Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Φιλε tpanag εμενα μου ειπανε άλλα:

Πως η απαλλαγή από καταβολή ΦΕΜ γίνεται μια φορα αν ετος.

Επίσης, νομιζα πως η απαλλαγή καταβολης αμοιβων απο το τεε, ειχε να κανει με τα παραστατικά που διναμε (περι καταβολης αμοιβων) στην εκδοση οικοδομικής άδειας και δεν εχει καμια σχέση με το ΑΠΥ, το ΦΕΜ και κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ τις οποίες άλλωστε στις ζητά το τεε όταν σου δινει την βεβαίωση.

 

Θεωρω πως και ΑΠΥ και ΦΕΜ υποχρεουμαστε να κόψουμε. Εγω αυτο κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνε ό,τι νομίζεις... Επίτρεψέ μου όμως να επιμένω. Εκτός του ότι προτιμώ να εμπιστεύομαι εφοριακό που γνωρίζω και μίλησα ο ίδιος μαζί της, προτιμώ να εμπιστεύομαι και τις γνώσεις μου και την κρίση μου. Όταν δεν υπάρχει εισόδημα, δε μπορεί να υπάρξει και φόρος.

Link to comment
Share on other sites

@ terry: Προσοχή στις δωρεές γιατί εφοριακά σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει φορολόγηση (συνήθως 10%). Προτείνω να προτιμήσεις απευθείας απαλλαγή με μηδενικό ΦΕΜ από την εφορία.

 

@ saltapidas: Ως γνωστόν στο ελληνικό δημόσιο πολλοί πολλά λένε... και ακόμη περισσότεροι ακόμη περισσότερα πράττουν άρα πολύ καλά λέει ο tpanag ότι μπορεί ο καθένας να κάνει ότι νομίζει.

Αυτό που λέμε είναι ότι η απαλλαγή μπορεί να γίνει όσες φορές (το έτος ή τη ζωή σου) θες και για οποιαδήποτε εργασία (όχι μόνον έκδοση οικοδομική άδειας). Το έχω ήδη κάνει και για αυτό το λέω.

 

 

Σκεφτείτε ότι η σύγχυση μπορεί να είναι και επιδιωκόμενη για να πληρώνετε χωρίς λόγο. Δυστυχώς σε τέτοια χώρα ζούμε...

Edited by Speez
Link to comment
Share on other sites

@ terry: Προσοχή στις δωρεές γιατί εφοριακά σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει φορολόγηση (συνήθως 10%). Προτείνω να προτιμήσεις απευθείας απαλλαγή με μηδενικό ΦΕΜ από την εφορία.

 

Απαλλαγή μπορούμε να πάρουμε για δουλειές που αφορούν τον εαυτό μας μόνο. Σε περιπτώσεις συγγενών δε γίνεται να υπάρξει απαλλαγή. Η δωρεά είναι ο μόνος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, απαλλαγή πήρα και για συγγενείς πρώτου βαθμού επανειλημμένως. Μάλιστα ως τέτοια (δηλ. απαλλαγή) αναφέρεται και στο σχετικό pdf του ΤΕΕ το οποίο πάντως βρίθει ασαφειών.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τετοια περίπτωση στο σπίτι της μητέρας μου.... προσωπικα αντί να κάνω όλη την ιστορία με την απαλλαγή σκέφτομαι σοβαρά να κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό για 1Ε αμοιβή και να το δηλώσω έτσι.... δεν ξέρω εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες διευκρινήσεις να επικοινωνήσεις με τον παρακάτω οδηγό αναπήρων ξεφτιλισμένο ΤΕΕ:

 

ΓΡ.ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ

 

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

2103291266

 

2103291267

 

2103291268

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.