Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Ευαγγελία, να σε ρωτήσω κάτι για να το καταλάβω.

α) Στα σχέδια της πολεοδομίας υπάρχει ο εξώστης (αυτό που λές εσύ με τα τετραγωνάκια)?

β) Στην πραγματικότητα, αν πάω π.χ. δηλαδή εγω στην οικοδομή, θα τον δώ?

γ) Η άδεια που έχεις είναι σε ισχύ?

δ) Οι χρωματιστές γραμμές που δείχνεις σε τι αφορούν?

ε) Το μεταλλικό μπαλκόνι που λές ότι θα προσθέσεις που είναι?

 

Δες και ΟΛΟ αυτό το topic που σου στέλνω ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες.

Τμήμα του κτιρίου το οποίο προβλέπεται στην Ο.Α. αλλά δεν έχει κατασκευασθεί

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζαρντινιέρες που γίνανε εξώστες τελικά με υπέρβαση Δ αλλά όχι του παλιού 40 % θα πάνε με αναλυτικό ή με τετραγωνικά και συντελεστή Δ?Επίσης κάπου στο ΤΕΕ ακούστηκε ότι οι συντελεστές στις παραβάσεις 13 μπαίνουν στον αναλυτικό προϋπολογισμό και όχι στο πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Σε εκτός σχεδίου οικοδομή και χωρίς άδεια (δεν μπορεί να βγει), πώς θα υπολογιστούν οι εξώστες? Με αναλυτικό ή με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κτλ και ως βοηθητικός χώρος?

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos

 

Νομιζω πως με το σχεδιακι εμπλεξα λιγο τα πραγματα...οποτε για να μη σας ζαλιζω θα τα ξεμπερδεψω λιγακι..

η πραγματικότητα ειναι οπως στο σχεδιακι μαζι με τις χρωματιστες γραμμες που ειναι οι πραγματικες κολωνες (την μπλε γραμμη μην τη λαβετε υπ'οψιν)

οποτε εχουμε τα παρακατω:

1) ο εξωστης που ειχα αναφερει στην πραγματικότητα ειναι οπως στο σχεδιο με τη διαφορα οτι σε ολη την προσοψη εχει τοποθετηθει παραθυρο. οποτε ο πελατης σκεφτεται το εξης, να αφαιρεσει το παραθυρο και να το φερει στην αρχικη μορφη αν και οποτε χρειαστει ή να το βαλει στη ρυθμιση και να κλεισει την πορτα που συνδεεται με το κλιμακοστασιο και να ανοιξει μια αλλη να επικοινωνει με το σπιτι και να το κανει βεστιαριο??

 

και 2) απο την ιδια οψη του κτιριου εκει που ειναι η μια ζαρντινιερα, θελει στα πλαισια της ανακαινισης που σκοπευει να κανει, να κατασκευασει μεταλλικο μπαλκονι

 

 

οποτε ξαναεπανερχομαι με τα αρχικα μου ερωτηματα, ελπιζω πιο ξεκαθαρα αυτη τη φορα (δειξτε κατανοηση στους καινουριους και ειδικα οταν τρεχουν οι εξελιξεις)

 

Τι κανουμε σ'αυτη την περιπτωση?

α) κανει ρύθμιση και των δύο χώρων και αν ναι πως? τον υπάρχον εξωστη τον αναφερω σαν αλλαγη χρησης 10μ² με υπερβαση δομησης και το μεταλλικο μπαλκονι σαν 1 παραβαση (αφου το κοστος ειναι κατω απο 5000€) άρα συνολικο κοστος 2000€+500€????

ή

β) δεν κανει τιποτα και σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα αφαιρει το μεταλλικο μπαλκονι και τον εξωστη τον φέρνει στην αρχικη του μορφη?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων και παλι...

 

 

καλη δυναμη σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία μου γειά σου :) .

 

Κατ' αρχήν δεν σε αποπήρε κανείς. Απλά πολλές φορές το γραπτό (κείμενο) δίνει συχνά λανθασμένες εντυπώσεις.

 

Λοιπόν, στο θέμα μας.

Ενα από τα πιο βασικά που πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να ξεκαθαρίσεις είναι ότι ο χώρος αυτός με τα τετραγωνάκια είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ και άρα εφόσον αποφασισθεί να ρυθμισθεί ως ιδιοκτησία του πελάτη σου, ο τελευταίος πρέπει να έχει την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών.

Για το πώς θα ρυθμισθεί αν πάρει τη συναίνεση θα επανέλθω σύντομα..... ελπίζω...

