Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος δημιουργίας γηπέδου εκτός σχεδίου για εφαρμογή της αρτιότητας


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω την περίπτωση γήπεδου 4.200 τμ εκτός σχεδίου που περιήλθε στον ιδιοκτήτη εκ χρησικτησίας μετά από 40 χρόνια ασκήσεως επ' αυτού νομής και κατοχής όπως περιγράφει ο συμβολαιογράφος.Ο πρώτος τίτλος για το παραπάνω γήπεδο δημιουργήθηκε το 1990.Στην περιοχή ισχύει το ΦΕΚ 707/1979. Ποιος είναι ο χρόνος δημιουργίας του γηπέδου; Χρησιμοποιώ το ΦΕΚ που ανέφερα για την εφαρμογή της αρτιότητας και των όρων δόμησης ή κάποιο προγενέστερο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρονος δημιουργιας ειναι με την συμπληρωση 20ετιας, η οποια αρχισε

απο τοτε που αναφερει οτι ειχε την νομη

 

Αρα, στο πρωτο συμβολαιο του 1990 αναγραφεται οτι ειχε αποκτησει την πληρη κυριοτητα απο χρησικτησια που αρχισε στις...[τουλαχιστον 20 χρονια πριν] και ειχε συμπληρωθει το 1990

 

αρα πας με διαταξεις πριν τον 321`2.

 

Στο συμβολαιο του 1990 πιθανον να υπαρχει και τοπογραφικο με τον 651.

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το 1990 εμφανίστηκε ο μετέπειτα ιδιοκτήτης και δήλωσε στο συμβόλαιο ότι το κατέχει 40 χρόνια, δλδ από το 1950.Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σας η δημιουργία του γηπέδου είναι 20 χρόνια μετά από το 1950, δλδ το 1970.Μίλησα πριν με την συμβολαιογράφο και μου είπε ότι ο χρόνος δημιουργίας είναι ο χρόνος του συμβολαίου!!!Έχω μπερδευτεί λίγο.....

Το 321'2 τι είναι;

Υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα του 1990 με τον 651 αλλά δεν αναφέρεται σε ποιο ΦΕΚ στηρίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το 1990 εμφανίστηκε ο μετέπειτα ιδιοκτήτης και δήλωσε στο συμβόλαιο ότι το κατέχει 40 χρόνια, δλδ από το 1950.Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σας η δημιουργία του γηπέδου είναι 20 χρόνια μετά από το 1950, δλδ το 1970.Μίλησα πριν με την συμβολαιογράφο και μου είπε ότι ο χρόνος δημιουργίας είναι ο χρόνος του συμβολαίου!!!Έχω μπερδευτεί λίγο.....

Το 321'2 τι είναι;

Υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα του 1990 με τον 651 αλλά δεν αναφέρεται σε ποιο ΦΕΚ στηρίζεται...

 

 

Υπάρχουν διάφορα έγγραφα σχετικά με χρόνο δημιουργίας γηπέδων-οικοπέδων από έκτακτη χρησικτησία. Παραθέτω ένα από αυτά.

 

Εγγρ-27740/7-10-05 (Δ/νση Νομ. Εργου)

Αναφορικά με το εν θέματι σχετικό και το συνημμένο μ' αυτό έγγραφο της πολεοδομίας Γιαννιτσών σας γνωρίζουμε τα εξής:

Η έκτακτη χρησικτησία (Αρθ 1045 ΑΚ) αποτελεί πρωτότυπο τρόπο κτήσης κυριότητας σύμφωνα με το εμπάγματο δίκαιο πολεοδομικώς δε - στις περιπτώσεις όπου τίτλος ιδιοκτησίας ακινήτου είναι η έκτακτη χρησικτησία αναγνωρισμένη τελεσίδικα με δικαστική απόφαση - ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου λαμβάνεται η ημερομηνία κατά την οποία υπεισήλθε στην νομή και κατοχή του ακινήτου ο μετέπειτα αναγνωρισθείς κύριος αυτού.

Η εν λόγω ημερομηνία πρέπει να προκύπτει σαφώς από το ιστορικό και αιτιολογικό της σχετικής απόφασης του δικαστηρίου που αναγνωρίζει την έκτακτη χρησικτησία.

