Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

9) Η παραβίαση των διαστάσεων των εξωστών υπάγονται στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις ;

Το άθροισμα των αυθαιρέτων εξωστών υπάγεται στην κατηγορία 13, το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται και εφαρμόζονται οι αυξητικοί

 

δλδ αναλυτικος ......αποφασιζω πχ. οτι ειμαι 2*500 δλδ 1000ευρω προστιμο και επαυξανω 40% π.χ. αν ειμαι μεσα στο προκηπιο <20% της πρασιας....δλδ προστιμο 1400? (αντιστοιχα για τις κατηγοριες 5, 8-)

 

τι λετε?

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καπως ετσι νοιζω κι εγω αλλα η πλατφορμα του ΤΕΕ μαλλον θελει αναβαθμιση για να τα δεχτει αυτα...

 

Γιατι συμφωνα με το παραδειγμα 20 της Γ σειρας ερωτοαπαντησεων , αν το σπιτι ηταν πριν το 83 και με αεροφωτογραφια βεβαιωνες οτι η παραβαση του εξωστη ειναι πριν το 83 τοτε συμφωνα με το παραδειγμα θα πρεπει να πληρωσει ο πελατης 2X500 x 0,15

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι νοιζω κι εγω αλλα η πλατφορμα του ΤΕΕ μαλλον θελει αναβαθμιση για να τα δεχτει αυτα...

 

Γιατι συμφωνα με το παραδειγμα 20 της Γ σειρας ερωτοαπαντησεων , αν το σπιτι ηταν πριν το 83 και με αεροφωτογραφια βεβαιωνες οτι η παραβαση του εξωστη ειναι πριν το 83 τοτε συμφωνα με το παραδειγμα θα πρεπει να πληρωσει ο πελατης 2X500 x 0,15

 

σωστος η πλατφορμα αυτη τη στιγμη δεχεται 500αρικα αλλα ουτε τα προσαυξανει ουτε τα μειωνει (για τη περιπτωση παλαιοτητας)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μ απαντήσει αν έχουμε υπέρβαση εξώστη πάει με αναλυτικό κ άρα μία παράβαση .κ αν αυτή η παράβαση παραβιάζει κ το προκήπιο είναι άλλη μία παράβαση ?άρα 2 παραβάσεις σύνολο?

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε σημερα τι εμαθα απο Μηχανικο της Πολεοδομιας αναφορικα με τους εξωστες σε κατασκευες με ΓΟΚ 55...

 

Επειδη εχω πολλες υποθεσεις βεβαιωσεων νομιμοτητας διαμερισματων παλιων, προ 73, μου ειπε το εξης....

 

Οι εξωστες δεν ανηκουν στην ιδιοκτησια σου αλλα ειναι κοινοχρηστοι... Στις μεταβιβασεις δεν μεταβιβαζονται εξωστες αλλα το κυριο εμβαδον, μεσα στον ογκο του κτηριου...

Στο ΓΟΚ του 55 δεν υπηρχε σαφες ποσοστο των εξωστων επι της δομησης, ενω ενα μπαλκονι, ακομα και μεγαλωμενο κατατι να ειναι, δεν επηραζει ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος, ουτε αποτελει αυθαιρετη χρηση. Μπαλκονι ηταν, μπαλκονι παραμενει... μου ειπε χαρακτηριστικα η υπαλληλος!

 

Οποτε, επι της ουσιας και μεγαλυτερο εξωστη να εχει μια ιδιοκτησια, δεν μπλοκαρει τη μεταβιβαση αυτης καθοτι δεν επηρεαζει τιποτα απο οσα βεβαιωνεις ως Μηχανικος....

 

Δεν ξερω αν κανενας σας ειχε παρομοια αντιληψη του θεματος....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και δεκτά και κατανοητά αλλά αν δώσεις βεβαίωση και αύριο μεθαύριο προκύψει θέμα επειδή κάποιος άλλος υπάλληλος πολεοδομίας θα έχει άλλη άποψη επί του θέματος των εξωστών, τι γίνεται? Του λέμε ότι βασιστήκαμε στην εκδοχή άλλου συναδέλφου? Όσο δεν βγαίνουν επίσημα να πούνε τι και πως, δυστυχώς δεν βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε σημερα τι εμαθα απο Μηχανικο της Πολεοδομιας αναφορικα με τους εξωστες σε κατασκευες με ΓΟΚ 55...