 

Και πάλι συγνώμη αν σου φάνηκα απότομος.

 

----------------

Ευαγγελία επανήρθα με κάποια πρόσθετα στοιχεία που ίσως σε βοηθήσουν:

Κατ' αρχήν αυτά που γράφω είναι προσωπικές θέσεις.

 

Αναφορικά με το νέο μεταλλικό μπαλκόνι, να σου επισημάνω ότι δεν υπάγονται στις ρυθμίσεις του νόμου, τα αυθαίρετα κτίσματα που αναφέρονται στο άρθρο 23 παρ.3 του νόμου, δηλαδή η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης. Αυτό σε περίπτωση που το νέο μπαλκόνι θα πάθει αυτό το πράμα :D

 

Τώρα για τον κοινόχρηστο εξώστη (αυτόν με τα τετραγωνάκια!!!! ;) ) η νέα του χρήση, γνώμη μου πάντα, θα είναι σαν ημιυπαίθριος χώρος που έχει κλειστεί και θεωρώ ότι θα δηλωθεί ως κύριος χώρος, δεδομένου ότι δεν είναι υπόγειος ούτε βοηθητικής χρήσης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οντως με τον γραπτο λογο δεν μπορεις να γνωριζεις τη διαθεση του αλλου, πραγματικα δεν θιχτηκα ισα ισα θεωρω πολυτιμη τη βοηθεια οσων γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα...

 

δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες γιατι ειναι "οικογενειακη" πολυκατοικια...ισογειο εξ αδιαιρετου επαγγελματικος χωρος, ο α' οροφος ανηκει στον στον πελατη μου και ο β' στην αδερφη του (υπαρχει συμβολαιο οριζοντιων ιδιοκτησιων).

 

το θεμα ειναι ετσι που ειναι τα πραγματα μπαινεις στη ρυθμιση ή δεν μιλας και βλεπεις αργοτερα?

με ενδιαφερει γιατι ειναι και συγγενικο μου προσωπο και γενικα θελω να εχω ησυχη τη συνειδηση μου για τις απαντησεις και συμβουλες που δινω στον κοσμο...

 

--------------------

βεβαια μολις ενημερωθηκα απο ΤΕΕ οτι παμε για παραταση και θα εχουμε περισσοτερο χρονο να το σκεφτουμε...

 

η εγκατασταση του μεταλλικου δεν θα γινει πανω απο κοινοχρηστο χωρος της πολης, απο εκεινη την πλευρα ειναι ενας χωρος με πλατος 3 μετρα πανω κατω που ανηκει στο οικοπεδο...

 

οσο για τον εξωστη στην αδεια δεν υπαρχει αυτη η στρογγυλη κολωνα που εχω τοποθετησει, υπαρχει μονο στην πραγματικοτητα και σκεφτομαι γιατι να μην το προσθεσει στο σπιτι σαν εξτρα τετραγωνικα αφου ειναι που ειναι αχρηστο το τμημα αυτο (δεν χρησιμοποιειται απο κανεναν)

 

πω πω!!!!! κυπριακο το εκανα το θεμα αχαχαχχαχαα

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία,

γνώμη μου είναι να περιμένεις, αφού δεν έχεις κάτι να σε πιέζει να το δηλώσεις.

Πιστεύω ότι ακόμα είμαστε στην αρχή των "διευκρινήσεων".

Δες μόνο και μόνο το γεγονός ότι οι ερωτοαπαντήσεις που έχει βγάλει το ΥΠΕΚΑ :evil: μπορούν να αποτελέσουν από μόνες τους έναν νέο νόμο που υποτίθεται ότι διευκρινίζουν τον 4014, ενώ στην πραγματικότητα πολλές φορές έρχονται σε αντίθεση με αυτόν.

 

Περίμενε λοιπόν, έτσι λέω εγώ, γιατί ο ρόλος που μας έχουν αναθέσει κρύβει πολλές ευθύνες στο μέλλον και καλό είναι να "κοιμόμαστε" ήσυχα.

 

Καλό σου απόγευμα και αν μάθω κάτι επιπλέον θα σου πω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια καλη συνεχεια σε ολα...

 

 

Η κατασταση μας ειναι τραγικη το λιγοτερο που μπορω να πω (προσπαθω να εκφραζομαι κοσμια)

 

 

Καλο ΣΚ επιτελους να ασχοληθουμε και με κατι πιο ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα κατι που θα σε βοηθήσει (κλίκαρε στο messenger --το φακελάκι πάνω-πάνω δεξιά)

Καλό βράδυ.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.