Κατά συνέπεια πολεοδομικώς ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου, λαμβάνεται η έναρξη της εικοσαετίας και όχι η συμπλήρωση αυτής, δηλ. ο χρόνος έναρξης του φυσικού εξουσιασμού και της αποδεδειγμένης πλέον οριοθέτησης του οικοπέδου, ο οποίος στις περιπτώσεις χρησικτησίας προηγείται και δεν συμπίπτει με το χρόνο οριστικής κτήσης κυριότητας όπως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΝΟΜΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα στην περίπτωση μου σαν χρόνος δημιουργίας του γηπέδου λαμβάνεται το 1950.Για να εφαρμόσω την αρτιότητα πρέπει να λάβω υπ' όψη το ΦΕΚ 707/1979 με τις μετέπειτα τροποποιήσεις για να πάρω την παρέκκλιση ή κάποιο προγενέστερο ΦΕΚ του 1950;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λογικό κιόλας, ο χρόνος δημιουργίας να είναι ο χρόνος έναρξης της 20αετίας. Θα λάβεις υπόψην σου το ισχύον ΦΕΚ στην περιοχή, στην αρμόδια πολεοδομία σου αναφέραν το 707Δ/1979?

Ο 3212/2003 είναι ο νόμος που επέφετε τροποποιήσεις ως προς την αρτιότητα νέων γηπέδων στο δ/γμα που δημοσιεύτηκε στο 270Δ/1985

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε

το παραπανω εγγραφο μιλαει για δικαστικη αποφαση, η οποια πραγματι αναφερει την εναρξη της 20ετιας

αρα και την χρονολογια της κατατμησης...

 

εχω ομως την εντυπωση οτι σε συμβολαιο οπου καποιος πουλαει και απλα επικαλειται χρησικτησια, χωρις δικαστικη αποφαση,

η κατατμηση θεωρειται οτι εγινε 20 χρονια μετα τον χρονο που επικαλειται ο πωλητης σαν εναρξη χρησικτησιας.

 

πιθανον να κανω λαθος

[συνονοματε καλησπερα]

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο, οπότε το προσεγγίζω απλά με την λογική ( ίσως και να μην ενδείκνυται στα πολεοδομικά θέματα βέβαια :smile: ) γι' αυτό και ανέφερα πως μου ακούγεται λογικό από την στιγμή που κάποιος επικαλείται το γεγονός πως νέμεται ένα τμήμα γής Α εμβαδού και Β μορφής επί 20 χρόνια, για να έχει νόημα η επίκληση αυτή, σημαίνει πως το τμήμα γής παραμένει ίδιο στην διάρκεια της 20αετίας άρα η δημιουργία του μπορεί με ασφάλεια να αναχθεί στην έναρξη αυτού του χρονικού διαστήματος.

Βέβαια όπως λές, το παραπάνω έγγραφο αναφέρει σαφώς την χρησικτησία με οριστική δικαστική απόφαση οπότε ενδεχομένως να έχεις δίκιο να έχεις επιφύλαξη στην περίπτωση που υπάρχει απλώς και μόνον συμβόλαιογραφικό έγγραφο.

Πάντως, νομίζω στην περίπτωση του συναδέλφου, καλύπτεται χρονικά και από την ημερομηνία λήξης της 20αετίας ώς προς την αρτιότητα οπότε η κουβέντα μας δεν τον αφορά άμεσα. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να ξεκαθαριστεί το θέμα εάν κάποιος συνάδελφος μπορεί να συνδράμει.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση όντως καλύπτομαι είτε η δημιουργία έγινε στην αρχή ή στο τέλος της εικοσαετίας(αν δεν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ενδιάμεσα).Στο ΦΕΚ 707/1979 που ισχύει στην περιοχή ο κανόνας είναι στα 20.000 τμ(το γήπεδο του πελάτη μου είναι 4.200 τμ) και με την παρέκκλιση φτάνω σταδιακά μέσω ΦΕΚ 538Δ/78 και ΦΕΚ 270Δ/85 στο ΦΕΚ 308Α/2003.Στην πολεοδομία δεν μου έδιναν μια σαφή απάντηση.Την πρώτη φορά που ρώτησα μου πρότειναν το ΦΕΚ707Δ/79 που ισχύει στην περιοχή και την δεύτερη φορά που τους έκανα νύξη του θέματος της χρησικτησίας και της δημιουργίας του γηπέδου σε χρόνο πριν το ΦΕΚ707Δ, μου είπαν τελικά να πάω με τον κανόνα των 4.000 τμ του ΦΕΚ 538Δ/78.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, αν η δημιουργία του γηπέδου έγνινε το 1950 λαμβάνω υπ' όψη το ΦΕΚ πριν ή μετά την δημιουργία του γηπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.