 

Επειδη εχω πολλες υποθεσεις βεβαιωσεων νομιμοτητας διαμερισματων παλιων, προ 73, μου ειπε το εξης....

 

Οι εξωστες δεν ανηκουν στην ιδιοκτησια σου αλλα ειναι κοινοχρηστοι... Στις μεταβιβασεις δεν μεταβιβαζονται εξωστες αλλα το κυριο εμβαδον, μεσα στον ογκο του κτηριου...

Στο ΓΟΚ του 55 δεν υπηρχε σαφες ποσοστο των εξωστων επι της δομησης, ενω ενα μπαλκονι, ακομα και μεγαλωμενο κατατι να ειναι, δεν επηραζει ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος, ουτε αποτελει αυθαιρετη χρηση. Μπαλκονι ηταν, μπαλκονι παραμενει... μου ειπε χαρακτηριστικα η υπαλληλος!

 

Οποτε, επι της ουσιας και μεγαλυτερο εξωστη να εχει μια ιδιοκτησια, δεν μπλοκαρει τη μεταβιβαση αυτης καθοτι δεν επηρεαζει τιποτα απο οσα βεβαιωνεις ως Μηχανικος....

 

Δεν ξερω αν κανενας σας ειχε παρομοια αντιληψη του θεματος....

σωστή η σκέψη σου συνάδελφε! Παντως εγώ έχω πελάτη που πληρώνει προστιμο για μεγάλωμα μπαλκονιού κατά 1μ.Οπότε να δώσω βεβαίωση σε ακίνητο για το οποίο τρέχει είδη πρόστιμο δεν είναι λιγο ρίσκο?κοινόχρηστο δύσκολο να το χαρακτηρήσεις γιατί έει πρόσβαση μόνο από ένα διαμέρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που στα σχέδια της κάτοψης υπάρχουν εξώστες οι οποίοι δεν έχουν γίνει στην πραγματικότητα αλλά λόγω προσθήκης ορόφου σε ισόγεια κατοικία ουσιαστικά είναι σα να μεταφέρθηκαν στον πάνω όροφο πρέπει να υπολογίσω με αναλυτικό και αυτούς που δεν έγιναν αλλά και αυτούς που έγιναν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια αλλα δεν προκειται για αποψη της υπαλληλου... ειναι γεγονος....

Ο ΓΟΚ 55 δεν αναφερει πουθενα τον ορο "δομηση" και οι εξωστες, ανοικτοι παντοτε, δεν επηρεαζουνε ουτε καλυψη ουτε δομηση, ενω δεν υπηρχε συγκεκριμενο μεγιστο ποσοστο της δομημενης επιφανειας του κτηριου που πρεπει να ειναι...

Δεν αποτελουν παρακολουθημα της οριζοντιας ιδιοκτησιας σου και παρα το οτι εχεις προσβαση ΜΟΝΟΝ εσυ απο το διαμερισμα σου, ΔΕΝ μεταβιβαζονται κατα την αγοραπωλησια....

Η συμβολαιογραφος, αν εχετε παρατηρησει σε αγοραπωλησιες, βαζει γραμματα για να οριοθετησει το περιγραμμα του διαμερισματος μας και αυτα τοποθετουνται ΜΟΝΟ στα ακρα εντος νομιμου περιγραμματος...

Οι εξωστες ΔΕΝ ανηκουν στο νομιμο περιγραμμα...

 

Οποτε?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος τι κανουμε στην περιπτωση που , μπαζωμενη βεραντα -στα εγκεκριμενα σχεδια - εχει μετατραπει σε εξωστη με τις ιδιες διατστασεις? υπολογιζω την αυθαιρεια με αναλυτικο (ξεμπαζωμα ?)Μιλησα με ΤΕΕ και μου ειπαν αυτοι οτι παει με αναλυτικο.Μια δευτερη γνωμη ειναι καλυτερη παντοτε.Στην αρχη σκεφτηκα μηπωςεπρεπε να μετατρεψω τα μ2 των εξωστων στην απαιτουμενη δομηση που θα επρεπε να εχω για να μου προκυψουν τα ενλογω μ2 εξωστων αλλα μου ειπαν οχι , απλα με αναλυτικο -ξεμπαζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.