρόνια το ΤΕΕ έβλεπε τους βαρβάρους στην ΕΕΤΕΜ και στα ΤΕΙ και τούμπαλιν. Από αλλού το περίμεναν και από αλλού τους ήρθε.

 

Κι έπειτα από αυτά θα θυμηθούν οι υπέρμαχοι του ΤΕΕ και της ΕΕΤΕΜ τους στίχους του Καβάφη :

" Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.

Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις."

 

Αυτό πρέπει να είναι μια αυτοκριτική για όλους μας νομίζω...

 

 

Υ.Γ. : MScEng μην τα παίρνεις όλα τις μετρητοίς και μην απομονώνεις φράσεις. Νομίζω έχει γίνει πλέον σαφές ότι προτείνω να ζητηθεί το κλείσιμο των ΤΕΙ με σκοπό την ανάδειξη του προβλήματος. Αν εσύ είσαι ΟΚ με το να χρηματοδοτούνται τα ΤΕΙ με τον 1/3 της χρηματοδότησης των Πανεπιστημίων και θεωρείς ότι τα προβλήματα στα ΤΕΙ προκύπτουν μόνο από κακή διαχείριση, τότε τι να πω, απλά διαφωνώ. Δε βλέπω τον λόγο ένα Ανώτατο Τεχνολογικό Ίδρυμα το οποίο εκ των πραγμάτων έχει μεγαλύτερες ανάγκες για προηγμένο τεχνολογικό εξοπλισμό από τα περισσότερα Πανεπιστημιακά τμήματα να έχει το 1/3 της χρηματοδότησης. Το θέμα του πως χρησιμοποιούνται τα χρήματα τελικά είναι άλλη συζήτηση, αφού η κακή διαχείριση ισχύει και για τα Πανεπιστήμια, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

Τέλος, αν πιστεύεις ότι απευθύνεσαι σε βλάκες και προσπαθείς να αντιπαρατεθείς στις βλακώδεις απόψεις τους με φωτογραφίες, θα σε συμβούλευα να σταματήσεις να συμμετέχεις στην συζήτηση γιατί αναγκάζεσαι να ρίξεις πολύ το επίπεδο σου και αυτό είναι κακό για σένα.

Είμαι υπέρ της ανταλλαγής αντίθετων απόψεων γιατί πολλές φορές η σύνθεση τους οδηγεί στην αλήθεια. Θα ήθελα όμως να σου πως ότι όταν θεωρώ κάποια άποψη βλακώδη, αποφεύγω να αντιπαρατεθώ, γιατί στην καλύτερη περίπτωση η συζήτηση θα είναι στείρα και ανούσια. Στην χειρότερη θα συντεθεί με τη δική μου με προφανή αποτελέσματα...

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι ευθύνες της ΕΕΤΕΜ δηλαδή παιδιά?

 

Η ΕΕΤΕΜ είναι απλά μια ιδιωτική τράπεζα. Από εκεί και πέρα τίποτα. Δεν θέλει και να χαθεί γιατί μετά θα χάσει και την κουτάλα με τα ζουμιά.

Απλά τα ΤΕΙ στην Ελλάδα το ΤΕΕ και το κράτος μαζί τα ισοπεδώσανε. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Στον υπόλοιπο κόσμο τα αναγνωρίζουν σαν B.Sc. Engineering. Η Ελλάδα είναι το πρόβλημα και το ΤΕΕ που ζει σε εποχές του 80...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.