Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικά για κοντέινερ


 
eksarxos paris

Recommended Posts

Τα εχει δει.

Εκατσα και εφαγα μια ωρα τοτε στην τηλεοραση.

Δεν μπορω να καταλαβω γτ να μην τα κανεις με αλλο τροπο δομησης.

 

ΥΓ. Δεν με ενθουσιαζουν καθολου...

 

Εγω προτιμω αυτο

Link to comment
Share on other sites

αυτο Terry έχει κόστος! Eιδικά αν το σχεδιάσουν οι συγκεκριμένοι AM..

 

Edit: Έχει τύχει να βρεθώ στην συγκεκριμένη κατοικία στα Xανιά και είναι πραγματικά εντυπωσιακή εσωτερικά -πρέπει να παραδεχτώ-.

Edited by xaniared
Link to comment
Share on other sites

Ενω το Ε/Κ δεν εχει???

Ας μας δωσει καποιος μια εκτιμηση.

 

Για την Αγγλια μπορει να ειναι καλα τα ΕΚ.

Εδω στο Ελλαντα το ενα πανω στο αλλο και με σεισμο, δεν....

 

 

xaniared

Οτι πληρωσεις παιρνεις. Ρητο απαραβατο.

Αν θες κατι φτηνο, ειναι που εχω και την αρχιτεκτονια στο αιμα μου σου κανω μια μελετη για διωροφο τσαντηρι.

Εχει ενα θεμα με θερμο-ηχο-υγρο μονωση, αλλα αντισεισμικοτατο....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ξεκινησα το topic..... Βλέπω πολύ ενδιαφέρον!! 2 σελίδες εφτασαν οι απαντήσεις. Λοιπόν ακούστε τι ακριβώς θέλω.

Δουλευω σε μία εταιρεία (δοκιμαστικά......) και θέλουμε να κατασκευάσουμε στεγανα κοντεινερ, σαν πατέντα, για αποθήκευση λυμάτων, στάσιμα νερά και τέτοια. Κάτι σαν δεξαμενή ή εξοπλισμός μηχανολογικής εγκατάστασης. Εγώ έχω κάνει τα σκαριφήματα και περάσανε. Τώρα μου ζητάνε τα στατικά των κοντεινερ. Εχει μηκος 12μ, πλάτος 2,50μ και ύψος 2,90μ. Μετά την μελέτη στατικής θα γίνει επιλογή υλικών κατα iso κ.λπ., μετά η κατασκευή και μετά η συναρμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε paris,

Σε κάθε περίπτωση να πεις την εταιρία σου ότι θα πρέπει για τέτοιες δουλειές να απευθύνεται σε Πολιτικό και όχι σε Μηχανολόγο!

Πάντα φιλικά..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς επισήμανα στην εταιρεία όταν μου το "πασαραν" και μου είπαν πως και στο παρελθον που έκαναν ένα παρόμοιο έργο το υπέγραψε μηχανολόγος για να πάρουν την πιστοποιήση. Θεωρείται σαν δεξαμενή και σαν μηχανολογικός εξοπλισμός. Πρόκειται για δεξαμενή από βιολογικό. Απλά έχει διαστάσεις και σκελετο κοντεινερ για να μπορεί να μεταφέρεται. Σε συνεχεία απευθύνθηκα σε συνάδελφο μηχανολόγο και μου είπε πως και αυτός έχει υπογράψει κάτι παρόμοιο για να πάρουν πιστοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

... εταιρεία όταν μου το "πασαραν"

...

....σε συνάδελφο μηχανολόγο και μου είπε πως και αυτός έχει υπογράψει κάτι παρόμοιο για να πάρουν πιστοποιηση.

 

Το ποιος πασάρει τι αν συμβεί κάτι δεν μετραει.

Θα μετρήσει το ποιος το έχει υπογράψει και έχει γνώση του τι υπέγραψε.

Αφού λοιπόν σου είπε και συνάδελφος μηχανολόγος ότι το υπέγραψε και αυτός τι σε κραταει να μη το υπογράψεις?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν χρειάζονται "στατικά για κοντέινερ", αλλά στατικά σιδηράς δεξαμενής.

 

Αν το θέμα πρέπει να αντιμετωπιστεί ως μηχανολογικός εξοπλισμός -με τις αντίστοιχες πιστοποιήσεις- το κάνει μηχανολόγος.

Αν πρέπει να αντιμετωπιστεί ως τεχνικό έργο -με τις αντίστοιχες προδιαγραφές- το κάνει πολιτικός μηχανικός.

 

Πέρα από αυτά, πρέπει να ξεκαθαριστεί ποιες είναι οι προδιαγραφές αυτής της κατασκευής. Δεν αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο μία δεξαμενή λυμάτων, μία δεξαμενή πετρελαίου και ένα αυτοκινούμενο βυτίο...

 

Λοιπόν;

Έχουμε μία μόνιμη (προκατασκευασμένη) δεξαμενή;

Έχουμε μία κινητή δεξαμενή;

Έχουμε μία αυτοκινούμενη δεξαμενή;

Έχουμε μία δεξαμενή που θα μεταφέρεται με γερανό (κενή ή πλήρης);

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap Μπορούμε να επικοινωνήσουμε με κάποιο mail? Έτσι δεν θα βγάλουμε άκρη. Θέλω να στείλω υλικό για να καταλάβεις

Νομίζω ότι το'πιασες καταυθείαν! Το προείπα και πιο πριν. Θα το περάσουμε είτε σαν δεξαμενή είτε σαν εξοπλισμός εγκατάστασης βιολογικού. Είναι καθαρά μηχανολογικό κομμάτι γι'αυτό και απαίτησαν να το κάνω εγώ από την εταιρεία. Απευθύνθηκα σε γνωστό όπως πάλι προείπα, αλλά δυστυχώε δεν με βοήθησε.

Edited by eksarxos paris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.